Yapılan Diş Kaplama Tedavisinin Ömrü

Bu soruyu cevaplayıp, sonra zirkonyum diş kaplama ömrü ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Bilimsel olarak yapılan diş tedavileri en az beş yıl ağızda problem çıkarmadan kullanılabilmelidir. Beş yıldan önce sorun çıkarabilecek tedavi çözümleri için hastanın onayı alınarak işlem yapılmasını tercih ediyorum. Destek alınacak dişlerin çevresini saran kemik sağlıklı olmalıdır. Bu sayede diş üzerindeki kaplama ile birlikte diğer eksik dişlerin yüklerini de çekebilir. Diş kaplama ömrü dikkate alınmalıdır. Çünkü yapılacak tedavi hem maddi hem manevi olarak hasta için bir külfet doğurmaktadır. Verdiği paranın karşılığında ve ayırdığınız zamanın karşılığında hastanın alması gerekir. Bu genellikle diş dolgusu ve diş eti tedavisi gibi uygulamalar için geçerlidir.

Diş köprü ve kaplamasında destek dişin sağlığının önemli olduğunu anladık değil mi? Peki başka hangi etkenler diş kaplamasının ömrünü etkiler? Malzeme değil mi? Malzemenin aşınmalara karşı dirençli olması gerekir. Kırılmaması gerekir. Renk değiştirmemesi ve koku yapmaması da gerekir. Bu nedenle hep iyi malzeme ile iyi diş yapılır, iyi hekim olunur diyorum.

Diş Hekiminin Doğru İşlem Yapması

Dişi sağlam dişlerden seçtik, malzeme de iyi malzeme. Şimdi geriye ne kaldı? İşin düzgün yapılması. Ne demek peki düzgün iş yapılması. Hemen anlatayım onu da. İstediğiniz kadar iyi diş seçin istediğiniz kadar iyi malzeme kullanın bazı işlemleri kurallar uygun ve düzgün uygulamadığınızda kaplama ömrü kısa olacaktır. Mesela dişin kesimi. Diş kesiminde ne miktar kesim yapılacağı önemlidir. Size sadece birkaç nedenini söyleyeyim. Birincisi diş az kesilir ise yapılacak kaplama yükseklik yapar. Karşı çenedeki dişe aşırı yük gelir. Çene ekleminizde ağrı oluşur. Diş çok kesildiğinde de ağrıma yapar. Kanal tedavisi yapılması gerekir. Daha da önemlisi kaplamanın tutuculuğu az olur. Çok kesilmiş bir diş üzerindeki kaplama kolaylıkla ve sık sık düşer. Yerinden çıkar. Hem de hiç beklenmedik zamanlarda.

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum diş kaplama ömrüne gelince. Porselen kaplama ile zirkonyum kaplama ömrü farklı demiştim daha önce. Malzeme zirkonyum olduğunda kullanma süresi daha uzun olur. Malzemenin biyolojik uyumlu olması ana etkendir. Ama diş ve diş eti ile uyumlu olmasında bilgisayar CNC makinelerinin kullanılması da etkendir. Zirkonyum diş kaplamanın kendi dişiniz gibi ömür boyu kullanılabilmesi ve sorun çıkarmaması için diş hekimine, diş laboratuvarına ve size önemli görevler düşer.

Herkes işini düzgün yaptığında zirkonyum dişleri kendi dişleriniz gibi uzun süre kullanabilirsiniz.