Hiç istemesek bile bazen dişlerimizde kırık, çürük, çatlak kanal tedavisi gibi problemler yaşar. Hatta dişlerin kalbi sos konusu olabilir. Böyle durumlarda dişler üzerine onları saran ve dış ortamdan koruyan kaplamalar uygulanır.

Diş kaplamaları dişlerin boyutlarını değiştirmek, renklerini değiştirmek, karşıt çene ile kapanışlarını değiştirmek ve dişi dış ortamlardan uzaklaştırmak amacıyla uygulanır. Kaplamalar iyi yapılırlar ise uzun ömürlü ve sağlıklı bir diş tedavi seçeneğidir.  Yapılan diş kaplaması sayesinde çiğneme fonksiyonu geri kazanılabilir, dişlerin boyutları renkleri ve estetik görünümleri istenilen seviyeye taşınabilir.

Diş Kaplama Çeşitleri

Metal porselen ve doğal diş
Metal porselen ve doğal diş arasındaki ışık yansıtma farkını görüyorsunuz.

Sorunlu dişler için en kalıcı ve estetik çözümlerden bir tanesinin dış kaplaması olduğunu öğrendik. Diş kaplaması farklı malzeme ve teknikler kullanılarak yapılabilmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan diş kaplama çeşitleri şunlardır:

  1. Porselen diş kaplama
  2. Zirkonyum diş kaplama
  3. Lamine diş kaplama
  4. Empres diş kaplama

Hangi durumda hangi diş kaplaması tercih edilmeli? Bu sorunun yanıtı klinik olarak yapılacak muayene sonrası verilebilir. Ancak sizlere malzemelerin genel olarak özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgiler verebilirim.

Porselen Kaplamalar:

Günümüze kadar en sık uygulanan diş kaplama çeşitlerinin başında gelir porselen diş kaplamalar. İçerisinde bulunan metal destek sayesinde çiğneme kuvvetlerine karşı son derece dayanıklıdırlar. Ancak metalin ağız içerisindeki olumsuz etkileri nedeniyle günümüzde pek tercih edilmemektedirler. Uzun dişsiz boşlukların giderilmesi bakımından avantaj sağlarlar.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

Geçmişte porselen kaplamalar yoğun olarak uygulandığı gibi zirkonyum diş kaplamalar en çok uygulanan diş kaplama çeşididir. Özellikle ön diş kaplama uygulaması söz konusu olduğunda en iyi estetik olarak karşımıza çıkmaktadır. Zirkonyum diş kaplamaları al plana çıkaran en önemli özellik içerisinde metal bulunmamasıdır. Bu sayede diş ile diş etinin birleşme alanlarında koyu renk diş eti oluşması ortadan kalkar. Daha estetik bir görüntü elde edilebilen zirkonyum diş kaplamalar bakteri tutulumunun az olması sebebiyle de tercih edilirler. Metal kaplamalar ile karşılaştırıldığında ışık yansıtma özelliği daha iyidir. Ancak içerisinde metal veya zirkon bulunmayan cam seramik kaplamalar estetik olarak zirkonyum kaplamalara göre daha başarılı sonuçlar vermektedir. Zirkonyum diş fiyatları kaplamadan alınan estetik sonuçlar göz önüne alındığında son derece uygun fiyatlar ile uygulanmaktadır.

Ön dişler için diğer alternatifler lamina ve empres diş kaplamalardır.

Laminate Veneer Diş Kaplama

Lamina Diş Kaplama
Lamina Diş Kaplama

Dişin sadece ön yüzünden aşındırmaya yapılarak uygulanan diş kaplama çeşididir. Yüksek estetik başarısı nedeniyle tercih edilirler. Çiğneme sırasında alt dişler üst dişlerin dil tarafına çarptı için üst ön diş kaplamalarında büyük başarı gösterirler. Diş üzerinde Çürük yoksa sadece estetik amaçla kaplama yapılma ihtiyacı varsa lamina diş kaplamalar tercih edilmektedir.

Empress Diş Kaplama

E-Max Diş Kaplama
E-Max Diş Kaplama

Günümüz diş hekimliği nde en iyi estetik sonucu aldığımız kaplama çeşididir. Dişin Saydamlığını tam olarak verebilen empres diş kaplamalar fiyatlarının yüksek olması nedeniyle çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Alınan estetik başarı ile kıyaslandığında en prestij fiyatları son derece uygun kalmaktadır. Empres kaplama diğer bir adı ile cam seramik diş kaplamalar uygulamada kullanılan malzemelerin tamamının yurt dışından gelmesi ve çok hassas çalışma gerektirmeleri nedeniyle yüksek fiyatlar ile uygulanabilmektedir.

 

Önceki YazıDental Implant Price
Sonraki YazıKöprü Diş Alışma Süresi
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap