İlerleyen diş hekimliği uygulamalarından birisi de bilgisayar destekli üretim ile hazırlanan zirkonyum diş kaplamalardır. Birçok olumlu özelliği nedeni ile en çok tercih edilen diş kaplama malzemesi olan zirkonyum diş kaplama yapımında uygulama aşamalarını anlatacağım.

DİŞERİN HAZIRLANMASI

Ağız içerisinde tedavi veya protez planlaması yapıldıktan sonra uygulama aşamasına geçilir. Kaliteli malzeme ve iyi bir planlama sayesinde başarılı diş tedavilerini gerçekleştirilmesi mümkündür. Öncelikle ağız içerisinde diş taşlerı temzilenir. Diş eti sağlığı temin edilerek işleme başlanmalıdır. Diş çürükleri ve gerken dişlere de kanal tedavileri yapılır. Diş hekiminin ağız içerisinde yaptığı hazırlıklar tamamlandıktan sonra diş ve diş etinin ölçüsü alınır.

Estetik zirkonyum diş
Estetik zirkonyum diş

ZİRKON DİŞ YAPIMINDA LABORATUVAR AŞAMALARI

Teknisyen ağızdan alınan bu ölçüye göre alçı model hazırlar. Bu aşamadan sonra bilgisayar desteği devreye girer. Model 3 boyutlu tarayıcı yardımı ile taranır ve dijital otama aktarılır. Bilgisayar programının önerileri ve teknisyenin tasarımı ile diş modeli üzerine yapılacak altyapı malzemesinin tasarımı tamamlanır. Gerekli kalınlıklar ve siman payları bilgisayar desteği ile verildiği için sorunsuz diş kaplamalar üretilebilmektedir. Hazırlanan tasarım kazıma cihazına data olarak iletilir. Kazıma cihazı aslında komutları uygulayan bir robottur.

Onbinlerce kod vasıtası ile kazıma cihazına iletilen koordinatlar doğrultusunda zirkonyum bloklardan kazıma işlemi başlar. Üç veya beş akslı olarak tanımlanan cihaz sayesinde bloktan kazıma yöntemi ile kaplama altyapısı elde edilir. bu kazınmış zirkonyum sinterleme işlemi adı verilen yüksek ısı fırınına girdiğinde sertliği artar ve yüksek dayanım kazanır. Renk ve parlaklık vermek amacı ile zirkonyum malzeme üzerine porselen uygulaması yapılır. Porselen tabakasının da fırınlanarak sertleştirilmesi gerekir.

Zirkonyum blok üzerinde aşındırma yapılarak diş kaplama alt yapı şekli oluşturulur. Zirkon blok kazıma işlemi tamamlandığında sinterleme adı verilen sertleştirme aşamasına alınır. Yüksek ısı altında sinterlenen zirkon altyapı işlem sonunda metal ile eşdeğer sertlik derecesini ulaşacaktır.

ÖZELLİKLE ÖN DİŞLERİN KAPLANMASI GEREKTİĞİNDE ZİRKONYUM ALTYAPI İÇEREN PORSELEN TERCİH EDİLİR.

Yüzeyde parlak ve istenilen rengin elde edildiği zirkonyum diş kaplamalar diğer fiziksel ve biyolojik özellikleri ile de bir diş kaplamasını taşıması gereken özellikleri taşırlar. Özellikle biyolojik olarak vücut ile uyumlu olmaları en büyük avantajlarından bir tanesidir. Kliniğimde büyük çoğunluk ile kaliteli bir diş kaplama olan zirkonyum diş kaplamasını kullanıyorum. Hem hastalarım için hem de benim klinik pratiğinde büyük avantaj sağlıyor. Bu anlamda alışılmışın dışına çıkmakta zorlanan değerli meslektaşlarım ve sevgili hastalarım için zirkonyum diş kaplamalarını tavsiye ederim. Fiyatları diğer porselen diş kaplamalara göre daha yüksek olsa da zirkonyum diş kaplamalar her zaman yüz güldüren sonuçlar vermektedir.

Sağlıkla kalın.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

 

Rate post

Rate post
Önceki Yazıİmplant Destekli Tam Protez
Sonraki YazıİMPLANT VE ESTETİK
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap