Diş kaplamasının uzun ömürlü ve estetik olması istenir. Ben de hastalarımın bu beklentilerini karşılayan işlemler yapma gayretindeyim.

“Senelerce kullanacağımız diş kaplamasının özelliklerini öğrenmek ve en iyi diş kaplamasını yaptırmak ister misiniz?

Bu sayfada zirkonyum diş kaplama hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğim.

Estetik ön diş kaplamalar ile porselen diş kaplamaların karşılaştırılması, diş kaplama fiyatları ve diğer estetik diş hekimliği uygulamaları ile, implant diş tedavilerini 25 yıllık mesleki birikimlerim ile Küçükçekmece E 5 Yan yol Cennet Metrobüs durağındaki Korudent Diş Kliniğimde vermekteyim.

Zirkonyum 

İyi bir diş kaplamasında aranan özelliklerin başında yapılacak diş kaplamasının sağlam olması gelir. Çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklı diş kaplamaları yapıldığında uzun süreli kullanım mümkün olabilmektedir. Özellikle diş sıkan veya gıcırdatan hastalar için dayanıklılığın daha da arttırılması ihtiyacı ortaya çıkar.

DİŞ KAPLAMA ÖRNEKLERİ İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ

Diş kaplamalar için önemli bir beklenti de kaplamanın estetik görünümlü olmasıdır. Ağızda diğer dişler ile benzer görünüme sahip olmayan kaplamalar kişiyi psikolojik olarak rahatsız edecektir. Yapılan diş kaplamasının sadece rengi değil şekli, yüzey özellikleri ve ışık yansıtma özellikleri de doğal diş gibi olmalıdır.

Aşağıda ucuz olduğu için tercih edilen başarısız bir zirkonyum diş kaplama örneği göreceksiniz. Bu hasta sadece parasını değil moralini ve sağlığını da kaybetmişti. Diş etlerinde kanama, ağız kokusu ve diş eti çekilmesi başlayan hastanın daha 6 ay önce yaptırdığı kaplamalarını çıkarmamız gerektiğini söyledik. 2 ay süren tedavisi sonrasında diş etleri düzeldi ve sağlıklı bir ağız yapısına kavuştu. Her zaman böyle iyi sonuç alınamayabilir. Çok ilerleyen vakalarda kemik kaybı olduğunda maalesef dişleri kaybedebilirsiniz. Bu nedenle zirkonyum diş yaptırırken fiyatı değil kaliteyi önceliklendirmenizi öneriyorum. 

Zirkonyum diş kaplama iyi yapılmalıdır
Solda kötü yapılmış zirkonyum diş kaplama Sağda bizim tedavimiz sonrası son durum görülmekte.

Zirkonyum Diş Kaplama Özellikleri

Diş kaplamasında aranan diğer bir önemli özellik de kullanılan malzemenin ağız dokuları ile uyumlu olmasıdır. Yapılan diş kaplaması özellikle diş ile diş etinin birleştiği bölgede baskı yapmamalı, enfeksiyon oluşturmamalı, renk değişikliğine neden olmamalıdır.

Sağlıklı İmplant ve Estetik Zirkonyum Diş Kaplama ile gülümsemeniz için varız. Tecrübe ve kalite ile istediğiniz sonuca ulaşın.

Kaplamada aranılan bu özellikleri bir arada taşıyan diş kaplamalar her geçen gün daha çok tercih edilir olmuştur. Porselen diş kaplamalar dayanıklılığı arttırmak için alt yapısında kullanılan metal nedeni ile bir çok özelliği yeterince sağlayamamaktadır. Özellikle ön dişler de sadece diş kaplamasının değil çevre dokularının yani diş etinin de sağlıklı ve doğal görünümde olması gerekir.

  • Sağlamlık
  • Uyumluluk
  • Estetiklik

bunlar olmadan iyi bir diş kaplamasından bahsetmek mümkün değildir. Kliniğimde yaptığım bütün tedavilerde bu üç önemli ana unsu için çalışmaktayız.

Estetik Diş Kaplama

Ön dişler bölgesinde kaplama ihtiyacı ortaya çıktığında yapılacak diş kaplamasının estetik olması büyük önem taşır. Estetik görüntü sağlamak için malzemenin diş yapısı ile benzer özelliklerde olması gerekmektedir. Porselen diş kaplamalar gibi içerisinde metal bulunan kaplamalar estetik olarak iyi sonuç veremezler. Çünkü metal hem ışığı geçiremez hem de koyu renkli bir malzemedir.

Uygulanan kaplamanın çevre dokular ile biyolojik uyumlu olması da yapılan diş kaplamasının estetik özelliklerinin büyük ölçüde etkiler. Alerji veya renk değişikliği gibi sorunlar ortaya çıkaran porselen diş kaplamalar bu nedenle estetik ön diş kaplamalar da artık tercih edilmemektedirler.

Estetik diş sadece kullanılan malzeme ile elde edilemez. Malzemenin iyi olması gerekir ama klinikte de iyi bir diş kesimi ve şekillendirmesi gerekir. Dişlerde aralıklar var ise bunların kapatılabilmesi için dengeli bir diş kesimi yapılmalıdır.

Diğer taraftan laboratuvar aşaması da büyük önem taşımaktadır. Hem kullanılan malzemenin kalitesi, hem de laboratuvarın bilgi tecrübe ve özeni yapılan diş kaplamasına şekillendirmektedir.

Hekim iyi bir ağız içi hazırlık yapıp, laboratuvara yeterli özellikte ölçü gönderdiğinde laboratuvarda üzerine düşen görevleri yaptığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama örneği
Zirkonyum diş kaplama örneği

Zirkonyum kaplama uygulamasında ağız içerisinde yapılan hazırlık diğer porselen diş kaplamalar ile benzerdir. Estetik diş kaplama yapılacak dişlerde daha az kesim yapılabilir. Dişin daha az kesilmesi demek soğuk sıcak hassasiyetinin de daha az olması demektir.

Kesilen diş üzerine kliniğimde aynı seansta geçici değiş uygulanır. Diş etinin durumuna göre hekim ölçüyü alır.

Birçok olumlu özellikleri nedeniyle tercih edilen diş kaplamalarının en büyük ne dezavantajları zirkonyum diş fiyatlarının diğer kaplama diş kaplama türlerine göre daha yüksek olmasıdır. Kaplamanın avantajlarından bir sonraki paragrafta madde madde sıralayacağım. Biraz sonrada okuyacağınız gibi bir çok olumlu ve üstün özelliği olan malzeme olmasına rağmen maalesef diğer metal alt yapılı porselenler hala kullanılmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Piyasada fiyatların değişik olmasındaki en büyük etken işlemi yapan hekim ve kliniğin yaptığı yatırımdır. Gerek malzeme gerekse işin yapımı için gösterilen emek ve süre farklı olmaktadır. Özellikle malzemesinin kalitesiz yani ucuz olması kaplamanın sağlıklı bir şekilde uzun yıllar kullanılmamasına neden olacaktır. Sadece ağız içerisinde hekimin yaptığı hazırlık aşamasında bile kullanılan bir çok malzeme bulunur. Ölçü maddesinden tutun alçı modele kadar farklı kalitede malzemeler kullanılabilmektedir.

Zirkonyum diş fiyatının porselen diş fiyatı ile karşılaştırıldığında daha yüksek olmasıdır. Alım gücünün yeterli olmadığında mecburiyetler karşısında ucuz diş kaplamalar tercih edilmektedir. Ancak yapılan bir diş kaplamasının seneler boyu ağızda sürekli kullanıldığı göz önüne alındığında ha aslında iyi bir kaplama için ödenen farkın hiç de yüksek olmadığını görmekteyiz. Piyasada değişik fiyatlar ile kaplamalar uygulanmaktadır.

En az önemli diğer bir unsur da tarayıcı ve kazıyıcı cihazın özellikleridir. İyi bir cihaz yüksek maliyetler ve yüksek periyodik giderler ile çalışmaktadır. Cihazın düzenli bakımları ve kalibrasyonları yapılmadığında ağzındaki diş ile tam uyumlu bir kaplama oluşturulması maalesef mümkün olmayacaktır. Bu durumda size uzun dönemde kaplamanın altındaki dişin çürümesi veya kaplamanın doğru konumlan maması gibi olumsuzluklar ile geri dönecektir.

Bilinmesi gereken en önemli konu iyi bir diş kaplaması sadece malzeme ile olmaz. Diş tedavilerinin kusursuz yapılması, tedavi planı hazırlanması ve iyi bir ağız içi hazırlık süreci sonrasında mümkündür. Zirkonyum diş kaplamalarda alt yapıyı oluşturan malzeme blok şeklindedir. Bilgisayar destekli tarama ve kazıma sistemleri ile hazırlanır. Bu altyapı üzerine hacim şekil ve parlaklık vermesi için seramik yani porselen işlenir.

Zirkonyum kaplama diş hakkında bilinmesi gerekenler.

Zirkonyum diş fiyatları klinik ve doktorlara göre değişkenlik gösterir. Çünkü kullanılan malzeme farklıdır. Diş hekimi üretimde kullanılan malzeme ve işçilik ücretlerine göre size fiyat verebilir. Bu nedenle ucuz diş teknisyeni ile çalışıldığında nerede ise metal altyapılı diş fiyatları uygulanabilir. Kaliteli malzeme ile çalışan tecrübeli ve sanatını gösterebilen diş teknisyenleri ile çalışıldığında da fiyat bunun iki katına çıkar. Ucuz çalışan diş teknisyenleri de malzeme maliyetlerini düşürmek için uzak doğu kökenli altyapı malzemesi kullanmaktadırlar. Burada bizim tercihimiz daima en iyiyi en uygun fiyat ile sunmaktan yanadır.

Zirkonyum Diş Kaplama bilgilendirme videosu izleyebilirsiniz.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA İLE İLGİLİ ÖNCE SONRA RESİMLER İÇİN SİZİ KLİNİĞİMİZE BEKLİYORUZ.

Ayrıntılı bilgi almak için bizim ile iletişim kurunuz.
drsertac@gmail.com adresine mail atabilir veya
05493474347 numaralı telefon ile Diş Dr. Sertaç Kızılkaya ya ulaşabilirsiniz.

4.2/5 - (100 votes)

4.2/5 - (100 votes)
Önceki YazıBulut Dedikleri
Sonraki YazıPanoramic and Cephalometric X-rays
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (23)

saliha demirci

May 21, 2015 at 1:00 PM

Zirkonyum dis kaplama da (on ust dort dis) kaplama butun mu yapiliyor yoksa tek tek mi hangisini tavsiye edersiniz. Butun olarak hazirlandiktan sonra teke cevrilebilir mi

Reply

admin

May 22, 2015 at 7:53 PM

Dişlerinizin hacmi ve kapanış durumunuza göre ayarlanması gerekir. Ayrı yapıldıktan sonra birleştirilmesi mümkün değildir.

Reply

gül

Haz 28, 2015 at 7:19 PM

Merhaba
Zirkonyum dis kaplamasi geride kalmış ve fırça ulaşamaması sebebi ile kararan dişlere uygulanabilir mi?

Reply

admin

Tem 03, 2015 at 8:53 PM

Dişelrinizi temizletmeniz gerekiyor.

Reply

rasim

Oca 23, 2016 at 11:55 PM

tum dislerimi zirconium yaptirmak istiyorum lutfen ortalama zaman ve fiat ala bilirmiyim.ust cene komple metal porselen.alt cenede 6 dis haric metal porselen 10 yildan fazla oldu degisdirmek istiyorum

Reply

Sertaç

Mar 06, 2016 at 12:27 PM

Randevu için 02129093748

Reply

Sertaç Kızılkaya

Mar 22, 2016 at 1:55 PM

02129093748 dan randevu alabilirsiniz.

Reply

Cemil

Şub 22, 2016 at 8:37 PM

Merhaba Sertaç Bey,
Ön üst 6 dişimde ortodontik problem var. Yaşım 38 oldugundan tel taktırmak fikri pek cazip gelmiyor.
Acaba bu sorunu zirkon kaplama ile giderebilmek mümkün mü?
İyi calismalar

Reply

Sertaç Kızılkaya

Mar 09, 2016 at 7:35 PM

Zirkonyum diş kaplamalar estetik amaçlı uygulanabilirler. Ancak sizin için gerçek ihtiyacı belirlemek ancak muayene sonrası mümkün olabilir.

Reply

Kübra

Mar 18, 2016 at 1:31 PM

Zirkonyum ile lamine arasındaki fark nedir.? Gercek diş görünümünü hangisi daha iyi verir ?

Reply

Sertaç Kızılkaya

Kas 17, 2016 at 4:39 PM

Laminada dişin sadece ön yüzeyinde işlem yapılır. Zirkonyum diş üzerine çepeçevre uygulanan bir kaplamadır.

Reply

gul

Haz 16, 2016 at 6:15 AM

Merhaba,üst dişlerime zirkonyum yaptırdım.Ancak doktor çok beyaz yapmış.Şuanda çok pişmanım.Renki biraz daha dişlere yakın sonradan sarartmak mümkün mü?Bilgi verir misiniz?

Reply

Sertaç Kızılkaya

Ağu 16, 2016 at 4:47 PM

Zirkonyum diş kaplamalar ağızda iken renk değişikliği yapılması mümkün değildir.

Reply

Emine sümeyye

Eki 27, 2016 at 11:38 PM

Merhaba ben dişlerimin sararmasından şikayetçiyim ayda bir kere temizletmeye gidiyorum ve lazerle beyazlatma yöntemini de denedim ama bir sene sonra sonuç yine hüsran ağzımda üç tane kanal tedavilik dişim var şuan haftada bir doktora gidiyorum kanal tedavisi için ağız bakımımı yapmama rağmen dişlerim çok kötü sanırım genetik vekomple kaplama yaptırmak istiyorum bana çok pahalıya mı mal olur öğrenmek istiyorum

Reply

Sertaç Kızılkaya

Kas 17, 2016 at 4:50 PM

Muayene olduğunuzda sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Reply

Harun

Ara 23, 2016 at 10:56 AM

Eski kaplamalarım var yenisini zirkonyum yaptırabilirmiyim? Kaç gün sürer bu işlem.

Reply

Harun

Ara 23, 2016 at 10:59 AM

Evet zirkonyum yaptırabilirsiniz. Süreyi dişlerin tedavi ihtiyacı olup olmaması belirler. Yaklaşık 7-14 gün gibi tedaviniz tamamlanır.

Reply

Sertaç Kızılkaya

Ara 23, 2016 at 11:22 AM

Merhaba zirkonyum diş için kaplama süresi diğer metal destekli diş kaplamalardan daha kısa sürer. Dişlerinizde tedavi ihtiyacı yoksa bir haftada tamamlanabilir.

Reply

Handan

Ara 24, 2016 at 7:08 PM

Bilgiler çok iyi. Herkes reklamını yapmış siz bilgi vermişsiniz. Teşekkürler

Reply

Umut b

Oca 14, 2017 at 7:13 PM

Yaşamlar ben Van’dan yazıyorum Van’da diş merkezine gitim 9 adet dişimi zirkonyum yapmayı pılanlıyorum 9 adet dişe 3500 istediler sizce yugunmu yoksa fiyatı yüksekmi tavsiyelerinizi bekliyorum teşekürler.

Reply

Elif

Nis 11, 2018 at 5:52 PM

Merhaba, ön 4 dişime zirkon kaplama yaptırdım. Fakat en öndeki iki kaplamam sallanıyor. Doktoruma sorduğumda kökün zayıf olduğunu söyledi.Takarken farketmesi gerekmez miydi.Çünkü taktıktan ertesi günü farkettim. Yeniden sökülüp iyi yapıştırılmamışsa tekrar takılır mı?. Şimdiden teşekkür ederim.

Reply

Abdulmecit tül

Ara 21, 2019 at 4:38 AM

Hocam merhabalar benim sorum olacak dişlerimi daha önce yaptırdım şuan diş etlerim kanıyor. Ben emprese diş yaptırmak için dokror ile anlaştım full seramik olmalıydı dişlerim öndeki 4 diş. Fakat doktor sağlam bir alt yapılılı bir diş yaptı bana metal değil biliyorum amma zirkonyum sanırım biraz mat görünüyor ışığı iyi geçirdiğini düşünmüyorum. Çünkü dişlerin alt yapısı görünüyor altta. Farkediliyor yani. Sorum? =emprès emax te alt yapı önceden yapılıyor mu yapılmıyor mu lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz

Reply

Sertaç Kızılkaya

Ara 24, 2019 at 12:26 PM

Diş şeffaflığı için empress tercih edilmektedir. Daha doğal görüntü verir.

Reply

Yorum Yap