Diş doktorundan korkmak doğal bir duygu. Toplumda bu korkuyu körükleyecek o kadar çok şey anlatılıyor ki!

  • Dişimi yararak alacakmış,
  • Dişim ameliyat olacakmış,
  • Diş kırılmış kök içerde kalmış,
  • Apse delinecekmiş,
  • İmplant tutmamış ve benzerleri

gibi korkutucu cümleleri duymayanınız yoktur.

Ben 25 yıllık mesleki deneyimim ile size aslında diş tedavilerinde hiç de korkulacak bir durum olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. İster ağza dikiş atılsın, ister yirmilik diş çekilsin, isterse de implant uygulaması yapılsın.

Diş hekimliği ile ilgili merak edilenleri anlattığım YouTube kanalıma abone olduğunuzda, isterseniz cerrahi diş çekimi, yirmilik diş çekimi ve implant yapımı ile ilgili videoları izleyebilirsiniz. Kanala abone olunca da yeni videolarımı takip edebilirsiniz.

Buradan kanalıma abone olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/c/SertaçKızılkaya

Diş Yaptırmaktan Korkalım mı?

Diş tedavileri korkunç değildir. Ama bir şart ile. Ne mi bu şart? İşin uzmanı tarafından yapılması şartı tabii. İşi bilen tecrübeli hekimlerin uyguladığı tedaviler ile ilgili bir sorun ortaya çıkmaz. Bu yazıda ağıza dikiş atılması ve ağızdan dikiş alınması ile ilgili bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

Web sitesinde implant diş yapımı ve zirkonyum diş kaplama hakkında da son derece bilgilendirici yazılarımı okuyabilirsiniz. Randevu almak için iletişim sayfamızı kullandığınızda size en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

Ağza Dikiş Atılması

Ağıza dikiş atılması yaranın daha hızlı iyileşmesi amacı ile uygulanır. Korkulacak bir durum değildir. Diş çekimi veya implant gibi cerrahi işlemden sonra uygulanır. Diş hekiminin kliniği ve malzemeleri steril olduğunda size cerrahi işlem sonrası büyük rahatlık sağlanır.

Cerrahi dikiş esas olarak yara kenarlarını birleştirmek ve kan damarlarına bası yaparak kanamayı durdurmak amacıyla yapılır.

1. Yara kapanmasında ölü boşluklar bırakmadan yeterli bir tansiyon sağlayacak kadar sıkı ama doku nekrozunu önleyecek kadar gevşek olmalıdır.

2. Hemostaz sağlamak

3. Primer iyileşmeye izin vermelidir

4. İyileşme sonlanana kadar doku kenarlarına destek olmalıdır

5. Postoperatif ağrıyı azaltmalıdır

6. Kemiğin geç iyileşmesini engellemeli ve istenmeyen rezorpsiyonları önlemelidir.

7. Flabın uygun konumlanmasına izin vermelidir

Ağız için dikiş materyalleri:Tarih öncesi çağlardan beri cerrahi dikişler yaraları kapatmak için kullanılmaktadır. Dikiş atılırken yüzyıllardan beri altın, gümüş, saç, sakal ve bu gibi çok çeşitli maddeler kullanılmıştır. Ancak henüz hiç biri tam ideal özellikleri yerine getirememiştir.

Ağızdan Dikiş Alıması

Dikişler alınırken çevre dokulara zarar vermeden ve olabildiğinde temiz çalışılmalıdır.

1. Operasyon bölgesi nekrotik artıkların, kan, serum ve doku artıklarının temizlenmesi için hidrojen peroksit ile silinmelidir.

2. Dikişleri keserken keskin bir makas kullanılmalıdır. Eğer dikiş araya girmiş veya dokuya yapışmış ise 23 numaralı ince bir pens yararlı olacaktır. Bu dokunun zarar görmesini ve ağrı uyulmasını engelleyecektir.

3. Kesilmiş dikişler pamuk tampon yardımı ile uzaklaştırılırlar. Bu işlem öncesinde düğüm noktaları gözlemlenerek pamuk tampon öncelikle düğümlerin üzerinden geçirilerek kesik sütürler yerinden oynatılmalıdır. Böylelikle flap aralığına madde kaçışı engellenir.

Ağız İçi Dikişler

1. En çok ipek ve sentetik dikişler kullanılır.

2. Katgut, dikişleri almanın zor olduğu durumlarda (ör:subkütan dokularda) kullanılır. Fiziksel özellikleri limitli olduğu için rutin olarak endike değildir.

3. Katgut (düz veya kromik) kullanmadan önce  paketi yarım saat sıcak suda bekletmek  avantajlı olabilir. Bu ipliğin dolaşmasını engeller ve ipliğin düz durmasını sağlar. Bunun yanında, ipliği vazelinle veya kemik mumuyla yağlamak kopmasını engeller.

4. Monofilaman sütürlerin kemik ogmentasyonunda kullanılması enflamasyonu engellemek, daha uzun retansiyonu sağlamak (10-14 gün) için önerilir.

5. Gore-tex  kaplı vicryl sütürler doku rejenerasyon prosedüründe kullanılması önerilir.

Not: Dikişler 7-10 gün içinde alınmalı, aksi halde etrafında bakteri oluşumuna zemin hazırlanmış olur.

Kliniğimizde diş muayenesi ve panoramik röntgen hizmetimiz vardır. Bilgi için 02129093748

En iyi implant steril alanda yapılan implant dır.

İmplant hakkında daha fazla bilgi almak için https://drsertac.com/implant adresine göz atabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Diş Fiyatları
Diş Tedavi Fiyatları
Diş ağrısı tedavi
Zikonyum Porselen Diş Kaplama

Önceki YazıPeriodontitis Tedavisi
Sonraki YazıKemik tozu
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (3)

Tugce

Eki 25, 2016 at 7:54 PM

İyi akşamlar benim dikisleri mi aldılar ama bitane si ete kaynamış düğümünü kesti ama bitane kaldı bi sıkıntı olurmu doktor hiçbisey demedi ?

Reply

sertac

Ağu 04, 2020 at 7:55 PM

Eriyen dikiş olabilir. Sizi rahatsız ediyor ise tekrar kontrole gidin.

Reply

Yorum Yap