Sizin için bugün ortodonti tedavisinde yeni bir uygulama olan şeffaf apareyler ile ilgili geniş kapsamlı bilgiler vereceğim. Öncelikle diş düzeltme fiyatlarını merak eden hastalar için tel ile yapılan ortodonti fiyatları ile şeffaf plak fiyatları birbirine çok yakındır bilgisini vermek istiyorum. Şeffaf plaklar ile ortodonti hastalar için kullanım kolaylığı ve telsiz ortodonti olması nedeni ile çok fazla tercih edilmekte. Bu yazıda şeffaf aparey nedir, nasıl uygulanır, şeffaf plak markaları, şeffaf plak fiyatları 2021 de ne kadar? Şeffaf aparey kullananlar ne diyor, şeffaf plak ücretleri, ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Şeffaf apareyler ile ilgili en doğru bilgileri ve güncel fiyatları bu sayfada bulacaksınız. Youtube kanalına abone olduğunuzda diş sağlığı ile ilgili doğru bilgilere hızlı bir şekilde ulaşma imkanınız olacak.  Youtube Kanalım 

ORTHERO Şeffaf plak fiyatı 2019
Orthero sistemi ile önce sonra. Şeffaf Plak telsiz ortodonti uygulama önce sonra görüntüsü

Ortodontinin Amacı

Dişlerin daha güzel ve sağlıklı olması için uygulanan işlemlerden birisi de eğri dişlerin ortodonti ile düzeltilmesidir. Bu amaçla ortodonti uzmanlarının dişlere tel takması veya takılıp çıkarılan aparey yapmaları uzun yıllardır uygulanan tedavilerden birisi.
Telsiz ortodonti. Planlamada önce sonra durumu görüyorsunuz.
Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile birlikte 3 boyutlu tarama (3D Scan) ve 3 boyutlu üretim (3D Print) prosesleri diş tedavilerinde kullanılmaya başlandı.
Bu teknoloji zamanla eğri dişler için de devreye girdi. Şeffaf aparey veya telsiz ortodonti olarak duymaya başladığınız tedaviler, yeni nesil bilgisayar yardımı ile üretilen plaklar sayesinde gerçekleşiyor.
Bu yazıda size şeffaf aparey fiyatları ve tedavi süresi ile ilgili bilgiler vereceğim. Şeffaf plak olarak da bilinen telsiz ortodonti hakkında merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum bölümüne eklediğinizde en kısa sürede yanıt alacaksınız.

Şeffaf Aparey veya Şeffaf Plak Yeni mi?

20 yıla yakın süredir plak basılarak diş eğrilikleri düzeltiliyordu zaten. Plak hazırlayarak eğri dişleri telsiz düzeltmek çok zahmetli ve uğraştırıcı bir işlemdi. Uygulamanın meşakkatli olması nedeni ile de pahalıydı ve pek kullanılmıyordu. Daha doğrusu sıklıkla tercih edilmiyordu. Diş modellerinin tek tek el ile hazırlanması. Her bir plak için farklı modeller hazırlanması zaman alıcı ve masraflı oluyordu. Günümüzde 3D  (3 boyutlu) tarayıcılar ve yazıcılar bu işlemleri hızlı ve hatasız bir şekilde yapabiliyor.

Şeffaf Plak İle Telsiz Ortodonti 

  • Ortodonti tedavisi esnasında dişlerinde tel taşımak istemeyenlere
  • Dişlerinde ileri seviyede olmayan diş çapraşıklığı olanlar
  • Ağız yapısı ve psikolojisi bu tedaviye uygun olanlara
  • Diastema denilen, dişlerin aralıklı olduğu vakalara
  • Damağında gömük diş olmayanlara
  • Çeneler arası iskeletsel problemi olmayan bireylere

Estetik kaygısı olan kişilere şeffaf plak ile telsiz ortodonti uygulaması yapılır. Bu tedavi braket takılarak uygulanan sabit apareyler ile diş düzeltilmesi tedavisine bir alternatif olarak uygulanır.

Şeffaf Plak veya Şeffaf Aparey Dişleri Düzeltir mi?

Diş teli olmadan dişlerim düzelir mi? Evet daha önce diş kaplaması olmadan dişlerim düzelir mi diye sorulurken şimdi telsiz ortodonti ile ilgili sorular gelmeye başladı.
Şeffaf plaklar belirli vak’alarda diş telinin yerini alabiliyor. Her vaka için uygun olmasa da telsiz ortodonti artık mümkün. Bu konuda tereddütlü olan hastalara rahat olmalarını öneriyorum.Alışılmışın dışına çıkmak gerçekten cesaret ister. Sonuç ile ilgili öngörülebilirlik ve başarısızlık ihtimalleri insanın aklını kurcalar. Ama şeffaf plaklar ile ortodonti işlemi yeni bir diş düzeltme uygulaması değil.

Şeffaf Plak Markaları

Yukarıda bahsettiğimiz tedavi yöntemi bütün Dünyada senelerce kullanıldıktan sonra nihayet Türkiye ‘ye de geldi. 7-8 yıl önce invisalign firması bu plakların pazarlaması için Türkiye’de çalışma başlattı. Öncü bir marka olan invisalign ile eğri dişlerin düzeltilmesi ülkemizde ilk kullanılan şeffaf aparey markasıdır. Web sitesinden de görebileceğiniz gibi aylık 100-200 € ücret ödeyerek 24 ay gibi bir sürede tedavi olan hastaları göreceksiniz.

Orthero

ORTHERO (Şeffaf Aparey) markası ise yerli girişim ile kurulan ve yabancı sermaye yatırımı alan örnek bir projedir. Tedavi fiyatları ithal şeffaf aparey üreticileri ile karşılaştırıldığında daha makuldür. Tedarik süresinin de kısa olması dikkate alındığında yerli firma büyük avantaj sağlamaktadır.

Orthero ile şeffaf plak fiyatı öğrenmek için Whatsap ile diş resminizi gönderin. Hemen fiyat bilgisi alın. 

Invisalign

Dünyadaki ilk şeffaf plak üretimini yapan firmadır. İnsanların dişlerini düzeltmek için plak ile ortodonti yöntemini geliştirmiştir. Kurulduğu yıldan bugüne binlerce hastanın bozuk olan dişleri görünmeyen plaklarla düzeltildi. Web sitesine baktığımızda üç ayda daha düzgün bir gülümsemeye sahip olabileceğinizi söylemesine rağmen ölçünüzün alınmasından sonra plakların gelmesine kadar neredeyse 1 ay beklemek zorunda kalabilirsiniz. Fiyatlar dişleri ne kadar eğri olduğuna ne kadar süreyle tedavi olacağınız ve tedavi için hangi hekimle çalıştığınıza göre değişebilmektedir. Çapraz kapanışı olan birden fazla dişin alt dişlerin iç kısmına doğru kapandığı durumlarda uygulanabilir. Aralıklı dişler içinde şeffaf plaklarla ortodontik iyi bir tedavi alternetif eder.

Clearfix, C-Align

Clearfix markası C-align  ve özellikle ORTHERO markaları Invisalign markası ile kalite bakımından fark bulunmadığını düşünüyorum.

Şeffaf Aparey Fiyatları 2021’de Ne Kadar?

Şeffaf plak ücretleri sanıldığı gibi diş teli fiyatlarından daha yüksek değildir. Tedavinin avantajlarını bilen ve araştıran hastalar bu önemli olanakları sağlayan şeffaf aparey fiyatlarının tel fiyatları ile karşılaştırıldığında daha yüksek olacağını düşünüyor. Aslında durum böyle değil. İleri vak’alara uygulanması mümkün olmayan bu tedavide basit vak’alarda tedavi ücreti tel tedavisi ücretinden daha düşük bile olabiliyor. Sadece üç dört plak ile eğri dişlerin düzeltilmesinin mümkün olduğu durumlarda zaten artık tel tedavisi önerilmiyor. Bu tip işlemler şeffaf plak uygulanarak yapılıyor.
Sistem kişiye özel olarak tasarlanıp geliştirildiği, her hasta için tasarımının farklı olması nedeni ile ilk uygulanmaya başlandığında klasik ortodonti tedavisine göre daha pahalı idi. Bu konuda eğitilmiş personel sayısının artması ve yatırımcı firmaların çoğalması sayesinde şeffaf aparey fiyatları 2021 yılında ortodonti fiyatları ile nerede ise aynı olmuştur. Kişiye uygulanması gereken plak sayısı ve tedavi süresine göre arklı fiyatlar ile uygulama olmaktadır. Şeffaf plak ile ortodonti fiyatı öğrenmek için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya web sitesinden randevu alarak muayene olabilirsiniz. Klinik muayene sonrası görüşmede tedavi ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz. Tedavi için 1500-2500 € arası fiyatlar çıkmaktadır.

Şeffaf Aparey Kullananlar Ne Diyor?

Tedavi kim ne derse desin öncelikle hastanın disiplinini gerektiriyor. Bu plakları taka bileceğinizden emin değilseniz size tel ile ortodonti tedavisini öneriyorum. Ama ben tel istemem plak taşırım diyorsanız o zaman bu tedavi size göre Şeffaf plak kullanarak tedavisini tamamlayan bir hastamın tedavi sonrası görüşlerini sizinle paylaşmak isterim.
Hastamız İngiltere de yaşadığı sürede şeffaf aparey ile diş düzeltilmesi hakkında bilgi sahibi olmuş. Bahsettiğim gibi yurt dışında bu tedaviler Türkiye’de, bütün diş tedavilerinde de olduğu gibi 4 ile 5 kat daha yüksek fiyatlı.
Hastamız burada ne tür işlem yapıldığı ile ilgili klinikte sorularını sordu ve kendisine bütün detayları anlattığımda aynı işlem olduğunu anladı. Çok düzenli bir biçimde plaklarını kullandı. Ağız ve diş bakımı da son derece iyi olan bilinçli hastamız ile ideal tedavi sonucuna başarı ile ulaştık. 2016 yılında başladığımız bir tedavi idi. Hastamıza bu tedavinin çok bilinmediğini ülkemizde de yaygınlaşmasını istediğimi söyledim. Kendisi gibi başka insanların da bu başarılı işlemden haberdar olup faydalanabilmesi için hasta deneyimi olarak kısaca fikrini belirtti. Dişleri ve güzel gülüşü ile hayatta her şeyin gönlünce olmasını diliyor, kendisine buradan bir tez daha teşekkür ediyoruz.

Siz de şeffaf plak tedaviniz bittiğinde fikrinizi belirtmek ister misiniz?

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Bu sistemin en önemli olumsuzluğu tedavi olan kişinin plağı takma süresine bağlı olarak işlemin ilerlemesidir. Disiplinli bir biçimde plak takılmadığında planlanan tedavi sürelerinde işlemin tamamlanabilmesi mümkün olamayacaktır. Yukarıda da belirttiğim gibi şeffaf plakların günde 20-22 saat süre ile dişler üzerinde takılı kalması gerekir. Düzenli takılmalarının gerekmesi haricinde bu sistemin kişiye bir zararı veya olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Pişman olduğunuzda plaklardan vazgeçip tel takarız dediğim hastalarımdan hiç birisi tel taktırmak istemedi. 

Kullanım Rahatlığı vardır. Şeffaf plak takıldığında ilk bakışta fark edilmez. Ağızda dikkat çekmeyen kolay kolay görülmeyen, özel yaşantınızı ve iş hayatınızı etkilemeyecek bir ortodonti tedavisi yöntemidir. Bu plakları güvenle ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Karar verip başladıktan sonra kısa bir alışma süresi yaşayacak ve sonrasında sistemin konforunu yaşayacaksınız. Şöyle ki diş tellerinin oluşturduğu görüntü ve batma, yara yapma gibi problemlerin önüne geçecek, dilediğiniz zaman çıkarabileceksiniz. Pişman olduğunuzda plaklardan vaz geçip tel takarız dediğim hastalarımdan hiç birisi tel taktırmak istemedi.

Ortodonti Tedavi Süresi

Diş teli takılarak yapılan tedaviler ile bu sistem ile yapılan tedavi süresi arasında fark olmayacaktır. Düzenli olarak plakların takılması gerekmektedir. Orthero sistemi ile yapılan tedavilerde tedavinin başında tedavilerine göre birkaç ay daha uzundur. Kişinin diş ve çene yapısına, diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmamasına, hekimin tedavi planına göre süre değişebilir. Şeffaf plak tedavi kişiye özel planlanacağı için en doğru süreyi hekiminiz verecektir.

Ortodonti Fiyatları

Gerek diş teli ile gerek şeffaf plaklar ile yapılan ortodonti tedavilerinde fiyat belirlenirken  klinik kontrol sayısına ve vakanın zorluğuna göre değişiklik gösterir. Fikir vermesi açısından bazı örnek tedaviler fiyatlandırılmıştır.

Invisalign Fiyatları

19.000- 25.000 TL

Tedavi ücreti vakanın zorluğuna göre değişmektedir.

Orthero Şeffaf  Plak Fiyatları

15.000-25.000 TL aralığında uygulanacak dişlerin eğrilik ve kapanış durumuna göre değişiklik göstermektedirler. Muayene olduğunuzda sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Sabit Ortodontik Tedavi Fiyatları

Metal braketler

9000-17500 TL

Teknisyen ücretlerine ve tedavi sınıfına göre de değişiklik gösterebilir

Seramik Braketler (farklı markalar)

9500 -19000 TL

Teknisyen ihtiyacına ve tedavi sınıfına göre değişiklik gösterebilir.

diğer tedavilere ek olarak uygulandığında indirimli olur

TEDAVİ ÜCRETİ TEKNİSYEN ÜCRETLERİ VAKA ZORLUĞU SEÇİLEN METOD VE TEDAVİ SÜRESİNE VE DÖVİZ KURUNDAKİ ARTIŞA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR

Şeffaf plak ile ortodonti orthero sistem
Şeffaf plak ile ortodonti tedavisi fiyatı ve süresi

Telsiz Ortodonti Aşamaları

Şeffaf plaklarla ortodontinin nasıl ilerlediğini size adım adım anlatmak istiyorum.

1- İlk aşama: Diş hekimi ile ilk görüşme aşamasıdır. Dişlerinizin fotoğrafları çekilir, röntgen görüntüsü alınır. diş hekimi ağzınızın ölçüsünü alır. Bu kayıtlar dijital olarak tedavi planı oluşturmak üzere birleştirilir.

2-Planlama: Alınan kayıtlar birleştirildikten sonra istenilen diş pozisyonuna erişebilmek için kaç plak hazırlanması gerektiği belirlenir. Her bir plak için bir diş modeli basılır. Model üzerine hazırlanan şeffaf plaklar sıralı bir şekilde paketlenir ve hekiminize gönderilir.

3-Dişlerinizin adım adım düzelebilmesi için bir tedavi planı hazırlanır her iki haftada bir değiştireceğiniz plaklar sayesinde dişleriniz istenilen pozisyonu alır. Yeni gülüşünüzü tamamlayan şeffaf plaklar tamamlandığında dişlerinizin eski durumuna dönmesini engellemek için iç kısma ince bir retainer tel takılır ve beş yıl süreyle bu tel yapışık kalır.

Orthero İstanbul Diş Hastaneleri ve Diş Hekimleri

İstanbul ilinde Orthero şeffaf plakları uygulayan diş hekimi arayanlar için Avrupa yakası Şeffaf plak uygulaması yapan diş hekimi olarak bizi arayabilirsiniz. 05493474347

Yapılan vakaları önce sonra resimlerini görmek mümkündür.

Orthero Nedir

Önceki YazıTürk Malı İmplant
Sonraki YazıEstetik Diş Hekimliği
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (20)

Zeynep

Eyl 04, 2020 at 12:16 AM

Metal alerjim var bunda tel yok değilmi?

Reply

sertac

Eyl 06, 2020 at 1:01 PM

Şeffaf plak ile ortodonti uygulamalarında metal braketler kullanılmaz. Diş estetiği ve kullanım rahatlığı nedeni ile sıkıkla tercih edilirler.

Reply

Ahmet çarıkçı

Eyl 11, 2020 at 10:49 AM

Garibanlara bu hizmet ne vakit verilecek.

Reply

sertac

Eki 01, 2020 at 8:15 PM

Estetik diş uygulalamaları maalesef devlet tarafından karşılanmıyor. https://drsertac.com/hizmet/ortodonti/

Reply

gülüzar nazlı inan

Eyl 13, 2020 at 10:58 AM

üst köpek dişimden önceki dişim geride tedavisi zor mu

Reply

sertac

Eki 01, 2020 at 8:14 PM

Merhaba diş eğrilikleri için genellikle ortodonti tedavisi tavsiye ediyoruz. Bu iişlem diş teli veya şeffaf plaklar ile uygulanabilmekte. Dişlerinizi gördükten sonra sizin için en uyugn seçeneği belirleyebiliriz. Randevu almak isterseniz 02126616979 dan bizi arayabilirsiniz. https://drsertac.com/hizmet/ortodonti/

Reply

Melis Baran

Kas 12, 2020 at 4:01 PM

Merhaba daha 2-3 sene önce 1sene tel tedavisi gördüm Tedavi sonunda arka dilime tel takıldı Telin kopması sonucu 2 hafta gibi bir sürede Sol taraftaki köpek dişimin sağ tarafında ki dişin ucu azcık öne doğru kalktı Bunu düzeltmek için şeffaf plak takmak istiyorum Tek dişim dışında hiçbir sıkıntım yok Tahmini olarak fiyat ne olur ve tedavi ne kadar sürer bilgi verebilir misiniz

Reply

Hanım Dalgüden

Kas 20, 2020 at 2:41 PM

Dişlerim eğri ve çürük bana olur mu?

Reply

sertac

Ara 06, 2020 at 7:07 PM

Önce çürük dişlerin tedavi edilmesi gerekiyor. Sonra olabilir.

Reply

Kaan

Ara 04, 2020 at 10:42 PM

Merhaba. Ben sadece üst dişlerime plak yaptırmak istiyorum tahmini fiyat nedir acaba?

Reply

sertac

Ara 06, 2020 at 7:06 PM

Muayene olduğunuzda sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Reply

Burcu

Ara 11, 2020 at 9:56 AM

Çene ile ilgili bir problem görüldüğü için diş teli tedavisi gördüm .Daha sonra apareyler kullandım fakat alt çenemdeki aparey sabit olmasına ragmen dişlerim bozuldu çene yapım da eski haline geldi. verilen apareyleri kullanmadığım tek bir gün bile yoktu.
Şimdi sadece alt çeneye herhangi bir işlem yapılarak ( tercihim şeffaf plak) düzelme ihtimali var mı ? yaş 23

Reply

sertac

Ara 22, 2020 at 4:16 PM

Bu durumu tedavinizi yapan hekimler ile detaylı görüşmenizi öneririz.

Reply

BUSRA

Ara 14, 2020 at 6:15 PM

Merhaba şeffaf plakların kullanımı sonrası belli bir süre sonra eski haline dönüldüğünü duydum, doğru mu

Reply

sertac

Ara 22, 2020 at 4:15 PM

Doğru değil. Bütün rtodonti tedavilerinn bitim aşamasında dişleri geldikleri pozisyonda sabit tutmak için retainer uygulaması yapılır. Bu tedavinin bir parçasıdır. Tedavi tam larak gerçekleştirildiğinde dişlerin eski pozisyonuna geri dönmesi diye bir durum söz konusu olmaz. Ancak yarım bırakılan tedaviler için bahsettiğiniz durum olur ki zaten tedavi bitmemiştir.

Reply

misafir

May 17, 2021 at 7:57 PM

Aynı anda alt dişlere şeffaf plak üst dişlere diş teli taktırılabilir mi komik bir soru ama 😀

Reply

sertac

Tem 04, 2021 at 4:51 PM

Olabilir ancak sizin için maliyet artar.

Reply

Ayzura

Tem 02, 2021 at 1:11 AM

Merhaba Sertaç bey kızım 8 yaşinda dış muayene sini yaptırdım çene yapısı dar denildi Aparey takılacak dediler .Apareyin ücretini öğrenebilirmiyim.

Reply

sertac

Tem 04, 2021 at 4:46 PM

Muayene olduğunuzda sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Reply

Yorum Yap