Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı denildiğinde bilim ve sanatın birlikte uygulanarak sizin için mümkün olan, en iyi gülümsemeyi keşfetmek uygulamak akla gelmelidir. Gülüş tasarımında, kişisel istekleriniz değerlendirilerek fonksiyon, estetik ve doğallığın sağlandığı  güzel gülümsemeyi planlamak ana hedeftir. Bu sayfada size gülüş tasarımı bileşenleri ile ilgili bilgiler verip klinikte uyguladığımız yöntemleri anlatacağım. 

Genellikle beyazlatma, laminate vener, implant veya diş eti estetiği gibi işlemlerin tek tek veya birkaçının birlikte uygulanması elde ediyoruz. Gülüş tasarımında kişinin yüz şekli, ten rengi, cinsiyeti, yaşı, dudakları, dişlerin rengi, dizilimi ve dişeti formu gibi unsurlar göz önüne alınır. Dudak kaslarınızın durumu, çene kemiği kalınlığı alt ve üst çene kemikleri arasındaki ilişki, diş dizilimlerinden diş eti rengine kadar bir çok faktör değerlendirilir.

Bu yazıda gülüş tasarımında dikkat edilen hususlar ve cinsiyete göre ayarlanan detaylar hakkında bilgiler vereceğim. Sizin için neler yapabileceğimizi öğrenmek isterseniz İstanbul estetik diş hekimi iletişim sayfamızdan randevu talep edebilirsiniz.

Gülüş Tasarımında Nelere Dikkat Edilir?

  • Yüz Hatlarınız
  • Cinsiyetiniz
  • Yaşınız
  • Gülüş simetrisi
  • Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
  • Dudaklarınız
  • Diş etleriniz değerlendirilir.

Gülüş tasarımına ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğinin şifrelerini içerir. Aşağıda belli başlı yüz şekilleri ve bunlara uygun diş formları görülmektedir: Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır. Kadınlarda: Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner, Gülme hattı yukarı doğru kavislidir, Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur, Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır. Erkeklerde : Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler, Dişlerin hatları daha belirgindir, Gülme hattı daha düzdür.

Gülüş Tasarımında Kullanılan Yöntemler

Bazen küçük rötuşlar yapmak bazen de dişleri kaplamak gerekebilir. diş estetiği ve gülüş tasarımı için sizi klinikte gördükten ve dinledikten sonra sizin için neler yapabileceğimi planlar ve size anlatırım. Bu bazen sadece diş beyazlatma veya ortodonti tedavisi olabildiği gibi bazen de birden fazla işlemin birlikte yapılması biçiminde olabilir. Önce ortodonti tedavisi sonra implant ve ardından diş kaplamaları yapılan hastalar bütün bu işlemlerin mevcut elde edilen sonuca değdiğini söylemekte. Bazen de sadece bir dişin boyunu kısaltarak veya diş eti estetiği uygulayarak gülüş estetiği elde edebiliyoruz.

Size özel gülüş tasarımı için randevu alabilirsiniz. 02126616979