Zirkonyum kaplama ve porselen diş kaplama farkı

Diş kaplama malzemesi olarak en çok kullanılan diş kaplama ve porselen diş kaplama hakkında bilgi vermek istiyorum nokta en çok sorulan sorular bir tanesi de zirkonyum diş kaplamayı neden tercih etmeliyim? Ne zaman porselen diş kaplama tercih etmeliyim şeklinde.

Diğer merak edilen bir soruda zirkonyum diş kaplama fiyatları ile porselen diş kaplama fiyatları arasındaki fark ve bu uygulama fiyatlarının ne kadar olduğu ile ilgili. Diş kaplama fiyatları hakkında da genel olarak bilgi verip kafanızdaki soruları gidermeye çalışacağım.

Öncelikle porselen diş kaplamaları zirkonyum diş kaplama uygulamalar olduğunu bilmeniz gerekir.

Dünden Bugüne Porselen Diş Kaplama

Plastik içerikli estetik diş kaplamalarının yerini alan porselen diş kaplamalar renk değiştirmedikleri için ve aşınmadıkları için uzun süre gündemde kalıp yaygın bir şekilde kullanıldı. 1980 ve 1990 lı yılların popüler diş kaplama malzemesi olmuşlardır. Ancak zaman içerisinde bu diş kaplamalarının olumsuz özelliklerini gidermek amacıyla arayış içerisine girilmiş ve daha iyi sonuçlar alınan kaplamalar üretilmeye başlanmıştır.

Peki porselen diş kaplamaları olumsuz özellikleri nelerdir?  Zirkonyum diş kaplamalar bunlar nasıl giderildi diye sorduğunuzda duyar gibiyim. Hemen bu soruları vermeye çalışayım.

Dayanıklılık

Öncelikle kaplamaların altında dayanıklılığı arttırmak amacı ile kullanıldığını ve bu metalin doğal diş renginde kaplamalar yapmak için büyük handikap oluşturduğunu bildiğinizi var sayalım. Porselen malzemenin altında kullanılan altyapı istenilen ölçüde dayanıklılık sağlasa bile estetik olarak büyük problemler çıkarmaktadır.

Porselen malzeme ilk kullanılmaya başlandığında altındaki metal ile seramiğin bağlantısı en büyük problemdi. Metal ile seramiği birbirine yapıştıran sistemler yerleştirildikten sonra estetik problemler ön plana çıktı.

Estetik

Malumunuz metal ışığı da geçirmez. Rengi de diş renginden koyudur ve üzerine porselen uygulansa bile doğal diş rengini taklit etmek oldukça zordur. Özellikle ışık altında estetik

Diş Eti Renklenmesi

Uzun süre kullanılan diş kaplamalarında da diş eti çekilmeleri ve kaplama dişin diş eti ile birleştiği bölgede renk değişiklikleri morluklar oluşması istenmeyen bir sonuç olarak karşımıza çıkmıştır.

Çürük

Diğer önemli bir olumsuz özellikle metal porselen diş kaplamaların altındaki dişlerde çürük oluşmasıdır. Kaplama ile kesik diş arasında kalan boşluğu dolduran yapıştırma simanlarının zaman içerisinde ağız sıvıları ve tükürük etkisi ile erimesi boşluk oluşturmaktadır. Bu boşluk çürüğe, kokuya ve zaman içerisinde de diş kaybına neden olmaktadır.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMALAR

Porselen kaplamada yukarıda anlattığım sonuçların ortadan kaldırılabilmesi için çeşitli malzemeler kullanılarak diş kaplama ve köprüleri uygulanmaya çalışılmıştır. Deneme yapılan bu malzemelerden bazıları yeterli dayanıklılığı sağlayamadığı gibi  bir çoğu da doğal diş görüntüsü verme konusunda başarısız olmuşlardır. Yapılan araştırmalarda zirkonyum malzemesinin biyolojik olarak hem uyumlu olması, hem de doğal diş rengini verebilmesi nedeni ile zirkonyum kaplamalar başarı ile uygulanmış ve her geçen gün uygulama alanları da giderek artmıştır.

Başlıca olumlu özelliklerini sıralamak istersek

  • Alerji yapmamaları
  • Isı iletkenliklerinin dişe yakın olması
  • Dayanıklı olmaları
  • Diş renginde olmaları
  • İnce işlenebilmeleri
  • Kesik diş ile tam uyumlu malzemeler olması

zirkonyum diş kaplama ve zirkonyum köprü uygulamalarının hızla artmasına neden olmuştur.

ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI

Porselen diş kaplamalar ile karşılaştırıldığında zirkonyum diş kaplamalar daha yüksek fiyatlar ile uygulanmaktadır. Bunda  kaplama malzemesinin fiyatının yüksek olması, hassas bir çalışma gerektirmesi önemli rol oynar. Estetik kaplamalar için diş teknisyeni laboratuvar, klinik ve hekimin yaptığı yatırım ve kullandığı malzemelerin maliyetli olması diş kaplama fiyatlarını etkiler.

Zirkonyum fiyatlarını malzemenin yurt dışından gelmesi nedeniyle döviz etkiler. Döviz fiyatlarının artması ile paralel bir fiyat artışı olmaktadır. 2018 yılı ile 2019 zirkonyum diş fiyatlarının da farklı olacağını şimdiden söylemek mümkündür.

Özetle estetik diş fiyatları döviz fiyatlarının artması ile paralel olarak seyretmektedir. Porselen fiyatlarını neredeyse iki katı fiyat ile uygulanan zirkonyum kaplamalar kullanım sureleri ve elde edilen estetik başarı nedeniyle ödenen fiyatları fazlasıyla hak etmektedirler.

5/5 - (2 votes)

5/5 - (2 votes)
Önceki YazıTeeth, Grinding Plate
Sonraki YazıHow Far With Dental Prostheses?
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap