Zirkonyum Diş

Diş sorunları kişiden kişiye farklılıklar gösteriyor. Örneğin kimi insan diş çürüklerinden dert yanarken kimilerinin de başı diş eti kanaması ile dertte. Zamanımızın modern diş hekimliği tedavilerinde bütün bu problemler için çözümler bulmak mümkün gözüküyor. Deneyimine ve bilgisine sıklıkla başvurduğumuz diş hekimi Sertaç Kızılkaya’dan sizler için aldığımız bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kendileri diş tedavileri, estetik diş implantlar, implant uygulamaları ile 25 yıldır gibi uzun bir süredir çalışmakla kalmayıp adını birçok yerde duyuracak kadar da bu alanlarda ün kazanmıştır. Doktorumuz ile İstanbul Küçükçekmece Florya Cennet Korudent Diş kliniğinde bir araya geldik. Sayın doktorumuz bizlere ön diş için tedavi olanakları, diş tedavi fiyatları, implant fiyatları gibi noktalarda bilgilerini paylaştı. Doktorumuza şükranlarımızı sunuyor ve bizlere sunduğu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ön Sallanan Diş Zirkonyum
Ön Sallanan Diş Zirkonyum

Merhaba, ilk olarak ön diş bölgesinde problem baş gösterdiğinde en kısa zamanda bir çözüme ulaştırılması gerekir. Diş sallanması deyip geçmeyin. Dişler etrafında bulunan kemik ve periodontal lifler yardımı ile bağlantı oluştururlar. İşte dişlerimizin sallanması başladığını hissetmemiz bu bağın yani diş ile kemik arasındaki bağın zedelenmesi sonucunda baş gösterir. Bu hissedildikten sonra dişiniz dilinizle bile sallanır. Bu kertede ne yapmak gerekir? Bu konuya değinmeden önce bahsetmek istediğim bir önemli bir hatırlatma var. Önceki konuşmalarımda ifade ettiğim gibi, diş hekimi kontrollerinizi kesinlikle sekteye uğratmamanız ilk yapmanız gereken hamledir. Ancak bu kontroller ile problemlerin daha başlar başlamaz teşhis ve daha ilerlemeden tedavi edilmesi mümkün olur. Bütün hastalıklarda olduğu gibi diş sorunlarında da erken teşhis hayati öneme sahiptir.

Düzenli diş kontrollerini ve diş taşı temizliği uygulamalarını yaptıranların çok da kaygılanmamalarını söyleyebilirim. Çünkü kolay kolay bu türden bir durumda olmaları oldukça düşük bir ihtimaldir. Düzenli yapılan bakımlar yardımıyla diş eti ve diş eti sağlığı korunmuş olacağından diş sallanması sorunu ile karşılaşmaları pek olası değildir. Ancak bütün bu önlemlere rağmen benim dişim hala sallanıyor diyorsanız ciddi bir problemle karşı karşıyasınız demektir. Bilhassa ön diş sallanması ciddi bir problem demektir. Diş sallanmasından nasıl kurtulurum diye sormak yerine öncelikle diş sallanmasına neden olan sorunları araştırmak gerekir. Bazı hastalarda ön dişim sallanıyor doktor bey ne yapmalıyım diye sorup duruyor. Bakın efendim neden ön diş sallanır biliyor musunuz?  Bilmiyorsunuz ancak bu sorunun yanıtı ortada. Ön dişin kökleri ince olduğundan dolayı kemik bağlantısı zayıf olmak durumunda kalır. İşte bu sebeple ön diş sallanması sıkça karşılaşılan bir problemdir. Sallanan dişimizi yapıştırabilir miyiz? Nereye yapıştırmak istiyorsunuz? Eğer ki diğer dişleriniz sallanmıyor ise onlardan destek alarak splint yapılabilir. Halk arasında diş yapıştırma olarak adlandırılan uygulama diğer dişlerden yardım alınarak dişlerin hareketinin önlenmesidir.

Sallanan Diş Tedavisi

Sallanan Ön Diş Tedavisi
Sallanan Ön Diş Tedavisi

Diş eti boyutuna bakılıp kemik durumu da gözetilerek vaka incelenmelidir. Diş eti enfeksiyonu çoğu zaman kemik kaybına sebep olur. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz geçmiş olsun o dişi kurtarmanızın imkanı yok denecek kadar azdır. Diş kendisini tutan kemikten başka kemik bulamadığında çekim işleminden başka seçenek kalmamış demektir.

Ön diş sallanması probleminde sallantının sebepleri araştırılır. Ön diş bölgesinde travma oluşması  sebebi ile gelindiği taktirde dişin kurtarılma olasılığı hayli yüksek olacaktır. Dişlerin canlılığına bakılır. Kanal tedavi gerekip gerekmediğine bakılır. Eğer ki gerekiyor ise sabit veyahut hareketli splint uygulanır. Dişin durumu düzenli kontroller ile sürekli incelenir. Ekseriyetle travmanın şiddetine göre kemik kaybı bulunmayan vakalar sorunsuz bir şekilde dişlerinin eski haline kavuşabilirler.

Önceki YazıDiş Ağrısı Tedavi
Sonraki YazıDiş Sallanması Nasıl Engellenir?
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
19/03/2020

TEKNOLOJİ KORONAYI YENER Mİ?

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya "21. Yüzyılın vebası ile baş edilebileceğini söyledi. "Toplumun her kesimini tehdit eden koronavirüs (Covit-19) ile baş etmek için elimizdeki güçleri...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap