Diş Rengi Seçimi

Diş kaplaması yapımı sırasında diş teknisyeninin ve diş hekiminin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri, yapılacak dişin rengiyle ağızdaki diğer dişlerin renginin uyumlu olmasıdır. Kaplamanın rengiyle diğer dişler arasında fark olmamalıdır. Doğal dişler üzerinde bulunan efektler, kaplama yüzeylerine de uygulanmalıdır. Aksi halde diş kaplamasının görüntüsü yapay olur.

Çoğu zaman ağızdaki doğal dişlerin renkleri arasında farklılık olur ancak yine de genel anlamda dişlerin renkleri birbirleri ile uyumlu olur.

Kanin dişlerinin rengi daha koyudur

Köpek dişleri olarak da bilinen kanin dişlerinin rengi daha koyu ve sarımtıraktır. Kanin dişlerin daha koyu renkli olması ağızda ön plana çıkmalarına engel olur. Hacimli ve köşede oldukları için daha koyu renkli olan kanin dişleri, pek göze batmaz.

Alt dişlerin rengi de daha koyudur

Alt dişler de üst dişlere göre biraz daha koyu renklidir. Hem bu dişleri yeterli düzeyde temizleyebilmek zordur hem de yemek birikintileri alt çenede daha fazla tutunur. Alt çenedeki dişler daha küçüktür ve daha fazla ışık yansıtır. Bu da dişlerin rengini koyu gösterir.

Diş Rengi
Diş Rengi

Vita Skalası nedir?

Diş hekimleri renk seçimi yaparken referans olarak “Vita Skalası” adlı skalayı dikkate alırlar. Dünyanın en yaygın kullanımlı porselen tozu üreticisi olan Vita firması; A, B, C ve D renk tonları üzerine kurulu bir sıralama sistem geliştirmiştir. Bu skalada, doğal dişlerin uygun renk tonları yer alır.

Dişin doğal rengi, zaman içinde çay ve sigara kullanımı gibi dış etkenlere bağlı olarak değişir. Ayrıca yaşlanma ile birlikte dişin rengi ve kimyasal yapısı da değişir.

Konuşurken ve gülerken görünen dişlerin üzerine dolgu veya kaplama yapılacaksa bunlar, ağızdaki mevcut dişlerin rengine uymalıdır. Diş renkleri, doğal dişlerin renginden farklı olmamalıdır.

Uygun diş rengi seçilir ve mevcut dişin yüzey özellikleri taklit edilerek doğal dişe benzeyen kaplamalar yapılır. Bu kaplamalar, kişinin kendi doğal dişlerinden ayırt edilemez.

Rate post

Rate post
Önceki YazıYurtdışından Bir Haber
Sonraki YazıDiş Rengi Seçimi
Bego implant fiyatı
08/03/2022

Hangi İmplant?

İmplant Markası Önemli mi? Evet önemli. Bineceğiniz bir arabanın markası veya kullandığınız bir telefonun markası nasıl önemli ise implant markası da önemli. Araba mı araba. Aynı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
15/01/2022

ITI İmplant Hangi Ülkenin?

Strauman bünyesinde üretilen implant markalarından bir tanesi olan ITI implant ile ilgili bir hayli fazla soru alıyorum. Eski implant firmalarından birisi olan Strauman Group bünyesinde...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap