Estetik Diş Hekimliği

Gülüşünü güzelleştirmek isteyen herkes için yapılabilecek estetik diş hekimliği uygulamaları vardır. Güzel bir gülüşe kavuşmak, öz güvenli bir yaşam sağlar. Günümüzde, özel hayatında daha etkileyici, iş yaşantısında başarılı olmak için birçok insan estetik diş hekimliği hizmetinden faydalanmakta. Bu amaçla kliniğimizde yapılan uygulamalar hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

İstanbul Korudent Diş Kliniğimde estetik diş hekimliği ile ilgili aşağıda sıraladığım uygulamaları gerçekleştirmekteyim. İletişim formu, Whatsapp veya Telefon ile randevu alabilirsiniz. 

 • Zirkonyum ve Empress diş kaplama : Metalsiz diş kaplama
 • Laminate Veneer (Lamina Diş) :Dişin ön yüzüne ince seramik yapıştırılması
 • Diş Beyazlatma (bleaching) : Diş rengini açma
 • Ortodonti : Eğri dişlerin tel veya plak ile düzeltilmesi
 • Diş eti şekillendirme : Diş boyu uzatma, gummy smile düzeltme
 • Diş eti rengi açma : Elektro surgery ile diş eti rengi değiştirme
 • Estetik diş kaplama veya köprüler : Zirkonyum ve Cam seramik diş giydirmeler.

Diş Estetiği Problemleri

Diş estetiği denildiğinde güzel gülüşler akla gelir. Peki bu güzel gülüşleri engelleyen nedir? Ağızda dişlerin aralıkları olması, diş sıkma ve/veya gıcırdatma gibi nedenlerle dişlerin çiğneme yüzeylerinin aşınması, ağızdaki asitli ortam nedeniyle dişlerin yüzeylerinde erime madde kaybı oluşması, dişlerin sıralanışında bozukluk olması (eğri dişler), diş etlerinin gülme sırasında istenilenden daha fazla görünmesi, dişler üzerinde çürük bulunması, dişlerin olması gerektiğinden daha küçük olması, diş renginin bozuk olması.

Diş estetiği önce sonra fotoğraf galerisi 

Diş estetiğini bozan sorunların giderilmesi için estetik diş hekimi olarak klinikte ağız içi ve röntgen kontrolleri ile gerekli işlemleri tespit edip, giderebiliyoruz. Hastalarımız için estetik diş görünümü sağlamak ve onlara güzel bir gülüş kazandırmak bizim işimiz.

Estetik Diş Uygulamaları

Bu işlemlerin başında ortodonti, zirkonyum diş kaplama, diş eti estetiği, gülüş tasarımı, bonding sistemi, porselen dolgu ve laminate veneer  ile diş estetiği uygulamaları gelmektedir.

Klinikte yapacağım ağız için muayene gerekiyor ise alınacak bir diş ölçüsü, diş fotoğrafları ve video görüntüleri ile sizin için estetik diş hekimliği adına neler yapabileceğimi tespit ediyorum. Yapılacak işlemlerin süre, fiyat ve avantaj dezavantajları ile bunların olası alternatifleri hakkında bilgiler veriyorum. Sonrası size kalıyor.

Dijital Gülüş Tasarımı

Günümüzde bilgisayarlar sayesinde dijital gülüş tasarımı uygulamaları yapılabiliyor. Kişiye hayal ettiği gülümseme verilmeye çalışılıyor. Ağızdan alınan fotoğraflar ve çekilen videolar ile hastanın estetik ihtiyaçları tespit edilmekte ve tedaviye başlamadan önce yapılabilecek estetik düzenlemeler ile ilgili hastaya net bilgiler verilebilmektedir.

Hasta için en uygun tedavi planını hazırlamak büyük önem taşır. Estetik diş hekimliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu gerçekten kişinin ihtiyacı olan ve en fazla katkı sağlayacak ağız içi düzenlemelerin yapılmasıdır. Bunun haricinde gereksiz yere dişlerin kesilmesi ve tamamının kaplanması gibi yanlış uygulamaların yapılması estetik diş hekimliği kapsamına girmez. Tam tersine doğru estetik diş hekimliği uygulamalarında doğal bir şey en az zarar vererek en iyi estetiği elde etmek amaçlanmalıdır.

Cam seramik e max diş kaplama örneği

Estetik Diş Yapımı Öncesi

Estetik diş hekimliği tedavisine geçilmeden önce hastaya üç boyutlu olarak yapılacak işlem sonrası diş görüntüsünün nasıl olacağı ile ilgili bir fikir verilebilir. Bunun için örnek model (mockup ) adı verilen çalışma uygulanır.Yani tedavi ye başlamadan önce tedavinin bittiğinde nasıl bir görüntü olacağını canlı olarak gösterme olanağı vardır. bunun için:

 1. Ağızdan ölçü alınır
 2. Laboratuvar model hazırlar
 3. Modelde değişiklikler belirlenir ve uygulanır
 4. Uygulama mock up silikonu hazırlanır
 5. Silikon ile ağızda geçici model oluşturulur
 6. Fotoğraf video çekimi yapılır
Diş kaplama önce sonra

Alınan ölçü ile laboratuvarda hazırlanan model klinikte hasta üzerinde yapılacak uygulama ile tedavinin nerede ise bitmiş halini görmenize yardımcı olur. Geçici diş modeli anlamına gelen mockup kliniğimizde uygulanmaktadır.Kliniğimizle bu konu ile ilgili bilgilendirme yapılacak ve size en uygun estetik diş hekimliği uygulamaları hakkında bilgi verilecektir.

Daha önce yaptığımız diş estetiği uygulamalarını incelemek isterseniz.Aşağıdaki fotoğrafı tıklamanız yeterlidir.

Bütün dişlere kaplama yapılması

Size bir anımı anlatayım.

2007 yılı yaz döneminde yurt dışında yaşayan bir bayan daha önce yaptığım bir vakamı görmüş. Ben de bu dişlerden yaptırmak istiyorum diyerek geldi. Kendisi estetik diş yapımı ile ilgili internette birçok yazıyı okumuş, yapılmış dişlerin resimlerine bakmış. Kendi dişlerinin nasıl olacağı ile ilgili aşağı yukarı bir fikir sahibi olmuş. Daha önce de diş kaplamaları yaptırmış, ama maalesef memnun kalmamış.Yapılan diş kaplamalarının kendi orijinal dişlerine hiç benzemediğinden şikayetçi. Durumuna baktığımızda bu hasta gerçekten haklıydı.

Kendi dişleri halen sarı olduğu halde yapılan diş kaplamaları beyaz görünüyordu. Kaplamalar kendi dişlerinden daha büyük ve ağzını kapattığında da yükseklik yapacak şekilde uygulanmıştı. Baktığınızda yiyecekleri dişler iyi gibi görünebilir. Ancak fonksiyon ve estetiğin arada olması gerektiğini unutmamak lazım. Üst çene de sağa tarafta 2 3 ve 4 numaralı dişlerinin üzerinde porselen diş kaplamalar vardı. Bunlar mevcut kendi dişlerine göre daha büyük görünüyor ve az önce de bahsettiğim gibi bembeyaz yapılmış dişlerdi.
İlk iş olarak bunların sökülmesi gerektiğini belirttim. Diğer dişlerinde de aşınmalar mevcuttu. Bu nedenle maddi kaybını engellemek ve estetik görüntüyü verebilmek amacıyla kendi istek ve onayı da alınarak üzerine zirkonyum diş kaplama yapmaya karar verdik.
Önce yapılmış kaplamalar çıkarıldı ve geçici dişler hazırlandı. Daha sonra diğer kesim işlemi tamamlandı ve hemen aynı gün geçici dişler uygulanarak ölçü alındı. Laboratuvar aşamasını da hızlandırdık. Hastanın Türkiye’de günleri sınırlı idi. Bir haftada geri dönmesi gerekiyordu. Dört gün sonra yaptığımız provada dişlerin boyutlarını ve kapanışını ayarladık. Altıncı günde kendi gibi doğal görünen estetik biyolojik uyumlu zirkonyum diş kaplamaları takıldı. Hastamız dişlerini o kadar çok beğendi ki üst çenesindeki bütün dişlerini zirkonyum kaplama ile kapladığımız hasta diğer dişlerini de yaptırmak için Türkiye’de kalma süresini uzattı.
Doğal görünen fakat estetik ihtiyaçlara da cevap veren diş kaplamaları hastamıza uygulandıktan sonra aldığımız fotoğrafları ÖNCE SONRA DİŞ RESİMLERİ linkinden görebilirsiniz.
Sağlıkla kalın.

Aşağıdaki Yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim.

İmplant nedir pahalı mı?
Estetik Zirkonyum Diş ne zaman yapılmalı?
Diş rengini beyazlatmakzararlı mı?
Porselen Diş kaplamalar ve Zirkonyum arasında ne fark var?

Gülüş Tasarımı Kriterlerİ
Bu kriterler şu başlıklar altında toplanabilir:
                Yatay Hizalama
İdeal bir gülümsemede çoğu zaman, göz bebeklerinden geçen hat ile dişlerin ortasından geçen hat birbirine paraleldir.
                Simetri
Ön kesici dişlerin şekil ve boyutlarındaki uyumsuzluk kolayca farkedildiği için simetri çok önemlidir. Bu bakımdan yüz hatlarının imkan verdiği ölçüde simetrinin sağlanması gülüşe fazladan bir çekicilik katar.
                Gülüş Hattı
Ön dişlerin kesici uçlarını birleştirecek şekilde çizilen eğri alt dudağın eğriliği ile aynı olmalıdır. bu çizgilerdeki uyum ne kadar sağlanırsa kiş o oranda genç ve çekici bir gülüşe sahip olacaktır.
                Dişeti Hattı
Gülümsediğinizde görünen dişeti hattı, üst dudak çizgisine paralel olmalıdır. Dişeti hattı, tıpkı güzel bir tabloyu çevreleyen çerçeve gibidir. Gülüşünüze anlam katar.
                Gülüş Genişliği
Estetik bir gülüş için gülümseme hattı içinde arkadaki dişlerinde belli oranlarda görünmesi sağlanmalıdır. Bu sağlanmazsa ağız köşelerindeki karanlık alanlar hoş bir görüntü oluşturmaz.
                Embraşurlar
Embraşur diye adlandırılan alanlar, dişlerin uçları arasındaki doğal ve üçgenimsi boşluklardır. Estetik ve ideal bir gülüş için, embraşurların boyutları ön dişlerden arka dişlere doğru artmalıdır.
                Altın Oranlar
Görünür bölgedeki üst kesici dişlerin genişlik ve yükseklikleri sırasıyla, yüzün genişlik ve yüksekliğinin 1/16’sı olmalıdır. Ayrıca, doğadaki bir takım geometrik şekiller arasındaki phi (?=1.618…) sayısı olarak bilinen oran vardır. Estetik bir gülümseme için dişler de bu kurala uymalıdır. Örneğin ön keser dişler ile yan keser dişlerin genişlikleri arasındaki oran (1.618/1=1.618… =phi sayısı),  köpek dişleri ile yan keserlerin genişlikleri arasındaki oran da (0.618/1 = 0.618 bu da phi sayısının bire bölümünden elde edilen sonuca ve ya phi sayısından 1 çıkarılınca elde edilecek sayıya eşittir. 1/phi = phi-1) Phi sayısı hakkında daha geniş bilgi için buraya tıklayınız.
                Diş Oranı
Ön iki dişin genişliklerinin yüksekliklerine oranları yine altın orana uymalıdır, yani 0.618/1 = 0.618 bu da 1 in phi sayısına bölümünden elde edilen sonuca eşittir. Dişin görünür boyu, her zaman genişliğinden büyük olmalıdır.
                Dişlerdeki Gölgeler
Dişlerde tek bir renk hakim değildir. Doğal diş saf beyaz olmaz. dişin rengi ve şeffaflığı bölgelere göre değişir. Bir dişin gövdesini üç bölgede incelersek 1-Cervical Boyun Bölgesi: En parlak ve beyaz gülüşlerde bile sarımsıdır. 2-Orta Bölge: Daha az sarımsıdır. Kesici Kısım: Değişen oranlarda şeffaftır ve gri görünümlüdür.