Lamina Diş Kaplama

Porselen lamina diş kaplamalar estetik diş hekimliğinde minimal işlem ile gerçekleştirilen uygulamalardır. Dişlerin şekillerini ve renklerini uygun duruma getirmek amacıyla yapılırlar . Bu işlem yapılırken kişinin yüz şekli, dudak yapısı göz önüne alınarak ideal diş boyutları ve rengi elde edilir. Estetik diş hekimliğinde gülüş tasarımıdiş beyazlatma, diş köşelerini ve uçlarını düzeltme gibi işlemleri destekleyen bu tedavi her geçen gün daha sıklıkla uygulanmaya başlamıştır.

Lamine Veneer Çeşitleri

Diş yüzeyini ince bir tabaka kaplamak anlamında olan laminate veneer kullanılan malzemeye göre adlandırılır. Porselen laminate veneer veya kompozit laminate veneer ve Cad Cam  ile kompozit reçine uygulamaları ile ilgili bu yazıda size bilgi aktarmaya çalışacağım. Öncelikle lamina diş ile ilgili genel bilgilere göz atalım. Lamina kaplama uygulama alanları, kimler için uygun, kimler için uygun değil ve lamina fiyatlarına bakalım isterseniz.

Lamine Uygulama Alanları:

1-Kırık veya çatlak dişlerin onarılması dişler arasında bulunan boşlukların kapatılması
2-Diş boylarının uzatılması
3-Dişlere yeniden şekil verilmesi
4-Çeşitli nedenlerle diş renginde oluşan bozuklukların giderilmesi ,
5-Hafif çapraşık dişlerin düzeltilmesi
Porselen lamina kaplamalar yapılırken 2 veya 3 seans diş hekimine gitmek gerekir diş hekimi hazırlık aşamasında lokal anestezi ile işlem yapılacak diş bölgesini uyuşturur. Dişin ön yüzünden gerekli miktarda aşındırma yapar. Daha sonra hazırlanan bu bölgeden ölçü alarak laboratuvara gönderir.
Diş yüzeyi yaklaşık 1 milimetre civarında aşındırılır. Dişleriniz takılana kadar soğuk sıcak ve asitli gıdalardan kaçınmanız gerekir .
Diş yüzeyine yapıştırılmak üzere hazırlanan bu çok hassas Porselen kaplamalar ışık geçirgenlikleri ve yüzey özellikleri ile diş minesine benzerler. Lamine yapıştırılan diş yüzeyi parlak ve doğal görünür .
Porselen lamina diş kaplamalar birçok avantaj sunarlar . Bunların yapımı için diş yüzeyinden çok az madde kaldırılması en büyük avantajıdır . Metal içermedikleri için klasik porselen diş kaplamaları gibi diş etlerinde zamanla gribin beslenmeye neden olmazlar . Kullanımları esnasında sigara çay kahve gibi resimler nedeniyle renkleri bozulmaz . Porselen lamina dişler yapıştırıldıktan sonra dişlerinizin doğal bir parçası gibi olacaklardır kendi dişini sık kullandığınız gibi kullanmanız mümkündür ancak fıstıklı Kuruyemiş yeme kalem ısırma diş gıcırdatma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekir. Zirkonyum diş kaplama lamina uygulamasının iyi bir alternatifi olmaktadır. Zirkonyum diş kaplama sayfasını okumanızı öneririm.

Porselen Laminalar Kimlere yapılmaz ?

Alt çene önde olduğunda , dişler uç uca kapandığında ve diş gıcırdatma alışkanlığı olanlarda uygun değildir. Dişlerini sıkan kişiler için  lamina uygulaması önerilmez.

İnce oldukları için kırılma riski yüksektir. Daha önceden diş kaplaması yaptırmış kişilerin lamina yaptırması mümkün değildir. Diş kaplama için kesildi ise bu kesim yapılmış dişe laminate veneer uygulanması mümkün değildir.

Sayfadaki lamina uygulama örneğinde de gördüğünüz gibi uygulama için dişin sadece belirli yerlerinden aşındırma yapılır.

Zirkonyum veya empress diş kaplamalarına göre lamina diş uygulamasında daha az madde kaybı olduğu için laminalar avantaj sağlarlar. Uygulanan zirkonyum veya porselen diş kaplamalar gibi yapıldıktan sonra iyi bir bakım gerektirirler. Diş macunu diş fırçası, diş ipleri ve ara yüz fırçası gibi bakım ürünlerini kullanmalıdır. Periyodik diş hekimi kontrollerinin de aksatmadan yapılması gerekir.

Son dönemlerde özellikle gazete ve televizyonlarda karşımıza çıkan ve ünlülerin çokça tercih ettiği diş estetiği uygulamalarının başında gelen lamina diş uygulaması yıllar içerisinde büyük bir gelişme gösterdi. Gülüşüne önem veren ve sürekli dişleriyle ön planda olmak zorunda kalan kişilerin tercih ettiği bu yöntem, her geçen yıl daha estetik ve dayanıklı hale geldi.

Zarif ve estetik bir görünüm sağlayan bu tedavi yöntemi kişinin paha biçilemez bir güzelliğe kavuşulmasına yardımcı olmaktadır.

Lamina Diş Fiyatları

Maddi olarak da lamina diş fiyatları ilk uygulanmaya başlandığı zamana kıyasla, son yıllarda daha makul seviyelere inmiştir. Lamina diş  talebin artmasıyla birlikte diş kaplama fiyatları da azalmaktadır. Estetik diş hekimliği alanında çalışan diş hekimlerinin mesai harcadığı tedavi yöntemlerinden biri olmuştur.

Lamina diş uygulaması “emek” faktörünün en fazla ortaya konduğu diş uygulamalarının başında gelmektedir. Gerek malzeme gerek işçilik olarak büyük dikkat emek ve yatırım gerektiren lamina porselen diş kaplamalar diğer diş kaplamalardan daha yüksek fiyatlar ile uygulanırlar. Maddi olarak porselen lamina fiyatları çok geliyor ise size hekiminiz kompozit lamina diş uygulamasını daha ucuz fiyat ile uygulayabilir. Ancak sonuç porselen lamina gibi mükemmel olmayacaktır. Aralıklı dişlerin kapatılmasında kompozit lamina diş uygulama işlemi hem fiyat hem estetik olarak iyi sonuç veren bir yöntemdir.

Lamina diş yaptırmak için diş hekiminde aranacak özellikler:

İnsanlar, dişlerini emanet ettikleri doktorda birtakım yetkilerin bir arada toplanmasını talep etmektedir, bunların başında;

  • Yeterli bilgiye sahip olmalı,
  • Yeterli klinik tecrübesi olmalı
  • Hastaya yeterli zaman ayırmalı
  • Temiz ve güvenilir olmalı
  • Sorun yaşandığında ulaşılabilir olmalı
  • Fiyatları makul olmalı
  • Teknisyeninin el becerisi iyi olmalı
  • Yapmış olduğu lamina diş malzeme kalitesinin yüksek olması
  • Doktorun “tavsiye edilebilirlik” derecesi gibi faktörler ön plana çıkmaktadır.

Diş yüzeyine yapıştırılarak uygulanan lamina diş kaplama yöntemi için diş hekimlerine, estetik kaygı yaşayan ve güzelliğinin dişlerle kusursuz olacağını düşünen kişiler başvurmaktadır. Lamina diş uygulaması sayesinde birçok insanın dişinde doğuştan oluşan deformasyonlar düzeltilmiştir. Dişlerinde kaza ile meydana gelen kırılmalar giderilmiştir. Hayati bir öneme sahip olan lamina diş uygulamasından sonra kişi, birkaç günün ardından normal hayatına devam ederek dilediği ürünü tüketebilir, içeceği içebilir, tek ve en büyük fark dişlerinin “mükemmel” olmasıdır.

Kompozit Lamina Diş

Kompozit diş dolgusu önce sonra bonding

Porselen laminalar’a alternatif olarak kompozit lamina uygulaması da mümkündür. Ancak estetik olarak fazla iddialı olamazlar. Zaman içerisinde renk değiştirir ve aşınırlar.

Kompozit lamina diş avantajları:

Oldukça kısa bir zaman diliminde yapımı tamamlanan (40 dakika) bu dişlerin, kullanılmaya başlanması için beklemeye de gerek yoktur. Fiyat olarak daha uygun fiyatlar ile uygulanırlar. Diş yüzeyinden kazıma yapılmasına gerek olmaz.

Lamina Diş Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler:

Lamina diş uygulamasında ister istemez bir endişe ortaya çıkmaktadır o da “laminelerin ağızdan düşme ihtimalidir”. Ancak öyle bir durum söz konusu bile olamaz. Şüphesiz ki bu ve benzeri diş uygulamalarında alınan önlemler hat safhaya ulaştırılacak ve insanların endişelerine zemin hazırlayacak bir ortam oluşmayacaktır, lamina diş uygulaması esnasında kullanılan yapışkanların kaliteli olmasından ötürü lamineler düşmez.  Ancak yine de önlemlerin alınması gerekmektedir.
Birtakım alışkanlıkları olan ve bazı davranışları istemsiz olarak sergileyen insanların bu huylarından vazgeçmeleri yerinde bir karar olacaktır. Bunların başında gece uyurken dişlerini sıkma, diş yardımıyla fındık- fıstık gibi kabuklu yemişleri kırma, tırnak yeme ve kalemi sürekli olarak ısırma gibi davranışların kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Bu durumu alışkanlık haline getiren ve kolay kolay bırakmayacağını düşünen insanlar psikolojik yardım aldıktan ve kalem ısırma, tırnak yeme gibi huylarından kurtulduktan sonra lamina diş uygulamasını yaptırmalıdır. Sağlık açısından da oldukça büyük zararı olan bu davranışların küçüklükten itibaren kontrol alınması da bir başka detaydır.

BU SAYFAYI OKUDUĞUNUZA GÖRE ESTETİK DİŞ İSTİYORSUNUZ. HEMEN ARAYIN BİRLİKTE KARAR VERELİM. 

Estetik diş tedavileri kişiye özgün tasarım ve planlama gerektirir. Lamine diş size uygun olabilir. Olmayabilir de. Diş sıkıyor musunuz? Dişlerin kapanışı nasıl? Bunları görmeden lamina fiyatları veya lamina’nın ne olduğunu öğrenmenize gerek yok aslında. Yine de sizin için lamina diş kaplamayı anlattık. size tavsiyem diş hekimine gitmeniz. Hem de bütün estetik diş tedavilerini uygulayan ve bu konuda tecrübeli bir diş hekimine gitmeniz. Biz İstanbul Küçükçekmece E 5 üzerindeyiz. Atatürk Havalananının hemen yanındayız. Yakınlarda iseniz yada yolunuz buralara düşüyor ise bekleriz.

Ülkemizin hemen her yerinde bulunan diş merkezleri, modern çağa uygun olarak hizmet göstermekte ve diş tedavileri yapmaktadır. Tedavi ihtiyacı olan kişiler kendilerine uygun buldukları doktorlar ile iş birliği kurarak hayalini kurdukları estetik diş uygulamalarına sahip olabilir ve gülüşlerini güzelleştire bilirler.

Bol kahkahalı, sağlıklı gülüşler.

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya

 

4.7/5 - (58 votes)