Zirkonyum diş yapımı

Bu yazıda zirkonyum ve porselen diş kaplama fiyatları ile ilgili bilgileri vermeden önce diş kaplama nedir, diş köprüleri nasıl uygulanır, metal ve estetik seramikler ile laminate veneer hakkında önemli bilgiler vermek isterim. Temel konular anlaşıldığında hangi işlem için neden ve ne kadar ücret ödemek gerektiği daha net anlaşılır olacaktır.

Dişlerdeki kırık, çürük veya çapraşıklık olduğunda dişin üzeri kaplanarak bu sorunlar giderilmeye çalışılır. Diş kaplama iyi yapıldığında uzun ömürlü ve iyi verim alınan bir tedavi yöntemidir. Estetik amaçla veya kaybedilmiş fonksiyonları geri kazanmak amacı ile dişlere kaplamalar yapılabilmektedir . Laminate veneer diş’den farkı diş yüzeyinin tamamının kron ile kaplanmasıdır.

Porselen kronlar tam porselen veya metal destekli porselen biçiminde olabilir. Full porselen kronlar metal destekli porselenlere göre daha estetik ve doğal görünür.

Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama örneği
Zirkonyum diş kaplama örneği

Dişlerin ağızda görünen kısımlarının yerine yapılan ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir.

Diş Kaplamalar;

  • Çürük veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlere,
  • Renklenmiş ve rengi geri döndürülemeyen dişlerde
  • Şekil bozukluğu olan dişlerde yapılır.

Dişler kaplama yapılacak şekilde şekillendirilir. Daha sonra ölçüsü alınıp laboratuvarlarda hekiminizin verdiği kararlar doğrultusunda hazırlanır. Provaların ardından kaplamanız yapıştırılarak işlem bitirilir.
Uygulanan kaplamaların bakımı tıpkı sağlıklı dişlerin bakımı gibidir. iyi yapılmış bir kaplama fonksiyon açısından ve temizlenme açısından sağlıklı bir dişten farksız olmalıdır.

Diş Köprüleri ile Diş Kaplamaların Farkı

diş köprüsü
Diş köprüsü iki kesik diş üzerine yapıştırılır.

Köprü, eksik dişlerin yerine diş yapabilmek için komşu diğer dişlerden destek alınarak yapılan protezlerdir.
Köprü yapılmadığı taktirde hastanın komşu dişleri ve diğer çenedeki karşıt dışı, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan dış kapanışı çürüklere ve dış kayıplarına yol açar.
Kaplamada olduğu gibi diş hekiminiz tarafından dişler şekillendirilip, diş kaplama için yapılan işlemler gerçekleştirilerek yapılır.
Bakımı: Rutin bakım işlemleri ne ilave olarak, boşluğa konulan parçanın alt kısmının özel diş ipleri ile, diş hekiminizin göstereceği şekilde temizlenerek yapılır.

Diş Kaplama Malzemesi

Diş kaplamalarında altyapı olarak diş dokularına uyumlu, gerekli dayanıklılığa sahip ve sağlığı olumsuz etkilemeyecek özel metaller kullanılır. Üst yapı olarak da seramik, estetik görünümü sağlamak için kullanılır.

Metal alaşımlı sabit protezler tüm dişlere uygulanabilmektedirler. Geleneksel yöntemler olarak da oldukça başarılı sonuçlar vermektedirler. Ancak estetik olarak tatmin edici değildirler.
Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ‘ışık’ ile olmaktadır. Kaplama dişte metal üzerinde yer alan seramik ışığı geçiremez.
Bu konuda yapılan araştırmalar ile kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dışın doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir.

ESTETİK EMPRESS PORSELENLER

Lamina diş kaplama ile estetik
Lamina diş kaplama ile estetik

Seramiğin eritilerek preslenmesi ile yapılırlar. Çok hassas ve ileri teknoloji kullanılarak yapıldıkları için fiyatları da yüksektir. Köprü olarak kullanılamazlar. Gövde bölümünden kuvvet aldıklarında kırılma riskleri olduğu için tek kuronlarda tercih edilirler.

Yukarıda verilen bilgiler ışığında özellikle tek diş kaplamalarında kullanılırlar. Doku ve renk uyumları doğal dişler gibidirler. Dayanıklılıkları yeni empresslerde eskilere oranla oldukça üst seviyededir. Özellikle ön dişlerde sağladıkları mükemmel estetik ile fark yaratırlar. Empress diş kaplama fiyatları zirkonyum ve metal porselen diş kaplama fiyatlarına göre daha yüksektir. 250€ dan başlayan fiyatlar ile uygulanırlar.

LAMINATE -LAMINA- PROTEZLER

Bu tip porselenlerle ayrıca estetiğimizin temel anahtarı olan on altı adet dişlerde sadece on yüzeylere uygulanan protezler yapmakta mümkün hale gelmiştir.

Diş Kaplama Fiyatları

Kullanılan malzeme ömrü ve hazırlanış biçimleri kaplama maliyetini etkiler. Porselen için kullanılan teknik ile zirkonyum kaplama tekniği farklıdır. Daha gelişmiş tekniğin kullanıldığı zirkonyum kaplama fiyatları porselen fiyatları ile karşılaştırılır ise zirkonyum fiyatı yüksektir. Ancak zirkonyum ile elde edilen kullanım ömrü ve estetik görüntü daha tatmin edicidir. Bir diş için zirkonyum diş kaplama fiyatı 1200 TL iken porselen diş kaplama fiyatı 800 TL olabilmektedir. Oranladığınız zaman porselen kaplama fiyatı zirkonyum fiyatı oranı 2/3 olmaktadır. Fiyat artışları veya € kurlarına göre dalgalanmalar olsa da bu 1/3 oranında daha fazla bir ödeme demektir.

Alınan sonuçlar ile karşılaştırıldığında ise tabi ki zirkonyum diş kaplama tercih etmek mantıklı olmaktadır.

Önceki Yazıİyi Yapılmayan Zirkonyum Diş Kaplama Sonuçları
Sonraki YazıGum Disease
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap