Protez Diş Fiyatları

Hiç Dişi Olmayanlar İçin İmplant Uygulamaları

Dişlerini tamamen kaybeden insanlar büyük bir moral bozukluğu yaşamanın yanında fonksiyon kaybını da önemli ölçüde hissederler. Bütün dişlerin kaybedilmesi sindirim sistemini önemli derecede sekteye uğratır diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya bütün dişlerini çektirmiş hastalar için en iyi tercihin bazı durumlarda komple implant yapımı olduğunu söyledi.

Diş Çekilmesi

Zamanında iyi bakım yapılmayan dişler er ya da geç vücudu terk eder. Bazen kötü yapılmış diş tedavileri de bu süreci hızlandırmaktadır. Kimi insanda bütün dişler kısa süre içerisinde yitirilirken kimi insan için de bu süreç adım adım ilerler. Önce dişlerin bir kısmı çekilir. 

Diş köprüsü, implant veya hareketli protez ile kaybedilen dişlerin işlevleri yeniden sağlanmaya çalışılır. Zaman içerisinde bu süreç diğer dişlerin de kaybedilmesi ile tam dişsizlik durumuna kadar ilerler.

Bütün dişlerini kaybeden insanlar için farklı rehabilitasyon seçenekleri vardır. Bunlar içerisinde en uzun zamandır kullanılan ve en az maliyetli olanı tam protezlerdir. Alt üst damak protezi olarak da bilinen diş protezleri görüntü olarak tatmin edici olsa da fonksiyon olarak tatmin edici değildir. Çiğneme sırasında hareket etmesi en büyük handikaptır. Yazının devamında tam damak protezi ve implant ile komple dişsiz ağızlarda tedavi seçenekleri ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Tam Protez İçin İmplant

Ağızdan alınan ölçüye göre hazırlanan protezler estetik diş anlamında başarılı olsalar bile fonksiyon olarak birçok kısıtlamaları da beraberinde getirirler. Esneme ve hapşırma esnasında çıkmaları ve ön diş ile ısırmaya olanak tanımamaları en büyük dezavantajları dır. Bu olumsuzlukların yanına protez altına yemek girme problemi de eklenince alternatif arayışı başlar. 

En büyük sorun olan takma dişin hareket etmesi kişinin öz güvenini de olumsuz etkiler. Bu problemi aşmak için her ne kadar protez yapıştırıcılar kullanılsa da kişi istediği tutuculuğu sağlanamayabilir. Bu durumda artık implant uygulaması devreye girer. 

Komple İmplant Yapımı

Tam dişsizlik durumunda en iyi alternatiflerden birisinin implant uygulaması olduğu söyleniyor. Ancak implant yapım biçimine göre üzerine konulacak diş biçimi de farklı olmakta. Sizin için hangi seçeneğin uygun olduğuna hekim klinik muayene ve sizin istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar verecektir. 

Herşeyden önce komple dişsiz ağız için implant tedavisinde üstyapı seçeneklerinin hareketli implant üstü protez veya sabit implant üzeri diş köprüsü olarak iki farklı şekilde yapılabildiğini bilmek gerekiyor. 

Takılıp çıkarılabilen tam damakların rahatsızlığından bahsedip implant önerilmesine rağmen yine implant ile ve takılıp çıkarılan diş protezi kullanmak da neden diyebilirsiniz. 

Çene kemiğinde yeterli kemik miktarı olmadığında özellikle arka azı dişler bölgesinde implant uygulamasının mümkün olmadığı zamanlarda daha az sayıda implant uygulama alanı var ise bu tip protezle tercih edilebilmektedir. 

Hareketli İmplant Üzeri Protez

Dayanak olarak implant sayısının sabit diş ile gelen kuvvetleri karşılamasının mümkün olmaması planlamayı implant ve doku destekli hareketli implant üzeri diş protezi kullanımına yönlendirir. Bu sayede protezin konuşma ve çiğneme sırasında çıkması engellenmiş olacaktır. Kişi için büyük konfor sağlayacak bu tip bir implantlı protez temizleme kolaylığı bakımından dişsiz ağızda sabit implant üzeri köprüye göre de avantajlıdır. 

Alt çenede 2 implant ile yapılabildiği gibi 4 implant kullanılarak da uygulanabilir.

Hareketli İmplant Üzeri Protez
Hareketli İmplant Üzeri Protez

Üst çene için en az 4 implant üzeri hareketli protez uygulamak mümkün olabilir. Üst çene kemiğinin alt çene kemiğine göre daha gözenekli olması nedeni ile üst çenede destek olarak 4 implant olması istenir. Üst çene 2 implant ile yapılacak protezin ömrü çok uzun olamayacaktır.

Önceki YazıŞeffaf Aparey ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
Sonraki YazıGum Disease Treatment
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap