Estetik diş hekimliğinde kullanılan zirkonyum malzemesi diğer metal alt yapılı porselen diş kaplamalarından daha maliyetlidir. Zirkonyum diş kaplama genellikle porselen diş kaplamanın nerede ise 2 katı bir fiyata sahiptir. Zirkonyum diş kaplam iki çeşittir. CAD CAM adı verilen makine ile üretilen ve manuel olarak üretilen zirkonyum yapılabilmektedir. Kliniğimizde sadece CAD CAM le zirkonyum diş kaplaması üretilmektedir.

Diş Fiyatı hakkında daha fazla bilgi için zirkonyum diş fiyatı sayfamızı okuyabilirsiniz.

Kaplama ve köprü  diş dediğimizde 3 farklı materyal vardır. Bu 3 materyalinde dış katmanı yani üzere porselendir.

Hepsinin farklı kullanım alanları  vardır.

  1. Zirkonyum Porselenler (porselenin altında zirkonyum altyapı var)
  2. Metal Destekli Porselenler (porselenin altında metal altyapı var)
  3. Full Seramikler (porselenin altında farklı bir madde yok tamamen porselen)

SORU: Zirkonyum diş tedavi fiyatları porselen diş fiyatları ile aynı mıdır?

Zirkonyum porselen diş kaplaması metal porselen diş kaplamasından daha pahalıdır. Çünkü zirkonyum diş daha maliyetlidir.

SORU: Zirkonyum diş kaplamada Cad cam teknik farkı nedir?

Hassas bir çalışmadır.Hata payı yok denecek kadar azdır. Bilgisayar yardımı ile diş hazırlanır.

 SORU:Porselen diş fiyatları ve zirkonyum diş fiyatları nedir?

Asgari ücret tarifesine göre (bakınız tdb.org.tr) alt limit belirlenmiş olup kliniğin giderlerine ve hekimin insiyatifine göre farklılık gösterebilir.

Diş üzerine yapılacak geçici kaplama bu fiyata dahil değildir. Diş eti düzenlemeleri ve diş dolgusu veya kanal tedavisi ihtiyacı bu fiyata dahil değildir.

Dişleriniz için yapılacak diğer tedavileri ve diş eti sorunlarınız için diş hekiminiz ile konuşunuz.

SORU: Zirkonyum diş fiyatları nedir?

Zirkonyum diş kaplama fiyatları da diş kliniklerine  göre değişir. Hekimin maliyetleri fiyatı etkilemektedir.

 ZİRKONYUM  DİŞ KAPLAMA

Zirkonyum kaplama dişlerde klasik metal köprülerden farklı olarak,  alt yapıda metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir.

Sistemin en büyük avantajı estetik olarak metal rengini yansıtmamasıdır. Ayrıca, ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla arka bölgedeki köprülerde de tam estetik bir görünüm sağlar. Ayrıca zirkonyum diş yapımında scanner denilen  tarayıcı kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra diş altyapı tasarımları (CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir. Bloklardan kazınarak elde edilen zirkonyum altyapı hatasız olarak imal edilmiş olur.

Zirkonyum (zirkonyum diş kaplaması) geliştirilen bu teknolojiler ile tek diş kuron restorasyonlarından, 3-6 üye köprülerde, implant üstü kron – köprü çalışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.

Estetik diş hekimliğinin göstermiş olduğu gelişmeler ile 2000’li yıllarda diş hekimliğinde, yüksek kuvvetlere oldukça dayanıklı ve diş renginde olan ‘zirkonyum’ Zirkonyum kaplama porselen diş  kullanılmaya başlanıldı.

Zirkonyum porselen kaplamaların avantajları :

Zirkonyum diş kaplama estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür.

Zirkonyum kaplamanın  ışık geçirgenlikleri vardır. Metal porselen gibi koyu renk yansıma yapmazlar.

Metal destekli porselen diş kaplamalarında özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz.

Zirkonyum diş kaplama alerjik reaksiyon yapmayan bir malzemedir.

Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.

Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında böyle bir sorun görülmez.

Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.

Zirkonyum porselenler yaklaşık 900 megapaskal dirence sahiptirler.

Bu özellikleri (dayanma kuvvetleri) sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar.

Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir.

Zirkonyumlar ağızda metalik tat vermezler. Galvanik akıma neden olmazlar

Diş eti kenarlarındaki koyu renklenmenin olmaması,

Daha estetik ve doğal dişe yakın görüntü vermesi,

Dişeti dostu. Alerjik reaksiyon oluşturmaması.

Cad-Cam sistem ile tam uyumlu mükemmel oturma sağlaması,

Estetik diş kaplaması diş etinde renk değişikliği yapmayan. Diş etinde kanama yapmayan, doğal diş formunda, doğal diş renginde, karşı dişlerle uyumlu diş kaplaması demektir.

Çoğu zaman zirkonyum yapılmış ancak estetik uyumsuzluğu olan dişler görüyorum. Provalar dikkatlice yapılmalı gerekirse fotoğraf çekilerek hastanın kendi dişlerine rahatça karşıdan bakabilmesi sağlanmalıdır.

Neden Zirkonyum Diş Kaplama?

Zirkonyum porselen estetik diş beklentileri olan hastaların tercihidir. Bu nedenle kusursuz bir  estetik diş görüntüsü vermek de hekimin görevidir. Sadece zirkonyum malzemenin kullanılması hasta memnuniyeti için yeterli olamaz. Zirkonyum diş porselenleri ile çalışan teknisyenlerin görevi de hasta memnuniyeti sağlanana kadar hekimin istediği değişiklikleri porselen üzerinde gerçekleştirmek olmalıdır.

Diş etinde koyu renk oluşmasını istemiyorsanız, kaplama dişlerinizin doğal dişler gibi ışık yansıtmasını istiyorsanız, zirkonyum bloklardan CAD CAM yöntemi ile oluşturulan zirkonyum alt yapılı kaplamalar sizin için uygundur.

Zirkonyum Fiyatları

Zirkonyum porselen diş fiyatları ile de farklı olduğu kadar en az bu oranda estetik ve biyolojik olarak hastaya beklentilerini geri verebilmelidir.

Diş fiyatlarının  diğer metal alt yapılı porselen diş kaplamalarına göre daha yüksek olması ve hastanın bu tekniği ve malzemeyi tercih etmesindeki asıl neden öncelikle estetik beklentilerinden kaynaklanmaktadır.

Zirkonyum diş fiyatları metal porselen diş fiyatlarına göre daha  yüksek olmasına rağmen  elde edilen estetik ve uzun süre kullanılabilmesi açısından zirkonyum diş kaplama daha çok tavsiye edilmektedir.

2020 zirkonyum diş fiyatı, 2020 yılında zirkonyum diş fiyatı önceki yıllara göre artış göstermemiştir. Her diş için 150-200 € gibidir. Kliniğimiz zirkonyum diş kaplama fiyatlarını öğrenmek için randevu alıp muayene olabilirsiniz.

Telefon ile randevu alabilirsiniz.02129093748

Rate post

Rate post
Önceki YazıKöprünüzü korumak için
Sonraki YazıReçete
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap