Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişlerin düzgün sıralanmasını sağlar. Bu sayede dişler için daha iyi estetik ve daha iyi fonksiyon elde edilir. Son beş yılda on binlerce hasta, diş teli kullanmadan eğri dişlerini düzelttirdi. Sen de dişlerini tel takmadan düzelttirmek ister misin?

Hemen WhatsApp ile Randevu Al

Yapmanız gereken tek şey dişlerinizin önden ve yandan çekilmiş net resimlerini göndermek! Diş fotoğrafınız ile plak ile telsiz ortodonti için uygun olup olmadığınız ile ilgili genel bilgi verilecektir..

Dr. Sertaç Kızılkaya

Ortodonti ve Şeffaf Plak

Diş teli olmadan eğri dişlerini düzeltmek isteyenlere ideal bir çözüm sunan şeffaf plak ile ortodonti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz WhatsApp ile diş fotoğraflarınızı gönderin.

Dişlerinizin düzelmesi için ne kadar süre gerektiğini ve tedavi fiyatlarını öğrenin.

Ortodonti tedavisinde temel prensip dişler üzerine kuvvet uygulayarak pozisyonlarını değiştirmektir. Bu güne kadar bu işlem diş telleri ile yapılıyordu. Artık tel takmadan da dişler düzeltilebiliniyor.

Nasıl Uygulanıyor?

Tel ile ortodonti uygulamasında, dişlerin üzerine metal braketler yapıştırılır ve bunların içerisinden ince bir diş teli geçer. Bu tellerin uyguladığı kuvvet sayesinde dişler olması gereken pozisyona hareket eder. Bu şekilde ortodonti tedavisi gerçekleştirilir.
Şeffaf plak ile ortodonti uygulamasında ise bu itme çekme kuvvetini şeffaf plaklar sağlar. Prensip aynıdır. Sadece dişler üzerine metaller ve tel takılmasına gerek kalmaz. Bu sayede hasta özel günlerinde düğün nişan doğum günü gibi zamanlarda plakları çıkararak telsiz görüntüsü ile sosyalleşebilir. Yemek yeme sırasında da diş tellerini olmaması önemli bir avantaj sağlar.

Şeffaf Plak Aşamaları

İlk kontrolde diş sorunlarınızın plak ile ortodonti yöntemine uygunluğu değerlendirilir. Bazı vakalar şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti için uygun olamayabilir. Uygun görülür ise diş ve çene fotoğraflarınız çekilir. Panoramik diş röntgeni çekilir. Ağız modeli için ölçü alınır. Model üç boyutlu olarak bilgisayara aktarılır. Analiz sonucu uygunluk kesinleşir ve plak sayısı ile tedavi süresi size bildirilerek plaklarınız hazırlanır.

Hazırlanan plaklar için dişlerinizin üzerine minik beyaz butonlar yapıştırılır. Bu butonlar diş hareketi için gereklidir. İlk plak takıldıktan 14 gün sonra ikinci plağı kullanabilirsiniz. Sıra ile plaklar kullanıldığında dişleriniz düzelecektir.

Plaklar Nasıl Kullanılır?

Şeffaf plak tedavisi iki haftada bir değiştirilen saydam plakları kullanarak gerçekleştirilir. Plaklar sadece yemek yerken sıcak sıvılar tüketirken çıkarılmalıdır. Günlük ortalama kullanım süresi 22 saatin altına düşmemelidir.

Şeffaf Plak ile Telsiz Ortodonti’nin Avantajları

Dişlerin üzerine yapıştırılan metal braketler bu sistemde yoktur. Yapışık bir sistem olmadığı için özel anlarda, mezuniyet, doğum günü, düğün, nişan gibi kutlama günlerinde plakları çıkarabilmek büyük avantaj sağlar.

Diğer taraftan yemek yeme sırasında plakların çıkarılması sayesinde kişinin doğal beslenmesine bir engel teşkil etmez.

Diş teli takılarak yapılan ortodonti sistemlerinde braketlerin kopma kırılma riski olmasına rağmen bu sistemde böyle bir risk yoktur.

Detaylı bilgi almak için Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ile WhatsApp üzerinde irtibat kurabilirsiniz.

Orthero ile Telsiz Ortodonti

Orthero firması tarafından hazırlanan plaklarınız 3 boyutlu bilgisayar teknolojileri ile hazırladığı için son derece hassas ve başarılı sonuçlar alınır. Orthero plakları en uygun fiyatlar ile Türkiyede kullanıma sunmuştur.

  • Diş fırçalamak daha kolay
  • Yemek yemek daha kolay
  • Sosyalleşmek daha rahat
  • Konuşmak gülmek daha keyifli

Diş hekimliği uygulamalarında bilgisayar teknolojisinin kullanılması sayesinde dişlerin ortodonti sonrası alacağı düzgün sıralanışı özel yazılımlar ile simüle edebilmekteyiz. üç boyutlu simülasyonlar, CAD CAM teknolojileri sayesinde analiz edilir. Dişlere hangi yönde ne kadar kuvvet verileceği belirlenir. Her hareket için bir model hazırlanır. Hazırlanan modellere uygun şeffaf plaklar üretilir. Şeffaf plaklar ağıza takıldığında ise dişleri düzeltmek için gereken kuvvetler dişler üzerine uygulanır.

Öncelikle iskeletsel çene anomalilerinde şeffaf plaklar ile tedavinin mümkün olmadığını bilmek gerekir.

Şeffaf plak ile ortodonti tedavisi hakkında Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya.

WhatsApp ile Randevu Alabilirsiniz.

4.7/5 - (32 votes)

4.7/5 - (32 votes)
Önceki Yazı20 Yaş Dişlerim Sürekli Şişiyor, Ne Yapmalıyım?
Sonraki YazıInvisalign Tedavi Uygulaması Nedir?
Bego implant fiyatı
08/03/2022

Hangi İmplant?

İmplant Markası Önemli mi? Evet önemli. Bineceğiniz bir arabanın markası veya kullandığınız bir telefonun markası nasıl önemli ise implant markası da önemli. Araba mı araba. Aynı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
15/01/2022

ITI İmplant Hangi Ülkenin?

Strauman bünyesinde üretilen implant markalarından bir tanesi olan ITI implant ile ilgili bir hayli fazla soru alıyorum. Eski implant firmalarından birisi olan Strauman Group bünyesinde...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (3)

Bilal

Kas 29, 2020 at 10:31 AM

Sigara içebilirmişiz peki takı lı iken

Reply

sertac

Ara 06, 2020 at 7:06 PM

Evet içebilirsiniz.

Reply

Yorum Yap