Diş eksikliği nedeni ile uygulanan diş köprüleri ilk takıldıklarında doğal olarak dilinizi ve yanaklarınızı rahatsız edebilir. Ancak buna belirli bir zaman sonra alışmanız ve sanki orada takma bir diş yokmuş gibi hissetmeniz gerekir. Bazen bu alışma süreci uzar. Diliniz ve yanağınız bir türlü köprüyü kabullenemez. Neden böyle olur? Bu önemli konuyu bilgi ve tecrübelerine güvendiğimiz tecrübeli diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya sorduk. Bizi kırmayıp bütün sorularımıza açıklayıcı bilgilendirici yanıtlar verdiği için kendisine teşekkür ediyoruz.

Diş köprüsü kişiye özel üretilen ve bir eşi daha olmayan bir uygulamadır. İlk bakışta bedenimizin sağ ile sol bölümü uyumlu gibi görünse bile aslında simetrik değildir. En basit örnek ile hemen şimdi iki elinizin işaret parmaklarını uzatın ve yan yana getirerek karşılaştırın. Biri daha kalın diğeri daha ince veya eğimli olabilir. Tam olarak aynı olana şimdiye kadar hiç denk gelmedim. Ağzımızın sağ tarafı ile sol tarafı bile tam olarak simetrik değildir. Ancak vücut diş çekimi gibi durumlara kolaylıkla uyum sağlar.

Ancak şunu da unutmamamız gerekir ki ağzımız ve dilimiz çok hassastır. Hem ısı hem tat olarak yüksek algıya sahiptirler. Örneğin bir saç teli bile ağzımızda olduğunda hemen farkına varırız ve çıkarmak isteriz. Şimdi gelelim diş köprülerine. Saç teli bile bizi rahatsız ederken diş köprüsünün kocaman hacmine nasıl alışacağız.

Unutmayın ki dişi çektirdiğinizde de boşalan diş bölgesi sizi rahatsız etti. Ne kadar süre o bölgede boşluk his ettiyseniz diş takıldığında da o kadar süre fazlalık hissetmeniz gayet normal. Bu süre sonunda takılan diş kaplama veya diş köprüsünün varlığını bile hissetmemeye başlarsınız. Tabi kaplama veya diş köprüsü iyi yapıldı ise!

Aylar geçti ben hala bir anormallik his ediyorum diyen hastalara ne hissediyorsunuz diye sorarım. Dilim çarpıyor veya yanağımı ısırıyorum gibi belirleyici hataları işaret eden yanıtlar aldığımda da hemen sorunun ne olduğunu tespit ederek çözebiliyorum. Diş teknisyenlerinin en sık yaptıkları hataların başında gelen yüksek yapma veya büyük diş yapma sorunu ile muzdarip pek çok hasta için sadece bir haftada onları aylarca mutsuz eden sorunlarından kurtulmak için yeterli olabiliyor.

Büyük Yapılan Diş Kaplamalar

Büyük yapılan diş köprüleri sökülüp yenilendiğinde kendi diş boyutlarını kopyaladığımız ve yeni diş köprüsüne uyguladığımız ileri teknoloji sayesinde hastalar rahatlıyor ve mutlu oluyorlar. Tabi biz de mutlu oluyoruz.

Dil Isırma

Sıklıkla yapılan hatalardan birisi de diş yaptıran kişinin sürekli olarak dilini ısırmasıdır. Bu tip hastalarda değil üzerinde dişlerin izi çıkar. İki husus değerlendirilmelidir. Dilin büyümüş olması yani Makroglossi bakımından hasta değerlendirilir. Diğer taraftan dişlerin iç tarafa doğru büyük yapılmış olma ihtimali de vardır. Dil tarafına doğru hacim alan kaplama sökülerek yeniden uygulandığında bu sorun ortadan kalkar.

Yanak Isırma

Dişlerin olması gereken çizginin dış tarafında konumlandırılması nedeni ile görülür. İlk 3- 4 haftalık süre normal olarak karşılanır. Geçen zamana karşılık yanaklı sırma devam ediyorsa dişlerin uçlarından ve yanak kısmından aşındırmak yapılarak sorun giderilmeye çalışılır. Genellikle diş kaplamalarının bir miktar aşındırması sonrası bu tip problemler ortadan kalkar.

Sesleri Bozuk Çıkarma

Sigmatismus olarak adlandırılan bu durum ön diş grubunun Olması gereken pozisyonundan daha geride konumlanması nedeniyle görülür. Hasta konuşma sırasında çıkardığı seslerde problem hisseder. Diş kesimi öncesinde kayıt altına alınan orjinal diş boylarına dikkat edilmediği kapanış kurallarına uygun diş kaplamalar yapılmalıdır.

Zirkonyum diş video
Zirkonyum diş video

Önceki YazıÖn Diş Kaplama İçin En İyi Seçenek Hangisi?
Sonraki YazıOrtodonti Nedir?
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (2)

Ercan

Kas 02, 2020 at 8:52 PM

Hocam 4 aydan fazla etti dişleri yaptirali zirkon hem hissediyorum hemdilime çarpıyor hemde zirkon yaptirdigim dişlerin arası boşluk ne yapmam gerkir

Reply

sertac

Ara 22, 2020 at 4:18 PM

Ercan bey yapan yerle bunları görüştünüz mü?

Reply

Yorum Yap