Diş eksikliği nedeni ile uygulanan diş köprüleri ilk takıldıklarında doğal olarak dilinizi ve yanaklarınızı rahatsız edebilir. Ancak buna belirli bir zaman sonra alışmanız ve sanki orada takma bir diş yokmuş gibi hissetmeniz gerekir. Bazen bu alışma süreci uzar. Diliniz ve yanağınız bir türlü köprüyü kabullenemez. Neden böyle olur? Bu önemli konuyu bilgi ve tecrübelerine güvendiğimiz tecrübeli diş hekimi Sertaç Kızılkaya ya sorduk. Bizi kırmayıp bütün sorularımıza açıklayıcı bilgilendirici yanıtlar verdiği için kendisine teşekkür ediyoruz.

Diş köprüsü kişiye özel üretilen ve bir eşi daha olmayan bir uygulamadır. İlk bakışta bedenimizin sağ ile sol bölümü uyumlu gibi görünse bile aslında simetrik değildir. En basit örnek ile hemen şimdi iki elinizin işaret parmaklarını uzatın ve yan yana getirerek karşılaştırın. Biri daha kalın diğeri daha ince veya eğimli olabilir. Tam olarak aynı olana şimdiye kadar hiç denk gelmedim. Ağzımızın sağ tarafı ile sol tarafı bile tam olarak simetrik değildir. Ancak vücut diş çekimi gibi durumlara kolaylıkla uyum sağlar.

Ancak şunu da unutmamamız gerekir ki ağzımız ve dilimiz çok hassastır. Hem ısı hem tat olarak yüksek algıya sahiptirler. Örneğin bir saç teli bile ağzımızda olduğunda hemen farkına varırız ve çıkarmak isteriz. Şimdi gelelim diş köprülerine. Saç teli bile bizi rahatsız ederken diş köprüsünün kocaman hacmine nasıl alışacağız.

Unutmayın ki dişi çektirdiğinizde de boşalan diş bölgesi sizi rahatsız etti. Ne kadar süre o bölgede boşluk his ettiyseniz diş takıldığında da o kadar süre fazlalık hissetmeniz gayet normal. Bu süre sonunda takılan diş kaplama veya diş köprüsünün varlığını bile hissetmemeye başlarsınız. Tabi kaplama veya diş köprüsü iyi yapıldı ise!

Aylar geçti ben hala bir anormallik his ediyorum diyen hastalara ne hissediyorsunuz diye sorarım. Dilim çarpıyor veya yanağımı ısırıyorum gibi belirleyici hataları işaret eden yanıtlar aldığımda da hemen sorunun ne olduğunu tespit ederek çözebiliyorum. Diş teknisyenlerinin en sık yaptıkları hataların başında gelen yüksek yapma veya büyük diş yapma sorunu ile muzdarip pek çok hasta için sadece bir haftada onları aylarca mutsuz eden sorunlarından kurtulmak için yeterli olabiliyor.

Büyük Yapılan Diş Kaplamalar

Büyük yapılan diş köprüleri sökülüp yenilendiğinde kendi diş boyutlarını kopyaladığımız ve yeni diş köprüsüne uyguladığımız ileri teknoloji sayesinde hastalar rahatlıyor ve mutlu oluyorlar. Tabi biz de mutlu oluyoruz.

Dil Isırma

Sıklıkla yapılan hatalardan birisi de diş yaptıran kişinin sürekli olarak dilini ısırmasıdır. Bu tip hastalarda değil üzerinde dişlerin izi çıkar. İki husus değerlendirilmelidir. Dilin büyümüş olması yani Makroglossi bakımından hasta değerlendirilir. Diğer taraftan dişlerin iç tarafa doğru büyük yapılmış olma ihtimali de vardır. Dil tarafına doğru hacim alan kaplama sökülerek yeniden uygulandığında bu sorun ortadan kalkar.

Yanak Isırma

Dişlerin olması gereken çizginin dış tarafında konumlandırılması nedeni ile görülür. İlk 3- 4 haftalık süre normal olarak karşılanır. Geçen zamana karşılık yanaklı sırma devam ediyorsa dişlerin uçlarından ve yanak kısmından aşındırmak yapılarak sorun giderilmeye çalışılır. Genellikle diş kaplamalarının bir miktar aşındırması sonrası bu tip problemler ortadan kalkar.

Sesleri Bozuk Çıkarma

Sigmatismus olarak adlandırılan bu durum ön diş grubunun Olması gereken pozisyonundan daha geride konumlanması nedeniyle görülür. Hasta konuşma sırasında çıkardığı seslerde problem hisseder. Diş kesimi öncesinde kayıt altına alınan orjinal diş boylarına dikkat edilmediği kapanış kurallarına uygun diş kaplamalar yapılmalıdır.

Zirkonyum diş video
Zirkonyum diş video

Önceki YazıÖn Diş Kaplama İçin En İyi Seçenek Hangisi?
Sonraki YazıOrtodonti Nedir?
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (6)

Ercan

Kas 02, 2020 at 8:52 PM

Hocam 4 aydan fazla etti dişleri yaptirali zirkon hem hissediyorum hemdilime çarpıyor hemde zirkon yaptirdigim dişlerin arası boşluk ne yapmam gerkir

Reply

sertac

Ara 22, 2020 at 4:18 PM

Ercan bey yapan yerle bunları görüştünüz mü?

Reply

Özlem sert

Haz 26, 2021 at 11:32 AM

Hocam bende köprü yaptırdım o kadar büyük olmuştuki içerden dilim dışardanda yanağım rahatsızdı iki kere yapan dişçiye gittim hiçbir şekilde bir şey yapmadı ne aşındırma ne kğçğltme yaptığı işin arkasında durmadı iki ay alışmak için çabaladım başka doktora gittim çıkarttırdım altı yara olmuştum krsilen dişleri kaplattım köpru yaptırmadım şimdideki korkuyorum yaptırmaya çok üzgünüm

Reply

sertac

Tem 04, 2021 at 4:48 PM

Geçmiş olsun. İyi işçilik çok önemlidir. Biraz daha fiyatı yüksek olur ama sağlıklı olur.

Reply

mirac

Tem 27, 2021 at 11:07 PM

Merhaba bende yaptirali 2hafta olacak hala sıcak soğuk hassasiyeti var ama sağ tarafta ekstra elimle bastirdigimda ağrı var sakız çiğnemek ekmek çiğnemek ise can yakıcı hızlı bir şekilde ağzımi açamıyorum ve son olarak sanki on dişlerim eskiden sürtüyordu
Süreç az ondan mı yoksa uyumsuzluk mu var sizce

Reply

sertac

Tem 29, 2021 at 11:23 AM

Geçmiş olsun. Hekiminiz ile detaylı bir görüşme yapmanızı öneriyoruz.

Reply

Yorum Yap