zirkonyum diş kaplama

Bu yazımızda son yıllarda sıklıkla duymaya başladığımız içerisinde metal bulunmayan estetik diş kaplamalardan bahsetmek isteriz. Ön diş estetiği için kullanılan bu malzeme zirkonyum diş kaplama olarak bilinir. Yıllardır uygulanan porselen diş kaplamalara göre farklı üretim aşamaları ile yapılırlar. Geleneksel porselen diş kaplamalarda dayanıklılık elde etmek amacı ile porselen içerisinde metal kullanılır. Metal destekli porselen diş kaplama olarak adlandırılması gereken bu sistem toplumda sadece porselen diş kaplama olarak isimlendirilir. Hatta bir çok insan diş kaplama denildiğinde sadece porselen kaplama uygulanabildiğini düşünür.

Zaman içerisinde daha bilinir olan en önemli estetik malzeme zirkonyum altyapılı porselen diş kaplamadır. Zirkonyum diş kaplama olarak bilinen metal desteksiz porselen diş, Full porselen ( zirkonyum) diş, metal desteksiz porselen köprü diş olarak da bilinir. En kaliteli porselen diş tedavisi ve en uygun porselen diş fiyatları ile 24 saat porselen diş çeşitleri arayanlar için aslında en iyi seçeneklerden birisi belki de zirkonyum kaplamadır. Bu estetik diş kaplama hakkında bilgi alabilir porselen diş yaptırmak için  02126616979 dan diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan randevu talep edebilirsiniz.

zirkonyum diş kaplama
Estetik zirkonyum diş kaplama

ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ NEDİR?

Diş hekimliğinde tedavi teknolojilerinin yanı sıra protez yapım teknolojileri de günden güne değişmektedir . Zirkonyum dişler de şu zamanlarda porselen diş teknolojisinin ulaştığı son noktadır. Zirkonyum dişler hasta ağzından ölçü alındıktan sonra CAD-CA teknolojisi ile üretilmektedir . Cad-cam  cihazı hastanın ölçü modelini dijital ortama taşıyarak yapılacak protezin (kron ya da köprünün ) altyapı dizaynını nasıl yapacağımızı dijital ortamda görmemize ve varsa hataları düzeltmemize olanak verir.Bu dizayn daha sonra kazıyıcı makinelere yüklenerek blok zirkonyum ya da blok metalden kazınıp,ağza takılacak protezin altyapısı zirkonyumdan ya da metalden elde edilir.Metal porselen protezler klasik yöntemlerle elde edilebilinirken zirkonyum protezlerin cad-cam sistemle üretilmesi zorunludur . Aslında fark da burada başlıyor.
Cad-cam programlama ; diş ile protez arasında ne kadar boşluk istediğinizi ,zirkon kalınlığını ,karşı diş ile  ne kadar porselen kalınlığı istediğinizi ,dişlerin paralelliğinde sorun olup olmadığını  mikron boyutunda görmemizi ve ayarlamamıza olanak vermektedir.Bu da insan hatası faktörünü en aza indirgememizi sağlıyor.
Cad-cam ile dizayn edilmiş zirkonyum altyapı artık teknisyeninizin sanatı ile ağzınıza en uygun renk ve estetikte bitirilmek  için porselen işleme safhasına hazırdır.
Zirkonyum dişlerin diş –dişeti uyumları mükemmeldir.
Zirkonyum dişler metal porselen dişler gibi dişeti birleşme bölgelerinde siyahlı veya morluk yapmazlar
Zirkonyum dişlerin ışık geçirgenliği doğal diş gibi olduğu için doğal dişlerle renk uyumu mükemmeldir.
Zirkonyum dişlerde ışığın kırılma şekli ve ağzın karanlığını yansıtma özelliği doğal dişten ayrılmasını zorlaştırır

Zirkonyum diş kaplama örnek
ESTETİK ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA ÖRNEĞİ

Diş estetiği ihtiyacı ile birlikte dişlerin sağlıklı olması da amaçlanmalıdır. Yapılan diş kaplamasının uzun yıllar kullanılabilecek biçinde tasarlanması birinci öncelik olmalıdır. Hem ekonomik olarak hem de biyolojik olarak diş hastalarının bu problemleri bir daha yaşamaması için gerken bütün tedbirler alınmalıdır.  Günümüz modern teknolojileri ile uzun yıllar sağlıklı kullanılabilecek diş tedavileri rahtlıkla gerçekleştirilmektedir.

Rate post

Rate post
Önceki YazıZirkonyum diş nedir? Zirkon porselen kaplama diş fiyatları
Sonraki YazıLaminate Veneer Porselen Laminalar ( Laminate Veneer )
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap