Diş kaplama ömrü ne kadar

İnsan kendi ömrünün uzun olmasını istediği gibi yaptıracağı diş kaplamalarının ömründe uzun olmasını ister. Uzun ömürlü diş kaplaması için birden fazla faktörün bir araya gelmesi gelmesi gerekir. Kliniğimde en çok önem verdiğim konulardan bir tanesi de yapılan diş kaplamasının uzun ömürlü olması iyi malzeme, bilgi ,deneyim ve maliyeti oluşturan ekipman ve sarf malzeme gibi faktörler uzun ömürlü diş kaplaması yapabilmenin sırrıdır aslında.

Kaplama malzemesinin kaliteli olması, dişlerin hekim tarafından doğru hazırlanması, diş teknisyeni iyi bir planlama ve iyi bir uygulama yapması, cihaz ve ekipmanın kaliteli olması, kullanılan malzemeye hakim olunması ve kurallara uygun çalışma yapılması gerekir. Bu konunun detaylarına geçmeden önce diş kaplama ve diş Köprüsü’nün ne olduğunu ne zamanlar uygulandığını gözden geçirelim. Diş kaplamasının yapım aşamalarını bilmek ve hataların nerelerde yapıldığını anlamak için temel bilgilere göz atmak gerekir.

Diş Kaplama ve Diş Köprüsü Ne Zaman, Nasıl Yapılır?

Diş hekimliğinde dişin üzerine giydirilen ve dişi dış etkenlerden koruyan diş kaplama ve diş köprüsü işlemi sıklıkla uygulanır. Bazen çatlak, kırık gibi problemler bazen de kanal tedavisi veya diş çürüğü olması nedeniyle dişin üzeri kaplama yapılır.

Diş kaplamaları dişin üzerine aşındırma yapıldıktan sonra alınan ölçüyle doğal diş formunda yapılmaktadır. Çepeçevre bütün yüzeylerden yapılan aşındırma diş eti kenarında diş eti ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kullanım ömründe renk veya yüzey şeklinin etkisi yoktur. Diş kaplama ömrünü etkileyen faktörlere göz atalım. Uzun ömürlü diş kaplamalar için bilinmesi gerekenleri öğrenelim. Yapılması gerekenleri yapalım.

Diş Kaplama Ömrü

İyi bir diş kaplama dendiğinde hem estetik bir görüntü hem rahat bir çiğneme fonksiyonu hem de konuşma sırasında problem çıkarmaması ilk akla gelen konular. İyi diş kaplamasının önemli özelliklerinden bir tanesi de diş kaplama ömrüdür aslında. Ne kadar güzel görünür ise görünsün yapılan diş kaplaması uzun ömürlü olmadığı müddetce hasta için memnun edici olamaz. Aynı şekilde kısa sürede problem çıkaran diş kaplamaları hekimler ve diş teknisyenleri içinde rahatsızlık veren bir konudur. Bazı diş kaplamalarının senelerce sorunsuz kullanıldığını görmenize rağmen yapılan bazı diş kaplamalarının da 1-2 yıl içerisinde problemler çıkardığını biliyoruz. Bu sorunların başında kaplamaların altındaki dişte oluşan problemler ve diş kaplamalarındaki kırıklar geliyor.

Diş hekimliği ile ilgili merak edilenleri anlattığım YouTube kanalıma abone olduğunuzda isterseniz cerrahi diş çekimi, yirmilik diş çekimi ve implant yapımı ile ilgili güncellenen yeni videolarımı takip edebilirsiniz. Abonelerime özel indirimli fiyatlarım için de muayene olduğunuzda bana hatırlatmayı unutmayınız. Buradan kanalıma gidip abone olabilirsiniz.  

https://www.youtube.com/c/SertaçKızılkaya

Kullanım ömründe renk veya yüzey şeklinin etkisi yoktur.

Kurallara uygun yapıldığında 10 yıldan fazla bir süre rahatlıkla kullanılabilen diş kaplamaları doğal diş vazifesi görürler. Diş kaplamasında diğer dişlerle renkli ve büyüklük olarak benzerlik istenir. Diş yüzey girinti çıkıntıları ve renk ışık yansımaları başarılı bir kaplama için son derece önemlidir. En az onlar kadar önemli olan diğer bir konuda diş kaplamasının diş eti kenarı ile uyumludur.

Diş kaplama ömrünü etkileyen faktörler ile ilgili bilgiler verelim.

Hassas Çalışma

Diş eti kenarında istenilen daha da doğrusu olması gereken hassasiyette bir çalışma yapılmalıdır. Çok dikkatli bir çalışma yapılmadı ise kısa süre içerisinde bu alanda sorunlar ortaya çıkacaktır. Diş eti kızarıklığı, diş eti kanaması ve çekilmesi söz konusudur. Diş etinde meydana gelen bu rahatsızlığı takiben ağız kokusu başlayacaktır. Kaplamanın kullanım süresini etkileyen en önemli faktör diş eti ile olan uyumudur. Kaplama ömrünü etkileyen diğer faktör ise kaplamanın sağlamlığıdır.

Malzeme dayanıklılığı

Yani çiğneme sırasında üzerine gelen kuvvetlere karşı gösterdiği dayanıklılık kaplamanın ağızda kullanım ömrünü belirler. Malzeme kullanıldığı bölgeye göre seçilmelidir. Arka bölgede uzun köprülerde zirkonyum kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Bu alanlarda veya cam seramik tercih edilmemelidir.

Diş Köprüsü Gövdesi

Kaplamalar tek bir diş için kullanabildikleri gibi çekilmiş dişin her iki yanımdaki dişlerin kesilerek aradaki boşluğun doldurması şeklinde diş köprüsü uygulaması da yapılabilir. Bu durumda üç tane diş yapılır. Diş köprüsünün ömrünü etkileyen faktör de kaplama diş ömrünü etkileyen faktörler ile aynıdır. Sadece arada eksik bir diş boşluğu vardır. Ve bu bölgede yine diş eti ile olan ilişki ilave olarak köprünün kullanım süresini belirler.

Diş köprüsünde ideal gövde altı şekli diş eti ile teğet geçen ve diş etine değmeyen köprü gövdesidir. Bu sayede boşluk bölgenin daha kolay temizlenmesi sağlanabilir. Kapalı uygulanan gövde yapısında diş eti üzerine gelen basınç nedeniyle zaman içerisinde kızarıklık, şişlik ve kanamaya başlar. Ağız kokusununda önemli nedenlerinden bir tanesi olan kapalı köprü gövdeleri bilinçli, dikkatli, tecrübeli laboratuvarlar ve hekimler tarafından uygulanmaz. Köprü gel desin de ortaya çıkan kırılmaları engellemek için kurallarına uygun tasarım yaparak statüye sağlamak ve kaliteli malzeme kullanılma kullanıma gerekir. Uzun ömürlü diş kaplama ve köprülerinde hastanın ağız bakımı da önemli rol oynamaktadır. Diş eti kenarı uyumu ne kadar yapılırsa yapılsın yeterli bir ağız bakımı olmadı olmadığını sürece sorunsuz diş eti mümkün değildir.

Kaplama Ne Zaman Değiştirilmeli?

Ağız kokusu hissedildiğinde kaplama veya köprü kontrol edilmelidir. Kanayan diş etleri sorunların habercisidir. Dişlerde sızlama aynı şekilde ihmal edilmemesi gereken sorunlardan bir tanesidir. Diş kaplama taktırdıktan sonra her yıl diş kontrolü yaptırılması önerilir. Genellikle iyi bakım yapıldığında diş kaplama ömrü 15 ile 2 yıl olmaktadır. İyi malzeme ve kaliteli işçilik ile tabi bu durum geçerli. Ucuz fiyat ile diş yaptırdıysanız bu süreleri unutun. Veya diş yaptıracak iseniz bu önemli satırı hiç aklınızdan çıkarmayın.

İmplant fiyatları diş kaplama fiyatlarından daha yüksek olduğu için ekonomik zorluk yaşayan hastalar implant tedavisi yerine diş kaplama tercih edebiliyorlar.

Zamanında değiştirilmemiş diş kaplamalarının sonu aşağıdaki resimdeki gibi olabilmektedir.

diş kaplama çeşitleri ve kaplama fiyatları 2018 2019
Diş kaplama çeşitleri ve kaplama fiyatları 

Önceki YazıDiş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Sonraki YazıÜST ÇENEDE ESTETİK DİŞ KAPLAMA ÖRNEĞİ
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap