Estetik Diş

Diş kaplamalar ağızda eksik dişler bulunması durumunda veya dişlerde estetik sorunlar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kaplamayı dişin üzerine geçirilen bir kılıf gibi düşünebilirsiniz. Porselen malzemesi kaplama için kullanılan ve estetik özellikleri yüksek, vücut ile uyumlu bir materyaldir. Porselen cam özelliğin dedir ve çiğneme basınçlarında dayanıklı değildir.

Ağız içerisinde çiğneme kuvvetlerine karşı direnci arttırmak amacıyla porselen kaplamaların içerisine altyapı uygulanır. Bu altyapı metal olduğunda metal porselen diş kaplama ve diş köprüsü yapılır.  Zirkonyum ve metal altyapıların hazırlanma şekilleri birbirinden farklıdır. Diş kaplama uygulamaları, metal destekli porselenler, lamina, full porselen ve zirkonyum destekli diş kaplamalar olmak üzere farklı şekillerde uygulanabilir.

Metal Altyapı ve Porselen Kaplama

Metal altyapı hazırlama aşamaları: Diş modeli üzerinde mum şablon ile modelaj yapılır. Mum eritilir ve oluşan bu boşluk içerisine metal santrifüj ile akıtılarak metal altyapı elde edilir. Metalin ısınması ve soğuması sırasında genleşme ve büzülme meydana gelir. Ortaya çıkan döküm metal altyapı, model üzerinde uyumlandırılır. Kesik diş ile uyumlu bir hale getirilir yani içerisinde aşındırma yapılarak model üzerindeki diş şeklinin üzerine tam olarak oturtulur.
Bu esnada diş ile kaplama arasında istenilenden fazla boşluk oluşacaktır, porselen diş kaplamalarının en büyük dezavantajı bu boşluklar ve kullanılan metale karşı alerji problemidir.

Diş eti kenarında metal nedeni ile koyu bir renklenme oluşur zaman içerisinde. Bu nedenle zirkonyum diş kaplamalar günümüzde porselen diş kaplamalarının yerine uygulanan bir kaplama çeşididir.

Estetik diş tedavileri ön dişlerde lamina, zirkonyum ve cam seramikler ila sağlanabilir.
Estetik diş tedavileri ön dişlerde lamina, zirkonyum ve cam seramikler ila sağlanabilir.

Eksik diş sayısı fazla olduğunda daha uzun köprüler gerekir ve bu sorunlar daha fazla ortaya çıkar. Yapılacak çalışmanın dikkatli ve hassas bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Hekimin ağızda yapacağı çalışma ve teknisyenin laboratuvarda yapacağı çalışma ile devamında her ikisinin de  kullandıkları malzeme yapılan diş kaplamasının kalitesini etkiler.

Kaliteli bir diş kaplama hem uzun Ömürlü hem estetik olmalıdır. Biyolojik olarak da ağız dokusu ile etkileşime girmemelidir.

Özellikle ön bölgede estetiğe ihtiyaç duyuluyor ise metal alt yapılı porselen diş kaplama tercih edilmemelidir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum kaplamalar iyi estetik sonuç veren kaplama çeşididir. Zirkonyum beyaz renkli bir malzemedir. Beyaz tonları da verilebilmektedir. Bu sayede doğal diş rengi elde edilebilir.

Diş kaplamasında iyi malzeme, dikkatli ve tecrübeli hekimlerin yaptığı kaplamalar seneler boyu sağlıklı kullanılabilir. Kaplamanın en az kullanım süresi 5-10 yıl olmalıdır.

Zirkonyum Diş Kaplama Yapım Süresi

Diş kaplama uygulama süresi 2 ile 5 seans arası olabilir. Genellikle 3 seansta bitse de her hasta için yapım süresi farklı olabilir. Yapım sürecini etkileyen faktörlerin başında dişin mevcut durumu ve dişe kanal tedavisi gerekip gerekmediği gelmektedir.
Porselen diş kaplamaları kendi dişlerimiz gibi fırçalamalı ve kanama olduğunda mutlaka diş hekimine bilgi vermeliyiz. Düzenli olarak yapılan fırçalama porselen diş kaplamalarının ağızda uzun süre sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayacaktır. Diş kaplama fiyatları için doktorun ağzınızdaki mevcut durumu ve dişleri görmesi gerekir. Unutmayın ki siz de güvenip sağlığınızı emanet edeceğiniz diş hekimini seçmeden önce mutlaka kendisi ile görüşmek isterseniz. Bir ayakkabı fiyatından ucuz diş kaplama olmadığını bilmenizde fayda var.

Randevu için 0549 347 43 47 numaralı telefonu arayarak Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan randevu alabilirsiniz. Klniğimiz Küçükçekmece E-5 yan yol üzerinde bulunan KORUDENT DİŞ KLİNİĞİDİR. WhatsApp ile Randevu alabilirsiniz.

5/5 - (4 votes)

5/5 - (4 votes)
Önceki YazıAğızdaki Yaralar
Sonraki YazıKısa İmplantlar
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap