Diş hekimi Sertaç Kızılkaya yanıtladı

Ülkemizde ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilinç gün geçtikçe artmakla beraber hala yeterli düzeyde değildir. Bu nedenle toplumumuzun farkındalığını arttırmak için vaktim yettiğince diş hekimlerine en çok sorulan sorular en önemli noktalara dek ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi vermeye ve halkımızı aydınlatmaya çalışıyorum. SSS (sık sorulan sorular) diş hekimlerine en çok sorulan sorular kısmına ulaşabilirsiniz.

Diş Hekimlerine En Çok Sorulan Sorular

Ertelenen tedaviler nedeniyle ağız içinde oluşan bozukluklar, çocukların yaşı ilerledikçe artmakta ve sonuç olarak ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Elbetteki çocuk yaşta yapılan müdahaleler hem çocukların ağız sağlığı açısından hem de ailelere binecek mali yük açısından daha avantajlıdır. Fakat ülkemizdeki ağız sağlığı bilinci, henüz o düzeye çıkmamıştır. Ortodonti tedavisi her yaşta yapılabilmekle birlikte, tedavinin bireylerin henüz fiziksel gelişimini tamamlamadığı bir tarihte yapılması en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır. Tel takarak veya telsiz ortodonti bilgilerini linki takip ederek bulabilirsiniz. 

Zirkonyum diş video
Zirkonyum diş video

Diş Eti Kanaması

Çocuk ve yetişkinlerde görülen ve diş kaybına yol açan bir diğer önemli ağız problemi de diş eti kanamasıdır. Öyle ki, diş eti kanamaları yalnızca diş kaybının bir habercisi değil; aynı zamanda yerine yapılması muhtemel implantın sağlıklı olmasını dahi engelleyecek derecede önemli bir hastalığın göstergesidir. Eğer hastalar bu durumu ciddiye almazlarsa, bu hastalık nedeniyle, ağız içi kemik kaybı yaşayabilirler ve yapılacak protez tedavileri yetersiz kemik hacmi sebebiyle başarılı sonuçlar veremez.

Diş Estetiği

Ağız ve diş sağlığı ile estetiğinin önemini, toplum olarak yeni yeni kavramaya başladık diyebiliriz. Güzel bir gülüşe ve sağlıklı dişlere sahip olmak artık hepimizin istediği ve hem kendimizde hem de ailemizde görmek istediği bir özellik. Hatta ülkemizdeki aileler çocuklarının diş sağlığını artık özenli takip eder hale geldiler. Bu nedenle bu diş hekimlerine en çok sorulan sorular diş estetiği hakkında konuşacağız.

Çocuk Dişleri Pedodonti

Çocukların diş sağlığına bakan diş hekimlerine pedodonti uzmanı adı verilir. Fakat ülkemizde pedodonti uzmanları sayıca azdır. Bu nedenle pedodonti uzmanlarının tedavi fiyatları yüksek ve bu yüksek ücretleri ödense dahi randevu takvimleri kabarık, ulaşılmaları zordur.

 

Çocuklar yanlış ve yetersiz beslenmeleri nedeniyle erken yaşlarda diş çürümesi problemi ile karşı karşıya kalırlar. Yaklaşık altı yaşında çıkan birinci büyük azı dişlerinin kaybına neden olabilecek bu çürükler, çocuğun yalnızca bu yaştaki gelişimini etkilemekle kalmaz; gelecekte de büyük çene problemlerine neden olur.

Ülkemizde bu tarz problemlerin giderilmesi sırasında birçok diş hekimi nitroöz oksit sedasyon yöntemini kullanmamaktadır. Halbuki pedodonti uzmanlarının yaygın olduğu Amerika gibi gelişmiş ülkelerde bu yöntem kullanılmaktadır. Bu sedasyon yöntemi ülkemizde ancak ve ancak bir anestezi uzmanı ile yapılması şartıyla hayata geçirilme iznine tabidir. Hal böyle olunca maliyetler yükselmekte ve tedavi yaygınlaşmamaktadır. Yine bu durum diş kayıplarıyla sonuçlanmakta ve çocukların diş problemleri ileri yaşlara ertelenmektedir.

İmplant

Diş eksikliği için hekimlerin en fazla kullandığı uygulamalardan birisi de implant diş yapımı. Tek diş eksikliğinde veya bütün dişlerin implant ihtiyacı olduğunda nasıl bir tedavi süreci var. Linkleri takip ederek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama

Diş kaplamaların lideri zirkonyum diş kaplama. Kırık, çürük, eksik dişler için ideal bir çözüm. Diş hekimleri teknoloji sayesinde estetik kaplamalar uygulayarak kişiye eski estetik, fonksiyon ve fonasyonunu kazandırıyor.

Önceki YazıEstetik Diş Kaplaması Zirkonyum
Sonraki YazıDiş Kaplamasının Ömrü
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (2)

Ali

Eki 22, 2020 at 10:50 AM

Ben diş teli kulanoyorum yanlislikla 1 bardak kola icdi dis telide kucuk lekeler göruyorum bir zarari var midir?

Reply

sertac

Ara 22, 2020 at 4:19 PM

Bir kola ile sorun olmaz.

Reply

Yorum Yap