Dişlerimiz de diğer organlarımız gibi vücut bütünlüğümüzün önemli bir parçasıdır. Ancak en sık yitirdiğimiz organımız da dişlerimizdir. diş kaybı olduğunda hekimler en kısa sürede eksik diş yerine implant veya diş kaplama, köprüsü yapılmasını tavsiye ederler. Bu tavsiye ilk başlarda pek iyi anlaşılamasa da zamanla hekimin ne kadar haklı olduğu anlaşılır. Diş kaybında neden diş yapılmalı sorusunun cevabını verelim.

Diş Kayıplarında İmplant Yapılmaz ise Neler Olur?

Çekilen diş etrafındaki dişlerde kayma olur. Bu nedenle implant veya köprü yapımı önerilir.

Diş kayıpları sonrasında oluşan boşluklar diş kökü yani implant uygulanmaması halinde çene yapısında ciddi bir bozukluk ortaya çıkmaktadır. Bu durum ayrıca dişlerde aralanmalara yol açar, alt üst dişlerin kapanış düzeni kaybedildiği için buralarda daha fazla yiyecek artığı birikimi olur. Bu da diş çürüklerinin artmasına, diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olur.

Ancak, bundan daha da önemlisi çene ekleminde çeşitli sorunlara yol açar. Çene eklemindeki sorunlar tedavisi ve geri dönüşü çok daha zor olan tedavileri gerektirir. Diş eksikliği birden fazla olduğunda daha fazla sorun ortaya çıkar ve diğer dişleri de kaybetme yolunu açar.

Bu durumda en iyi seçeneklerden birisi implant diş yapımıdır. Diğer bir alternatif de diş köprüsüdür. Mevcut duruma göre yapılacak işlemler belirlenip uygulandığında diş kayması engellenmiş olacaktır.

Köprü uygulamasında boşluğun iki yanındaki dişlerin kesilmesi gerektiği için implantlar ilk tercih olarak sunulur. Ancak dişlerde kanal tedavisi, çürük veya diş dolgusu gibi problemler var ise insan yerine Diş köprüsü daha iyi bir seçenek olacaktır.

Yandaki resimde çekilmiş bir alt büyük azı dişini görüyoruz. Çekilen dişin ön ve arkasındaki dişler çekim boşluğuna doğru hareket etme eğilimindedir. çekilen dişin karşı çenesinde bulunan diş ise çekim boşluğu nedeniyle çiğneme fonksiyonu yapamaz. Diş alt çene dişe temas edemediği için zaman içerisinde uzamaya başlar.  Diş yapımının imkansız olduğu durumlarda söz konusu olmaktadır.

Kimlere İmplant Uygulanabilir?

Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı dişetleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Aşağıda sıralanan durumlardan birine sahip olan hastaların bu tedavi sürecine dahil olması önerilir.

• Tam ve kısmi dişsiz hastalar,
• Çene ve yüz defektleri olan hastalar,
• Hareketli (takıp çıkartılabilen) bölümlü protez kullanımında güçlük çeken hastalar,
• Hareketli protez kullanmayı reddeden hastalar,
• Köprü yaptırmak için sağlam dişlerini kestirmek ettirmek istemeyen hastalar,
• Oldukça uzun boşluk içeren sabit protez hastaları,
• Herhangi bir dişsiz sahada veya tam protezin oturduğu yumuşak dokularda ciddi değişiklik yaşayan hastalar,
• Sayısı ve konumu bakımından yetersiz destek dişi olan hastalar,
• Tek diş eksikliği olan hastalar,
• Travmaya bağlı diş kaybı veya kök kırığı yaşayan hastalar.

Önceki YazıFRENULUM AMELİYATI (FRENEKTOMİ) NEDİR?  NASIL YAPILIR?
Sonraki YazıDiş Tedavileri İçin Koronavirüs Tedbirlerimiz
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
19/03/2020

TEKNOLOJİ KORONAYI YENER Mİ?

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya "21. Yüzyılın vebası ile baş edilebileceğini söyledi. "Toplumun her kesimini tehdit eden koronavirüs (Covit-19) ile baş etmek için elimizdeki güçleri...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
19/03/2020

Diş Tedavileri İçin Koronavirüs Tedbirlerimiz

Değerli hastalarımız, Bu önlem ve öneriler; sizlerin, bizlerin ve çevrenizdekilerin her türlü hastalığa karşı koruması için rutinde de uyguladığımız kurallardır. Ancak pandemi...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap