Dişlerimiz de diğer organlarımız gibi vücut bütünlüğümüzün önemli bir parçasıdır. Ancak en sık yitirdiğimiz organımız da dişlerimizdir. diş kaybı olduğunda hekimler en kısa sürede eksik diş yerine implant veya diş kaplama, köprüsü yapılmasını tavsiye ederler. Bu tavsiye ilk başlarda pek iyi anlaşılamasa da zamanla hekimin ne kadar haklı olduğu anlaşılır. Diş kaybında neden diş yapılmalı sorusunun cevabını verelim.

Diş Kayıplarında İmplant Yapılmaz ise Neler Olur?

Diş kayıpları sonrasında oluşan boşluklar diş kökü yani implant uygulanmaması halinde çene yapısında ciddi bir bozukluk ortaya çıkmaktadır. Bu durum ayrıca dişlerde aralanmalara yol açar, alt üst dişlerin kapanış düzeni kaybedildiği için buralarda daha fazla yiyecek artığı birikimi olur. Bu da diş çürüklerinin artmasına, diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olur.

Ancak, bundan daha da önemlisi çene ekleminde çeşitli sorunlara yol açar. Çene eklemindeki sorunlar tedavisi ve geri dönüşü çok daha zor olan tedavileri gerektirir. Diş eksikliği birden fazla olduğunda daha fazla sorun ortaya çıkar ve diğer dişleri de kaybetme yolunu açar.

Bu durumda en iyi seçeneklerden birisi implant diş yapımıdır. Diğer bir alternatif de diş köprüsüdür. Mevcut duruma göre yapılacak işlemler belirlenip uygulandığında diş kayması engellenmiş olacaktır.

Köprü uygulamasında boşluğun iki yanındaki dişlerin kesilmesi gerektiği için implantlar ilk tercih olarak sunulur. Ancak dişlerde kanal tedavisi, çürük veya diş dolgusu gibi problemler var ise insan yerine Diş köprüsü daha iyi bir seçenek olacaktır.

Yandaki resimde çekilmiş bir alt büyük azı dişini görüyoruz. Çekilen dişin ön ve arkasındaki dişler çekim boşluğuna doğru hareket etme eğilimindedir. çekilen dişin karşı çenesinde bulunan diş ise çekim boşluğu nedeniyle çiğneme fonksiyonu yapamaz. Diş alt çene dişe temas edemediği için zaman içerisinde uzamaya başlar.  Diş yapımının imkansız olduğu durumlarda söz konusu olmaktadır.

Kimlere İmplant Uygulanabilir?

Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı dişetleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Aşağıda sıralanan durumlardan birine sahip olan hastaların bu tedavi sürecine dahil olması önerilir.

• Tam ve kısmi dişsiz hastalar,
• Çene ve yüz defektleri olan hastalar,
• Hareketli (takıp çıkartılabilen) bölümlü protez kullanımında güçlük çeken hastalar,
• Hareketli protez kullanmayı reddeden hastalar,
• Köprü yaptırmak için sağlam dişlerini kestirmek ettirmek istemeyen hastalar,
• Oldukça uzun boşluk içeren sabit protez hastaları,
• Herhangi bir dişsiz sahada veya tam protezin oturduğu yumuşak dokularda ciddi değişiklik yaşayan hastalar,
• Sayısı ve konumu bakımından yetersiz destek dişi olan hastalar,
• Tek diş eksikliği olan hastalar,
• Travmaya bağlı diş kaybı veya kök kırığı yaşayan hastalar.

Önceki YazıFRENULUM AMELİYATI (FRENEKTOMİ) NEDİR?  NASIL YAPILIR?
Sonraki YazıDiş Tedavileri İçin Koronavirüs Tedbirlerimiz
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap