Dişlerimizin kırık, çürük veya enfeksiyon gibi nedenlerle hasara uğraması durumunda; hem dişin fonksiyonelliğini sağlamak hem de estetik güzelliğini geri getirmek için diş kaplaması yöntemine başvuruyoruz. Diş kaplamasının esas amacı, kaybedilen dişlerin eski özelliklerine yeniden kavuşturulmasıdır. Diş kaplamasının ömrü ise çeşitli değişkenlere bağlıdır.

Diş çekimi durumlarında ortaya çıkan görüntü birçok kişi için pek de hoş değildir. Bu nedenle hastalar bir an önce diş kayıplarını gidermek isterler. Fakat çekim yapılan yerin iyileşmesi için zaman gerekir. Çünkü burada “çekim yarası” denilen ufak bir yara oluşacak ve ikileşmesi yaklaşık 1 ayı bulacaktır. Bu süre içinde hareketli geçici bir protez takılabileceği gibi geçici bir diş köprüsü de yapılabilir. Boşluk dolduktan sonra ise implant veya diş köprüsü yapılmalıdır. Gereğinden önce yapılan tedaviler olumsuz sonuçlar doğururlar.

diş kaplamasının ömrü

Diş kaplamalarının uzun ömürlü olup olmayacağına etki eden faktörlerden biri de kullanılan malzemedir. Malzeme ağız içindeki aşınmalara ve renk değişikliklerine karşı dirençli olmalıdır. Bu nedenle ABD ve Avrupa’da sıklıkla zirkonyum diş kaplamaları kullanılmaktadır. Zirkonyum kaplama ağız içi aşınmalarına ve renk değişikliklerine karşı dirençlidir. Uzun yıllar ilk yapıldığı günkü gibi kalır. Zirkonyum kaplama ile malzeme kaynaklı problemler ortadan kalkmıştır.

Diş Kaplamasının Ömrü’nü Etkileyen Faktörler

Diş kaplamasının ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden biri de ağız bakımıdır. Diş eti sağlığını önemseyen ve düzenli ağız bakımı yapan kişilerin kaplamaları daha uzun ömürlü olur. Eğer siz de kaplama yaptırdıktan sonra dişlerinize özenle bakarsanız, kaplama dişlerinizi kendi dişleriniz gibi uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Diş tedavilerinde en önemli faktörlerden biri de uygulamanın doğru yapılmasıdır. Hem hastanın fiziksel hem de biyolojik yapısına uygun olan bir tedavi uygulanmalıdır. Bu kriterlere dikkat edilirse, diş köprülerinde kırılma veya sallanma gibi problemler meydana gelmez.

Diş kaplamasının ömrünü ise destek dişlerin sağlığı belirler. Bu nedenle diş kaplaması veya köprüsü yapılmadan önce, alttaki dişin sağlığı dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Panoromik diş rant geni sayesinde dişlerin; çene kemiği ile bağlantıları olup olmadığı anlaşılabilir, kanal durumları tespit edilebilir ve kök ucu enfeksiyonları -eğer varsa- görülebilir. Bu durumlarda dişin sallanıp sallanmadığı ve diş eti sağlığı da önemli bir kriterdir.

Destek olarak kullanılacak dişler, sağlıklı değilse diş köprüsü veya diş kaplaması ne kadar kaliteli yapılırsa yapılsın diş kaplamasının ömrü fazla uzun olmayacaktır. İmplant uygulaması ise implant çapı ve boyları yeterli desteği sağlayacak şekilde yapılmalıdır. İmplantların çevresindeki kemik dokusunun sağlığı diş kökü sağlığını doğrudan etkiler. Kaplamalar sağlam fakat implant çevresinde bir kemik problemi varsa, bu diş kaplamasının ömrü de uzun olmayacaktır.

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya, diş köprülerinin bilimsel kriterler göz önüne alınarak dikkatli bir şekilde yapılması durumunda 10 yıl ve üzerinde sağlıklı bir kullanım süresinin olduğunu söyledi. Özellikle zirkonyum kaplamalarda hem estetik hem de fonsiyonellik bir arada bulunmaktadır. Bu da zirkonyum kaplamanın tercih edilmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle birçok diş problemi olan insan, Türkiye’ye diş hekimi Dr. Sertaç Kızılkaya’ya tedavi için gelmekte ve zirkonyum kaplama tedavisi almaktalar. Dr. Sertaç Kızılkaya, yurt dışından gelen hastalarının tedavi sonrası uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde dişlerini kullanabildiklerini belirtti. Esteti diş kaplamaları, diş köprüleri, implant ve diş beyazlatma gibi konularda ayrıntılı bilgi almak için drsertac.com‘dan bilgi alabilirsiniz.

Rate post

Rate post
Önceki YazıDiş Hekimlerine En Çok Sorulan Sorular
Sonraki YazıDiş Estetiği ve Özçekim
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap