drsertac.com

Devlette diş tedavisi yaptırmak için çaba sarf eden insanlar genellikle sadece diş çekimi gibi ucuz ve emek gerektirmeyen tedavileri gerçekleştirebilir. Protez ve implant gibi maliyetli tedavilerde devletin bu giderleri karşılama durumu söz konusu değildir. Vakıf üniversiteleri ve devlet hastaneleri, diş hastanesi gibi kurumlar bu işlemler için fark talep etmektedir.

Özel diş kliniklerine tercih eden hastalar neden devlette diş yaptırmıyor diye düşünmek gerekir. Özellikle kanal tedavisi ve protez, implant gibi hassasiyet gerektiren tedavilerde özel diş klinikleri tercih edilmektedir. Özel kliniklerin yaptıkları tedavide başarılı olmaları tavsiye edilmeleri ve yeni hastaların bu başarılı kliniklere gelmesinde en büyük faktördür.

Vakıf üniversiteleri ve diş hastaneleri gibi büyük kuruluşlar da tedavinin başarısı ile ilgili takip mümkün olmamaktadır. Size tedavi yapan doktoru daha sonraki ziyaretlerinizde görme imkanınız ve şikayetlerinizi iletme olanağınınız bulunmamaktadır. Bu durumda tedavi yapan doktorun Gerçekleştirdiği tedavinin sonuçları hakkında bilgi sahibi olması ve yapılan işlemi uzun dönemde takip etmesi gibi önemli faktörler gerçekleşemez. Oysa diş tedavilerinde uzun dönem başarı son derece önemlidir. Yapılan bir diş protezi  yıllar içerisinde damak desteğini kaybetmesi veya destek olarak kullanılan dişlerden bir veya birkaçının sallanmaya başlaması gibi istenmeyen durumlar konusunda hekim tecrübeli olmalıdır. Bu gibi bilgiler kitaplarda yazmadığı gibi anlatılarak da öğrenilemez. Ancak klinik tecrübe ile hekim yaptığı işleri takip ettiği durumda bu tip geri dönüşler ile tecrübe kazanır.

Günümüzde artık sadece tedavi yöntemleri değil yapılan tedavinin de uzun dönemli başarısının ön plana çıktığını biliyoruz. Yapılan bir tedavinin uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılması tedavi maliyetinin de daha az olması anlamına gelmektedir. Ucuz yapılan bir tedavi iki yıl gibi kısa bir sürede kullanılmaz duruma geliyor ise aslında bu en pahalı tedavidir. Başlangıçta fiyatı iki katı daha fazla görülen tedavi kullanım süresi bakımından on yıl hizmet veriyor ise yarı fiyatı gibi görünen tedaviden beş kat daha ucuz olduğu açıkça ortadadır. Yapılan diş tedavilerinin en az on ile onbeş yıl kullanım süresi olmalıdır. Daha kısa sürecek tedavilerde hasta mutlaka bilgilendirilmelidir. Çünkü tedavi için ayrılan zaman ve bütçenin en etkin şekilde kullanılması ve kişinin sürekli diş tedavileri ile meşgul edilmemesi gerekir.

DİŞ FİYATLARI

İstanbul implant diş kliniği
İstanbul implant diş kliniği fiyatları

Özel diş kliniklerinde veya muayenehanede yaptırılacak diş tedavileri implant ve estetik zirkonyum diş kaplamalar için mutlaka daha fazla ücret ödemek gerekiyor. bunu aslında zaten biliyoruz. Peki bu ücreti verenler ne düşünerek veriyorlar. Kimse parasını sokakta bulmuyor değil mi? Size özelde diş yaptırmaya neden olan en önemli unsurun tedavi başarısı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. En basit örnek ile anlatmak gerekir ise derin bir diş çürüğü için uygulanacak tedavi kuafaj ve üzerine dolgu uygulamasıdır. Devlette bu tedaviyi yaptırmak istediğinizde cihaz hassasiyeti ve hekimin bu hassas tedavi için ayırması gereken zamana bakalım. Maalesef her iki şartın da karşılanması nerede ise imkansız gibidir. Derin bir çürükte titreyen alet ile pulpa odası hasar görür. İyi bir tükürük izolasyonu yapılamayacağı için kuafaj malzemesinin pulpa odasını iyice örtmesi de sağlanamaz ise o dolgu şiddetli ağrılar ile yerini kanal tedavisine bırakır. Oysa iyi kalibrasyonlu cihaz ile hekimin dikkatli çalışması söz konusu olsa diş dolgu ile kurtarılabilir. Kanal tedavisi ise devlette pek yapılmayan bir tedavi olarak hepimizin malumudur. İki ay sonrasına kanal tedavisi günü verildiğinde zaten o dişin diş çekiminden başka şansı kalmamıştır.

Hani nerede kaldı ucuza diş tedavisi yaptırmak? Dişi bedavaya getireyim derken dişi kaybetmek hiç de hoş olmaz değil mi? İşini şansa bırkmak istemeyen insanlar yaptıkları araştırma ile konusunda bilgi ve tecrübesi ile güven sağlamış diş hekimlerinde tedavi olmayı bu nedenle tercih ederler.

Geçenlerde annemi İstanbul Üniversitesine götürdüm. Bilim dalı öğretim üyeleri kliniğinde lütfen doktor seçmeyiniz.yazısı vardı. Çok garibime gitti. Yani her hastanın hekim seçme özgürlüğü vardır. bırakın seçsin hastalar hekimlerini. Seçilmeyen tercih edilmeyen hekimler de bir düşünsün. Neden beni seçmiyor hastalar diye. Bence neden seçmezler biliyor musunuz?

  1. Yeterli bilgisi yoktur
  2. Hastaya zaman ayırmıyordur
  3. Güleryüz göstermiyordur
  4. Başarısız çok sayıda vakası vardır

İşte bırakın da böyle hekimler de biraz oturup düşünecek ve kendilerini geliştirecek zaman bulsunlar. Neyse şimdi kendi konumuza geri dönelim.

Özel diş kliniklerinden alınan tedaviler ile devlet ve hastanelerinden alınan tedaviler ile özel diş klinikleri ve muayenehanelerden alınan tedavilerde Hastaların yaptığı geri bildirimlerden yola çıkarak neler hissettiklerini özetle yazmak gerekirse ön plana çıkan üç ana unsur aşağıda yer almaktadır.

  • Diş tedavileriniz için beklemeden hızlı ve kaliteli hizmete.
  • Kendinizi önemseyin ve değerli olduğunuzu hissetmek
  • Diş tedavilerinin uzman hekimlerce yapılması
Sağlığımızı kazanmak isterken elimizdeki mevcuttan da olmamak için yapılacak tedavilerin yeterli bilgi deneyim sahibi klinik ve hastanelerde gerçekleştirilmesi gerekir. Tedavi yapacak doktorun diploması olması ve bunu görmenizi şiddtle tavsiye ederiz. Maalesef Ülkemizde öğretmen olmadığı halde yıllarca öğretmenlik yapanlar olduğu gibi diş doktoru olmadan da diş doktorluğu yapan bir çok insan olduğu bir gerçektir. Doktor olduğunu söyleyerek de ameliyatlara giren birçok insanı basından takip etmişsinizdir sanırım.

DİŞ TEDAVİ BRANŞLARI

Ortodonti: Eğri dişlerin düzeltilmesi
Tedavi: Çürük ve kırık diş tedavileri, dolgu uygulamaları, diş beyazlatma
Cerrahi: İmplant, yirmi yaş dişleri çene kist ve tümörleri
Estetik diş hekimliği:Zirkonyum ve porselen diş kaplama
Protez: İmplant üzeri ve tam dişsiz hastalar için protezler.
Çocuk dişleri: Pedodonti olarak adlandırılan çocuk dişleri bölümü 0-12 yaş çocukaların diş tedavileri ile ilgilenir.
 Tedavi istek ve ihtiyaçlarınız için Randevu almak isterseniz arayınız 02129093748
Web sitemizde aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz.
Rate post

Rate post
Önceki YazıHamilelik ve diş dişeti.
Sonraki YazıZirkonyum Kaplama Diş Fiyatları
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap