Zirkonyum diş kaplama nedir?

Zirkonyum diş kaplama  fiyatı 2018 yılında artacak mı? 
2018 yılında kliniğimizde zirkonyum diş fiyatlarını arttırmama kararı aldık. Döviz kurları ve uygulama maliyetleri hesaplandığında zirkonyum diş kaplamadan aldığımız memnun edici sonuçlar da eklenince 2018 zirkonyum diş fiyatımızı arttırmama kararını aldık.

Zirkonyum diş kaplama hakkında biraz bilgi verelim.

Estetik diş kaplaması Zirkonyum
Diş

Diş hekimliğinde zirkonyum, kaplama diş yapımında kullanılan bir alt yapı malzemesidir. Zirkonyum maddesi beyaz renkli ve aynı zamanda ışık geçirgenliği olan bir malzeme olması nedeni ile tercih edilir. Zirkonyum diş kaplamalarının üzerine gelen basınçlara karşı dayanıklılığı çok yüksektir. Zirkonyum diş kaplama estetik olmasının yanı sıra biyolojik olarak doku dostudur. Bugüne dek yapılan klinik araştırmalarda zirkonyum ile yapılan diş kaplamalarında herhangi bir alerjiye rastlanmamıştır.

Bu özellikleri ile zirkonyum alt yapılı estetik diş kaplamalarında aşağıdaki pozitif faktörler vardır.
-Rengi beyazdır, bu yüzden geleneksel metal alaşım altyapılı porselen dişlerde olan siyah metalin yansıması olmaz.
 -Işık geçirgenliği vardır, özellikle ön dişlerde gülümseme sırasında en ideal estetiği yakalamak için zirkonyumun bu özelliğinden faydalanılır. Estetik diş kaplaması için en önemli kriterlerden birisi budur.
– Üzerine gelen çiğneme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir. Bu özelliği sayesinde arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.
 – Zirkonyum diş kaplamalar biyolojik uyumluluğu sayesinde alerji yapmaz. Bazı insanların metale karşı alerjisi vardır. Bu kişiler diş kaplaması yaptırmak istediği zaman zirkonyum kaplama yaptırması gereklidir. Aksi halde diş etlerinde iltihap, diş eti çekilmesi, diş etlerinde kanama, diş eti şişliği, kızarıklık vb gibi birçok diş ve diş eti rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.
– Diğer kaplamalara göre zirkonyum kaplama, ısı iletkenlik özelliği düşük olduğu için, ısıyı daha iletir. Böylece ağız içinde sıcak ve soğuktan etkilenmezler, dişte hassasiyete neden olmazlar.
-Her renkte dişe uygulanabilir. Rengi çok koyu olan bir diş, zirkonyum kaplama ile istenilen renkte kaplanabilir. Dişin asıl rengi zirkonyum kaplama rengini etkilemez. Uzun yıllar sonra bile zirkonyum diş kaplamasının rengi değişmez.
 -Zirkonyum dişlerin ekstra bir bakımı yoktur. Düzenli diş fırçalama ve iyi bir ağız hijyeni yeterlidir.

Zirkonyum diş kaplamaların avantajları:

Zirkonyum diş kaplama son yıllarda popüler olmuş bir diş kaplama malzemesidir. Zirkonyum diş yapımında metal kullanılmadığı için diş eti ile uyumlu ve ışığı yansıtan estetik diş kaplama yapmak mümkündür.Zirkonyum diş kaplama, metal porselen diş kaplamasına göre daha estetik ve doğal dişi taklit eden benzeyen bir görüntü sağlar.
Zirkonyum diş kaplamada diş eti ile kaplama kenarının birleştiği sınırda renklenme oluşmaz. Bilgisayar destekli üretim sayesinde zirkonyum diş kaplamanın diş etine uyumu mükemmeldir.
  • Zirkonyum diş kaplama sisteminde metal yerine beyaz renkli zirkonyum kullanılır.
  • Zirkonyum kaplama diş sağlamdır.
  • Zirkonyum diş kaplamalar diş eti çekilmesi yapmaz.
  • Zirkonyum dan yapılan diş kaplamaları allerjik reaksiyon oluşturmazlar.
  • Zirkonyum porselen kaplamalı dişlerde, gri metal renk yansıması olmaz. Bu durum estetik açıdan sizi rahatsız etmeyecektir.
  • Kırık dişlerin onarımında kaplama yapılacak ise zirkonyum diş kaplama yapılabilir.
  • Zirkonyum porselen diş kaplama nasıl yapılır?
  • Anestezi yapıldıktan sonra diş üzerine kaplama gelebilecek şekilde aşındırma işlemi yapılır. Daha sonra dişlerinizden ölçü alınır.
Provaya kadar kullanacağınız geçici diş kaplamalar hemen yapılır.Bu şekilde dişlerinizde aşırı bir hassasiyet olmaz.
Zirkonyum altyapı diş laboratuvarında hazırlanır ve ağzınızda yapılan provayla diş eti uyumu kontrol edilir.
Bir sonraki randevu zirkonyum dişlerin estetik provasının yapıldığı randevudur.
Dişlerinizin yüzünüze uyumu kontrol edilerek hastanın onayınız alınır ve bitim aşamasına geçilir.
Provalar bittiğinde zirkonyum altyapılı estetik dişlerinize cilalama işlemi uygulanır.
Son olarak zirkonyum diş kaplama kendi dişleriniz üzerine yapıştırılır.
Yapım işlemleri 5-15 gün içerisinde tamamlanır.
Hayalinizdeki güzel gülümsemenize kavuşursunuz.
Hassas ölçü sistemleri ile diş eti üzerine gelen baskı tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Zirkonyum dişler ile bütün bu sorunlar ortadan kaldırılabilir. Diş eti ile dişin birleştiği kenardaki karartı metalin koyu renginin diş eti içerisinde koyu mor bir renge sebep olur. Zirkonyum’un açık rengi ile bu sorun ortadan kalkar.Yapılan kaplamaların şekilleri mutlaka yüz şekli ile uyumlu olmalıdır.
Dışarı doğru konveks bir yapıdaki yüze hazırlanacak kaplamalarda bu konveksliğe uyumlu olmalıdır. Hastanın yaşı dişler üzerindeki makyaj çizgileri ile ve dişlerinin uç kısımlarının şekli ile yakından ilgilidir.Ten rengi ve göz rengi de dikkat edilmesi gereken konulardandır. Yapılan dişlerin hastaya ait görüntüsü verebilmesi için dikkatli bir şekilde bütün unsurlar dengelenerek diş hazırlanmalıdır.Hastanın da görüşleri dikkate alınarak provada son düzenlemeler yapılır.
Bir diğer önemli konu hastanın cinsiyetidir.
Bayanlarda daha yumuşak ve yuvarlak hatlar kullanılırken erkekler için köşeli keskin kenarlı dişler daha uygun olmaktadır. Hastalar için olduğu kadar diş hekimlerini de mutlu eden zirkonyum dişler maliyetlerinin yüksek olması dışında bir dezavantaj oluşturmadılar.
Laboratuvarlar zirkonyum diş yapmak için hatırı sayılır bir altyapı maliyeti yükünün altına girmişlerdi çünkü.Bu yatırım diş teknisyenleri için iyi bir geri dönüş oldu. Diş teknisyenleri yüksek fiyatlarla başladıkları bu malzemeyi artık daha uygun fiyatlar ile yapabilmekteler. Diş eti ile dişin birleştiği kenardaki karartı metalin koyu renginin diş eti içerisinde koyu mor bir renge sebep olur. Zirkonyum’un açık rengi ile bu sorun ortadan kalkar.
Hassas ölçü sistemleri ile diş eti üzerine gelen baskı tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Kaplama kenarlarının diş eti ile uyumunun iyi olmaması sorunu çoğu zaman diş etinde dolaşımın bozulmasına ve diş eti iltihabı ile diş eti kanamasına neden olmaktadır. Zirkonyum dişler ile bütün bu sorunlar ortadan kalkmaktadır.
Ağza yapılan kaplamaların şekilleri mutlaka yüz şekli ile uyumlu olmalıdır. Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleri dikkate alınarak konturlar ayarlanmalıdır.Bir başka önemli konu da yüzün bombe sidir. Dışarı doğru konveks bir yapıdaki yüze hazırlanacak kaplamalarda bu konveksliğe uygun olmalıdır. Hastanın yaşı dişler üzerindeki makyaj çizgileri ile ve dişlerinin uç kısımlarının şekli ile yakından ilgilidir.

2018 Zirkonyum Diş Fiyatı

Zirkonyum diş kaplama estetik diş hekimliğinde doğal görünüşü ve biyolojik uyumu ile adından her geçen gün daha fazla söz ettirmektedir. 2018 yılında zirkonyum diş fiyatlarında enflasyon oranında artış olabilir, ancak 2018 zirkonyum diş fiyatlarındaki artış enflasyon oranlarını geçmeyecektir.
Zirkonyum diş kaplama bilgisayar tasarımı ile hatasız üretildiği için, kullanım ömrünün de uzun olması beklenir. Ağızda uzun süre kullanılabilen zirkonyum diş kaplamalar zaman içerisinde yapım maliyetlerini fazlası ile geri ödemiş olurlar. Hem estetik olmaları hemde ağızdaki kesik diş ile tam uyum sağlamaları zirkonyum diş kaplamalarının en büyük avantajlarındandır.

Zirkonyum nerelerde kullanılır?

Zirkonyum 40 yıldan fazla zamandan beri endüstriyel amaçlar için kullanılmaktadır. Fevkalade sağlam ve %100 biyolojik uyumluluğa sahip bir malzemedir. Bu sebepten dolayı kulak , parmak ve kalça protezlerinde kendisine artan bir kullanım alanı bulmaktadır.Zirkonyum diş hekimliğinde pinler, kaplama ve köprüler ve implantlarda kullanılır. Malzemenin doğal beyaz yapısı istenen diş renginde renklendirme yapmaya olanak tanır. Zirkonyum biyo teknik karakteristikleri mükemmel biyolojik uyumluluğa ve estetik görünüme sahip, yüksek kaliteli kronlar ve implant için olanak tanır.

ZİRKONYUM KAPLAMA ve METAL PORSELEN DİŞ KAPLAMA

Zirkonyum diş kapalama, klasik porselen diş kaplama kadar bilinmemektedir. Bu nedenle bu yazıda özellikle “zirkonyum diş” kaplama’nın ne olduğunu anlatıp sonra zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama arasındaki farkların ne olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Zirkonyum diş kaplama’nın en büyük özelliği estetik olarak mükemmel sonuçlar vermesidir.
Zirkonyum diş kaplamalar bu kadar üstün estetik özelliklere sahipiken neden hala zirkonyum diş değilde metal alt yapılı porselen diş kaplamalar kullanılıyor diye düşünebilirsiniz.
Mutlaka her insan kendi dişlerinin yerine diş yaptırırken mümkün olduğunca doğal bir görüntü ve uzun ömürlü sağlıklı diş kaplaması ister. Ancak satın alma gücü ölçüsünde ekonomik olarak gücünün yettiği ile yetinir.
Metal porselen dişler de eksik dişlerin yerine yapıldıklarında estetik ve fonksiyonu bir ölçüde sağlarlar. Hiç diş yapılmadan eksik diş ile beklemek yerine mutlaka en azından metal porselen diş kaplamaları yapılmasını tavsiye ederim. İmkanlar elverdiğinde de daha estetik olan zirkonyum diş kaplama yapılması yerinde olacaktır.
Özellikle zirkonyum diş kaplama tercih etmemizin nedenleri;
Zirkonyum diş kaplamalar,metal alt yapılı klasik porselen diş köprülerinden farklı olarak, alt yapıda metal yerine, beyaz renkli zirkonyum maddesi kullanılır. Son teknoloji ürünü bu beyaz zirkonyum altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilen bir malzemedir.
Zirkonyum porselen diş kaplamayapıldığında en büyük avantaj, metal olmadığı için zirkonyum altyapı da beyaz renkli olduğu için diş etine ve çevreye koyu bir renk olan metal rengini yansıtmamasıdır.Bu sayede diş etinde morluk ve koyu renk oluşmaz.
Zirkonyummalzemesi metal porselenlerde olduğu gibi allerjik reaksiyon yaratmaz. Ayrıca, ışık yansıtma özelliği sayesinde tam estetik bir görünüm sağlar.
Zirkonyum dişyapımında tarayıcı kamera kullanılır. Bu tarayıcı yardımı ile elde edilen diş görüntüleri bilgisayara yüklenir. Daha sonra diş altyapı tasarımları (CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir.Zirkonyum tozunun sıkıştırılması ile oluşturulmuş bloklardan kazınarak elde edilen zirkonyum dişaltyapısı böylece hatasız olarak imal edilir.
 Zirkonyum (zirkonyum porselen diş kaplaması) geliştirilen bu teknolojiler ile tek diş kuron restorasyonlarından, 3-6 üye köprülerde, implant üstü kron – köprü çalışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.
 Estetik diş hekimliğinin göstermiş olduğu gelişmeler ile 2000’li yıllardan itibaren diş hekimliğinde, yüksek kuvvetlere oldukça dayanıklı ve diş renginde olan‘zirkonyum diş’kullanılmaya başlanılmıştı. uzun zamandır başarı ile kullanılan zirkonyum diş kaplamalarının tek dezavantajı zirkonyum diş fiyatlarının porselen diş fiyatlarına göre daha pahalı olmasıdır.

ESTETİK DİŞ KAPLAMASI NEDİR?

Estetik diş kaplaması diş etinde renk değişikliği yapmayan , diş etinde kanama yapmayan,doğal diş formunda,doğal diş renginde,karşı dişlerle uyumlu diş kaplaması demektir.
Estetik beklentileri olan hastaların tercihi zirkonyum porselen diş kaplama dır. Bu nedenle kusursuz bir estetik diş görüntüsü vermek de hekimin görevidir. Sadece zirkonyum malzemenin kullanılması hasta memnuniyeti için yeterli olamaz.
Zirkonyum diş fiyatları yüksek olsa da estetik ve biyolojik olarak hastanın beklentilerini karşılamaktadır. Zirkonyum kaplama diş fiyatları’nın diğer metal alt yapılı porselen diş kaplamalarına göre daha yüksek olması ve hastanın bu tekniği ve malzemeyi tercih etmesi öncelikle hastaların estetik beklentilerinden kaynaklanmaktadır.
Zirkonyum diş porselenleri ile çalışan teknisyenlerin görevi de hasta memnuniyeti sağlanana kadar hekimin istediği değişiklikleri porselen üzerinde gerçekleştirmek olmalıdır.
Diş etinde koyu renk oluşmasını istemiyorsanız, kaplama dişlerinizin doğal dişler gibi ışık yansıtmasını istiyorsanız, zirkonyum bloklardan cad-cam yöntemi ile oluşturulan zirkonyum alt yapılı kaplamalar sizin için uygundur.
Zirkonyum diş fiyatları metal porselen diş fiyatlarına göre daha yüksek olmasına rağmen elde edilen estetik ve uzun süre kullanılabilmesi açısından daha çok tavsiye edilmektedir.
Zirkonyum diş kaplamalar biyo uyumludurlar ve düşük bakteri tutunumu gösterirler.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA VÜCUTTA ALLERJİ YAPAR MI?

Zirkonyum diş kaplama içerisinde metal bulunmaz. Allerjik reaksiyonlar porseleneden değil porselene destek sağlayan metal alt yapıdan kaynaklanır.
Porselen altındaki metal bir alaşımdır ver içerisinde Cr,Co,Ni,Pb,Au,Ag gibi maddeler de yer alır. Kişiden kişiye değişmekle beraber allerjik reaksiyon bu elementlerden birine veya birkaçına birden gelişebilmektedir.
Titanyum Altın gibi kıymetli metaller ile yapılan porselen kaplamalarda allerji olmamakta ancak bu malzemelerin fiyatları yüksek ve estetik olarak da zirkonyum kadar başarılı sonuçlar vermemektedirler.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları:

1-Zirkonyum diş kaplama estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür.
2-Zirkonyum diş kaplama’nın ışık geçirgenliği vardır. Metal porselen gibi koyu renk yansıma yapmazlar.
3-Metal destekli porselen diş kaplamalarında özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz.
4-Zirkonyum diş kaplama alerjik reaksiyon yapmayan bir malzemedir.
5-Diş eti hastalıklarında ve diş eti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.
6-Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti kenarında porselenin altındaki metalin renginden dolayı gri bazen mor renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında böyle bir sorun görülmez.
7-Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan zirkonyum diş kaplamalarda soğuk sıcak hassasiyeti minimum olacaktır.
8-Zirkonyum porselenler yeterli çiğneme direncine sahiptirler.
Bu özellikleri (dayanma kuvvetleri) sayesinde zirkonyum diş kaplamalar arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar.
9-Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir.
10-Zirkonyum diş kaplama ağızda metalik tat vermez.
11-Zirkonyum diş kaplama diş eti kenarlarındaki koyu renklenmeye neden olmazlar.
12-Zirkonyum porselen diş kaplamalar daha estetik ve doğal dişe yakın görüntü verirler
13-Dişeti dostu olan zirkonyum vücutta ve diş etinde allerjik reaksiyon oluşturmaması.
14-Cad cam sistem ile tam diş üzerine uyumlu mükemmel zirkonyum diş kaplamalar yapılabilir.
Zirkonyum diş kaplama estetik özelliklerinin yanında alerji yapmadığı için de çok tercih edilen diş kaplaması olmuştur. Zirkonyum diş kaplama yapımında kullanılan bloklar pahalı olmasına rağmen estetik ve dayanıklı olduklarından uzun yıllar bozulmadan size hizmet edebilecekler.
Zirkonyum destekli porselenler, metal destekli restorasyonlara kıyasla ne kadar dayanıklıdır?
Metal destekli restorasyonlara karşı bir dezavantaj söz konusu değildir.Restorasyonlar tam uyum sağlar ve zirkonyum porselen desteği yeterlidir.
Zirkonyum ve metal destekli seramik arasında dayanıklılık mukayesesi.
• Zirkonyum kıymetli metale kıyasla çatlamaya daha dayanıklıdır
fakat daha az esnektir.
• Tüm sabit ve çıkarılabilir protezler için önerilir.
• Dikey boyutların minimal olduğu durumlarda önerilmez.
Zirkonyum ve metal destekli çalışma arasında estetik karşılaştırma
Zirkonyum diş kaplama ışığı geçirir. Metal seramik Porselenlere kıyasla mükemmel görünüm sağlar.
Zirkonyum Diş Kaplama fiyatlarının diğer porselen diş kaplama fiyatlarına göre pahalı olmasına rağmen artık çok sık yapılmasının elbette nedenleri vardır.Aşağıda zirkonyum porselen diş kaplama avantajlarını bulabilirsiniz.
Zirkonyum ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.
Zirkonyum Diş Kaplama; ısı yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.
Zirkonyum Diş Kaplama; ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilir.
Zirkonyum Diş Kaplama da metal destekli porselenler gibi bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü olmaz. Zirkonyum diş aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirir.
Zirkonyum Diş Kaplama alt yapısında metal olmadığı için kapalama ile diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
Zirkonyum Diş Kaplama çay, sigara,kahve gibi dış etkenlerle renk değişikliği yapmamaktadır.
Önceden yapılmış olan metal destekli porselen kuronlar nedeniyle diş etinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.
Diş eti çekildiğinde, zirkonyum estetik görünümlerini korurlarken, metal destekli porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.
zirkonyum alt yapılı porselenlerde alerji riski yoktur.Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel…vb.) allerji yapmaz.
Zirkonyum malzemesi vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.
Zirkonyum diş kaplama diş etiyle uyumu çok iyidir ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.
İyi uyumlu ve hastanın kolay alışabileceği bir kuron köprü diş kaplaması yapmak için aşağıdaki durumlar değerlendirilmelidir.
a. Dişin kuron ve kök yapıları.
b. Dişlerin duruş şekli
c. Damak keniği (Alveol kretleri) nin durumu
d. Dikey ve yatay yöndeki kapanışlar
e. Diş eti sağlığı ve yapışma yeri
f. Diş çürükleri ve pulpa ile olan ilişkiler
g. Diş le kemiğin bağlantısını sağlayan periodontal ligamentlerin sağlığı
h. Dişlerdeki aşınmalar
L Dişlerdeki renklenmeler
Zirkonyum kalama ve metal destekli kaplama arasında estetik karşılaştırma
•Zirkonyum kaplamalar ışığı geçirir ve opak yapılı metal seramik restorasyonlara kıyasla mükemmel görünüm sağlar.
Zirkonyum diş fiyatı için telefon ile bilgi alabilirsiniz
Bizimle iletişime geçerseniz size vakalarımızın görüntülerini sunabiliriz.
Sağlık konusunda hazırlanan web siteleri reklam özelliği taşımaması gerektiğinden vaka resimlerimizi yayınlayamıyoruz.
Web sitemiz hekimin hastsını muayenesi yerine geçmez bilgiler genel amaçlı mahiyette olup sağlık sorunları her hastanın kendisine özeldir ve farklı tedaviler gerektirebilir.(c)
Lütfen ayrıntılı bilgi almak için bizim ile iletişime geçiniz.
drsertac@gmail.com
adresine mail atabilir veya
02129093748telefon ile bizeulaşabilirsiniz.
©Copyrigt
drsertac.com
İzinsiz alıntı yapılamaz.
2007-2014 KAYNAK GÖSTERMEDEN YAYINLANAMAZ
Rate post

Rate post
Önceki Yazıİmplant Destekli Tam Protez
Sonraki YazıİMPLANT VE ESTETİK
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap