Estetik Diş şeffaf plak ile ortodonti, zirkonyum diş kaplama, lamina

Diş hekimlerinin uyguladıkları tedaviler kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Çekilmiş dişlerin işlevlerini sağlayacak şekilde yeni dişler yapılması esas amaç. Yapılan dişin rahat kullanılması ise hasta için en önemli ve büyük ihtiyaç. Bunu sağlamak ise diş hekimlerinin hedefi. Sürgülü protezler, implant ve diğer hareketli protezler gibi çözümlerden sadece bir tanesi. Bu yazıda size sürgülü protez hakkında bilgiler vereceğim. Sürgülü protezin olumlu özelliklerinin yanı sıra olumsuz özelliklerini de öğreneceksiniz.

Tedavi kararına etki eden faktörlerden birisi de fiyat tabi. Bu nedenle implant fiyatları ila sürgülü protez fiyatları karşılaştırılması yapılacak. Kancalı protez fiyatları ile sürgülü protez fiyatı da kıyaslanacak tabi.

EN İYİ DİŞ HANGİSİ?

Protez Diş Fiyatları
Protez Diş

Çekilmiş diş için her ağızda en iyi tedaviyi belirlemek de hekimin görevi. Bir anlamda da sorumluluğu. Yapılabilecek o kadar çok tedavi alternatifi var ki artık. Bunları bir hastanın tam anlamı ile bilmesi ve seçmesi nerede ise olanaksız. Hasta kaybettiği dişleri için sürgülü protez, kancalı protez, implant üzeri protez, diş kaplama, zirkonyum diş, implant üzeri diş gibi tedaviler ile sonuca ulaşabilir. Bu çeşitli tedavi yöntemlerinden hasta için en uygun olanı seçmek ve uygulamak gerekiyor.

Hasta daha önce diş kaybetmediği ve protez diş veya implant yaptırmadığı için bu konuda tecrübesiz. Yapacağı en doğru şey hekimine güvenmek. Tabi önce güvenebileceği bir hekim bulmak. Bulduğu hekimin kendisine anlatacaklarını da doğru anlamak. Nasıl olacak peki çok yabancı olduğu bir konuda anlatılanları doğru ve tam anlamak. Biraz araştırma yapmak ve sağlık okur yazarlığı edinmek gerekiyor. Her tedavi için farklı özellikler, avantajlar ve dezavantajlar var. Bir de bu tedavilerin maddi boyutları var. Yapılacak tedavi implant ise implant fiyatları bütçeye uygun mu? Sürgülü protez ise sürgülü protez fiyatları ne kadar? İmplantın kullanım ömrü ne kadar? Sürgülü protezin ömrü ne kadar gibi sorular var. Öncelikle sürgülü protez nedir sorusuna cevap verelim ve bu yazıda size sürgili diş protezlerinin özelliklerini anlatalım. Avantajlarını sıralayalım. Olumsuz yönlerinden de bahsdelim tabi. Son olarak da sürgülü protez fiyatları hakkında bilgi verelim.

İmplant fiyatları ile sürgülü diş fiyatlarını yaklaşık da olsa karşılaştırabileceğiniz genel bilgileri verelim.

Sürgülü protez nedir?

İmplant iyleşme süresi
İmplant iyleşme süresi

Sürgülü protezler ile kancalı protezler birbirleri ile karşılaştırıldıklarında sürgülü diş protezleri kroşeli diş protezlerine göre estetik olarak büyük avantaj sağlarlar. Öte yandan protezin tutuculuğu da sürgülü protezlerde son derece iyidir. Ancak sürgülü protezlerin yapımında destek alınan dişlerin kaplanması  gerekir. Bu neden ile sürgülü tip protez fiyat olarak daha yüksektir. Maddi olarak bu nedenle dezavantajlıdırlar. Sürgülü protez fiyatları her ne kadar implant fiyatları kadar fazla bir meblağ tutmasada ucuz değildirler. Kancalı protezler ekonomik diş protezi kullanmak isteyenler için bunların yerine kullanılabilir. Yani bir alternatiftirler.

Az önce de belirttiğim gibi sürgülü diş protezi fiyatı ile kancalı diş protezi fiyatı farklıdır. Sürgülerin tutunacağı dişler kaplama yapılır. Hassas bir şekilde uyum gerekir.  Yapılan diş kaplama kenarlarındaki çıkıntılar ile protezin içerisindeki yuva birbirine kenetlenir. Hatasız bir ilişki kurulmalıdır. Aksi durumda diş kaplaması ile temas sağlandığında protez ile diş eti uyumu sorunlu olacaktır.

İyi Bir Sürgülü Protez Fiyatı Neden Yüksektir?

Bu hassasiyetteki bir için kullanılan malzemeler, dişlerin hazırlanması ve teknisyenin işçiliği mükemmel olmalıdır. Diş laboratuvarları sürgülü protezleri başardıklarında gerçek bir diş laboratuvarı olurlar. Az sayıda diş laboratuvarı bi tip protezleri hakkını vererek yapabilmektedir.

Destek diş sayısının fazla olması. Kaplama ile protezin hatasız uyumu için iyi malzeme, yüksek standartlarda işçilik ve kalite nedeni ile sürgülü protez fiyatları yüksek olmaktadır.

Sürgülü Protez Dezavantajları

Sürgülü diş protezi fiyatları yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı diğer diş protez fiyatlarından pahalıdır.
Sürgülü hareketli protez her ne kadar takılıp çıkarılsa bile, kullanımında diş protezini tutan dişler ve sürgüler olduğu için sorun yaşanmaz. Tek dezavantajları fiyatlarının yüksek olması ve yemeklerden sonra temizlik ihtiyacının olmasıdır. Aslında diş temizliği zaten her yemekten sonra gereklidir. Madde madde yazalım:

 1. Yapım süreleri uzundur
 2. Daha fazla destek diş gerekir
 3. Planlamada her durum için uygun olmayabilirler
 4. Kaliteli malzeme gerekir
 5. Hassas işçilik gerekir
 6. Fiyatları yüksektir
 7. Kullanım ömrünün uzun olması için çok iyi yapım ve bakım gerekir.

Sürgülü Protez Avantajları

 1. Estetik olarak tatmin edicidirler
 2. Kanca yoktur
 3. İmplanta göre yapım süreleri kısadır
 4. Tutuculukları iyidir
 5. Dudak ve yanak gibi yumuşak dokuları iyi desteklerler.

İmplant Üzeri Hassas Tutuculu Protez

Hasta konforu öncelik olduğunda dişsiz ağızlarda da hassas tutucuların implant üzerine uygulanmaları gündeme gelir. İyi bir planlama ve uygulama sayesinde hastalar için tatmin edici olabilen implant üzeri hassas tutuculu protezler tercih edilir.

İmplant üzeri Protez diş
İmplant üzeri Protez

Kemik durumuna göre üst çenede en az dört implant gerekir. Alt çene için iki implantın yeterli olduğu implant zeri hareketli protezler kullanılabilir. İşin içerisine implant ve hassas protez birlikte girdiğinde yukarıda anlattığım şekilde fiyat da yükselecektir. Ancak ödenen paranın karşılığının tam olarak alındığı önemli tedavi yöntemlerinden birisidir. İmplant üzeri hassas tutuculu protezler sizin için iyi sonuçlar verebilen önemli tedavi metodlarından birisidir. Kullanım ömrünün uzun olması ve cerrahi risklere girilmeden gerçekleştiriliyor olamarı önemli artılarından sadece birisidir.

Rate post

Rate post
Önceki YazıEski Diş Kaplamalar Ne Zaman Değiştirilmeli
Sonraki YazıCerrahi Diş Çekimi
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap