İster kullanım ömrü deyin ister son kullanma tarihi! Her malzemede olduğu gibi diş kaplamasında da böyle bir tarih vardır değil mi? Arabaların, evlerin hatta insanın bile bir yaşam süresi mevcut. Peki bu diş kaplamaların ömrü ne kadar? Bu yazıda çeşitli nedenler ile uygulanmış olan diş kaplamalarının ömrü hakkında bilgi verelim. diş kaplaması ne zaman değiştirilmeli? Diş kaplamasının ömrü ne kadar?

Diş Kaplamasının Diş ile Uyumu

Kullanım süresi diş takıldıktan sonra başlamaz aslında. diş yapılmaya başlandığı anda ne kadar doğru uygulanır ise kullanım ömrü de o kadar uzun olacaktır. Doğru uygulamadan kastın ne? dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle diş şekillendirilme işleminin dikkatli ve kurallara uygun yapılması gerekir. Anatomik diş kesimi kurallarına uymak gerekir. Kapanış miktarı ve diş eti kenar uyumunu sağlayabilecek tekniklerin kullanılması gerekir.

İyi bir diş kesiminden sonra iyi bir ölçü alınması gerekir. Bu da sadece malzeme ile değil hekimin dikkat, bilgi ve deneyimini gerektirir. Diş ölçüsü teknisyene ulaştırıldığında mevcut diş eti şeklinin muhafaza edilmesi için geçici diş kaplamasının uygulanması vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Bu sayede ölçü alındığı andaki diş eti biçimi muhafaza edilir.

Dişlerin Durumu

Diş kaplamasının kullanım süresini önemli ölçüde belirleyen etkenlerden birisi kaplamanın altındaki dişin sağlığıdır. Kök ve çevre dokuların sağlıklı olması kaplama ömrünü tahmin edemeyeceğiniz kadar uzatır. Yani diş eti hastalığı oluşmamış ise ve diş kökü çevresinde kemik dokusu sağlıklı ise diş kaplamasının ömrü yirmi yılı geçebilir.

Diş Kaplamasının Değişim Zamanı

Belirtilere dikkat etmek genel sağlığımız için olduğu gibi diş sağlığımız için de önemlidir. Önceki yazılarımda diş eti kanamasından kırmızı alarm olarak bahsetmiştim. Diş kaplama değişim zamanı için de en önemli alarmlardan birisini diş etleri verir. Kanama, kızarıklık, şişlik ve ödem sorunları var ise mutlaka diş hekimine gidilmesi gerekir. Diş kaplamasından veya yanındaki dişinizden kaynaklanan bir sorun olabilir. Bunu ancak klinik muayene ve diş röntgeni ile anlamak mümkün olacaktır.

Diş Ağrısı Alarmı

Diş ağrısı da sevimsiz alarmlardan birisidir demiştik daha önce. Maalesef diş kaplamasının ömrünün dolduğunu gösteren işaretlerden birisi de diş ağrısı dır. Zaman geçirmeden ağrıyan diş için diş doktorunu arayıp randevu almalısınız. Geç kaldığınızda diş bölgenizde bir şişlik ve hatta ilaç içtiğinizde bile geçmeyen diş ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Diş apsesi ve diş çekimi gibi istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmamak için rahatsızlık duyduğunuz gün diş hekimini aramanızı öneririm.

Ağız Kokusu

Ağız kokusu tedavisi
Ağız kokusu tedavisi

İşte en sevimsizinden bir işaret daha. Diş kaplamanızın artık sorun çıkarmaya başladığını gösteren önemli bir işaret de ağız kokusudur. Gidermek için ağız gargaları kullanmak veya sprey sıkmak çözüm olmayacaktır. Dişlerinizi fırçalasanız bile kısa bir süre sonra sizin veya çevrenizin hissedebileceği bir koku ortaya çıkıyor ise diş kaplamalarınızda veya dişlerinizde bir problem var demektir. Sorun büyümeden, ilerlemeden diş hekiminden randevu almalısınız.

Geç kaldığınız her gün hem çevrenizi rahatsız edersiniz hem de diş kaybına yol açabilecek kadar sorunun ilerlemesine müsaade etmiş olursunuz.

Önceki YazıİMPLANT NE ZAMAN YAPILIR?
Sonraki YazıSÜRGÜLÜ PROTEZ
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap