20 lik diş

Kliniğimizde en sık yapılan işlemlerden biri 20 yaş operasyonlarıdır. Bu tedaviler için muayene olarak randevu almanız gereklidir. Muayene sırasında girişim hakkında bilgilendirileceksiniz. Aşağıdaki nedenler yirmilik dişler için çekim kararı verilmesine neden olur. En sık karşılaşılan şikayet ise yirmilik dişin şişmesi durumudur.

Yer darlığı

Diş çürüğü

Diş apsesi

Sinir baskısı

Kist

Periodontitis

Yirmi yaş dişinde şişlik olması ağrı ve ateşi beraberinde getirebilir. Genellikle kulak ve boğaza doğru yayılan ağrılardan yirmilik dişler sorumlu olur.

Yirmi yaş dişi çekimi
Yirmi yaş dişi çekimi ne zaman gerekir

Diş nedeni ile mi başka bir sorundan mı kaynaklandığını anlayabilmek için diş hekimine gitmek gerekir. Panoramik diş röntgeni çekildiğinde diş ve diş kökleri ile diğer dişler ile olan ilişki ortaya çıkar. Ayrıca alt çenede çene kemiği içerisinden geçen alt çene siniri ile yirmi yaş diş kökünün ilişkisine de bakılır.

Yirmilik Diş Neden Şişer?

Hangi İlaç Kullanılmalı?

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Uyuşukluk

Yirmi yaş diş çekimi cerrahi olarak yapılır. Anestezi sırasında ilgili bölge uyuşturulur. Ancak bazı durumlarda bu uyuşukluk tam olarak geçmeyebilir. Genellikle operasyondan 24 saat sonra geçmeyen uyuşukluklar için sinir hasarı düşünülür. Sinir hasarı baze ödem yani şiş nedeni ile oluşan baskıdan kaynaklanabilir. Bu durumda uyuşukluk 30 gün içerisinde geçecektir. Daha uzun süren çene uyuşukluğu hissi var ise vitamin desteği önerilebilir. Takip ile bu tip uyuşuklukların büyük bölümünde iyileşme olduğu görülmektedir. Ancak nadir de olsa çenedeki uyuşukluk hissi kalıcı olabilir. Kişiye his eksikliğinden fazla bir zarar vermeyen bu uyuşukluğa parestezi denilir.

Yirmi yaş dişleri genel anestezi ile bile ekilse bu operasyonlardan sonra hastalar aynı gün içerisinde evlerine dönebilmektedir.

Yirmi yaş dişi ağrısı ve çekilmesi
Yirmi yaş dişi ağrısı ve çekilmesi

Önceki YazıÇene eklemimde ağrı ve ses var, ağzımı açarken zorlanıyorum ne yapmalıyım?
Sonraki YazıŞeffaf Plak İle Ortodonti
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap