Genel sağlığımızın bir parçası olan diş sağlığımızı çoğu zaman ihmal ederiz. İlerleyen diş çürükleri veya diş eti hastalıkları sonrasında da diş tedavileri ile uğraşıp dururuz. Diş kaplamalar da bu işlemlerden birisi ve uzun süre kullanmak zorunda kaldığımız bir ürün. Diş hekimliğindeki gelişmeler sayesinde her ne kadar iyi malzemeler üretilmeye başlansa da iyi bir işçilik olmadan malzeme tek başına bir işe yaramıyor. En iyi diş kaplama için sadece malzemenin iyi olması yeterli olmuyor. Malzemenin iyi kullanılması ve doğru vakada doğru malzemenin kullanılması gibi teknik konulara da dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yazıda en iyi diş kaplama nasıl olur, en iyi diş kaplama malzemesi hangisidir sorularına yanıt bulacaksınız.

Önce en çok kullanılan diş kaplama malzemelerini tanıyalım.

Diş Kaplama Çeşitleri

Metal porselen ve doğal diş
Metal porselen ve doğal diş

Metal Porselen Diş Kaplamalar

Mekanik olarak dirençli olmalarına rağmen estetik sorunlar nedeni ile porselen diş kaplamalar tercih edilmemektedir. Günümüzde zirkonyum diş kaplama en çok tercih edilen diş kaplama malzemesi olmuştur. Porselen kaplamaların ışık geçirmemesi, diş eti ile uyumsuz olması ve kısa kullanım süresi zirkonyum diş kaplamalara yönelimi arttırmıştır.

Zirkonyum diş fiyatları porselen diş fiyatlarından daha yüksek gibi görünse de kullanım süresi ve sorunsuz olması nedeni ile ödenen parayı hak eden bir diş estetiği uygulamasıdır.

En iyisini istemek hakkımız.

Zirkonyum Diş Kaplama

Metal kullanıldığında ortaya çıkan olumsuzlukların giderilebilmesi amacı ile geliştirilen bir malzeme ve tekniktir. Malzeme zirkonyum blok şeklindedir.  Bu uygulamada porselen altında dayanıklılık vermek için metal kullanılmaz. Onun yerine zirkonya bloktan kazınarak elde edilen alt yapı malzemesi kullanılır.

Zirkonyum diş kaplamaların metal porselen diş kaplamalar göre önemli avantajları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ışığı yansıtma özelliklerinin dişe daha yakın olmasıdır. Diğer taraftan metalin diş etinde kaplama kenarı ile birleştiği noktada koyu renk alması gibi sorunlar zirkonyum diş kaplama ile yaşanmaz.

Tek diş kaplamadan 5 veya 6 üyeli diş kaplamalarına kadar üretilebilen zirkonyum diş kaplama ve köprüleri ile ilgili detaylı bilgiyi web sitemdeki zirkonyum sayfamdan alabilirsiniz.

Zirkonyum kaplama fiyat bilgisi için

Empress Diş Kaplama

Ön diş bölgesinde doğal diş görüntüsüne en yakın diş kaplama çeşididir diyebiliriz. Tamamen seramik ile üretilmeleri diş görüntüsünü başarılı biçimde taklit etmelerini sağlarken dayanıklılık bakımından zaafiyete yol açmaktadır. Diş kesiminin kırılmaları önleyecek formda olması gereken empress diş kaplamalar fiyat olarak da hem metal porselen diş kaplama fiyatlarından hem de zirkonyum diş kaplama fiyatlarından daha yüksek fiyat ile uygulanmaktadır.

Lamina diş
Lamina Veneer Diş Kaplama

Laminate veneer Kaplama

Diş Estetiği için zirkonyum diş kaplama ile başlayan estetik, empress diş uygulamaları ile daha başarılı sonuçlar vermeye başlamış ve dişin estetik olarak sadece ön kısmını değiştirerek daha iyi görüntü elde etme arzusu neticesinde de laminate veneer diş kaplamalar uygulanamaya başlanmıştır.

Diş rengi veya hafif çapraşıklık gibi durumlarda laminate veneer ile diş estetiği elde etmek mümkün olmaktadır. Diş eksikliği olduğunda laminate veneer diş uygulaması mümkün olamaz. Laminate veneer diş uygulamasının mümkün olmadığı diğer bir durum da daha önceden porselen veya zirkonyum diş kaplama uygulanmış dişlerdir.

Zirkonyum diş kaplama malzemesi
Zirkonyum diş kaplama malzemesi

En iyi diş Kaplama Malzemesi Hangisidir?

Yukarıda diş kaplama malzemeleri ile ilgili bilgiler verdik. Şimdi sıra geldi en iyi diş kaplama hangisi sorusunun yanıtına. Burada tek bir yanıt olsa zaten diğer malzemeler ilk günden piyasadan kalkardı değil mi? Hepsi hala kullanıldığına göre birbirlerine karşı ile farklı konularda üstünlükleri olmalı değil mi? Evet aynen öyle! Her biri diğerine göre farklı konularda daha üstün veya daha zayıf. Bu özellikler nedeni ile de ihtiyaca göre hekim bu diş kaplama malzemelerinden vaka için uygun olanı tercih edebilmekte.

Tabi her zaman olduğu gibi ideal olanı yazdık. Hekim uygun olanı tercih etmekte diyerek bütün kararı diş hekimi insiyatifine vermiş olduk. Gerçek hayatta böyle oluyor mu derseniz hayır. Hastanın ekonomik durumu ve zaman problemleri gibi etkenler yapılacak işlemlerin seyrini değiştirebilmekte.

Hangi Vakada Hangi Diş Kaplama Daha İyi?

Ünlülerin estetik dişi
ESTETİK DİŞ KAPLAMA ÖRNEK UYGULAMA

Burada tam olarak ifade etmek olanaksız tabi ama genel hatları ile konu hakkında bilgiler verelim. Mesela ön dişlerinden iki tanesini kaybetmiş bir hasta için en iyi diş kaplaması ilk bakışta empress gibi görünse de zirkonyum diş kaplamadır. Gerek dayanıklılık, gerek estetik olarak istenilen en iyi sonuç zirkonyum diş kaplama ile alınabilecektir. Empres diş kaplama için iki diş eksiklikleri uygun olmamaktadır. Kırılma sorunu yaşamamak için ön diş olmasına rağmen empress tercih edilmez.

İki küçük azı dişi ve iki büyük azı dişini kaybetmiş bir hasta için implant uygulaması mümkün olmadığında da metal destekli porselen diş kaplama tercih edilir. Dişler arasındaki mesafe uzadıkça malzemenin esnekliği ve sağlamlığı arttırılmalıdır. Diş gıcırdatan bir hasta için ise ön dişler olsa dahi laminate veneer diş kaplama önerilmez.

Şimdi en önemli yeri ve konuyu açıklıyorum. Madem yazıyı buraya kadar okudunuz, size en iyi diş kaplamasının işini severek yapan hekimin elinden çıkacağını söylemek isterim. İster porselen ister zirkonyum diş kaplama olsun doğru hazırlık ve laboratuvar aşamaları uygulandığında yapılacak diş kaplama ve diş köprüleri 20 yıl ve daha uzun ömürlü olacaktır. Kendi meslek yaşantımın 26. yılında bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Diş hekimliği mesleği severek ve bilerek yapıldığında

hem hekim, hem hasta memnun olmakta.

Her ikisi de sonuç ile de gurur duymaktadır. 

5/5 - (9 votes)

5/5 - (9 votes)
Önceki YazıORTODONTİ TEDAVİSİ İÇİN ONAM FORMU
Sonraki YazıİMPLANT DİŞ ZARARLARI
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorumlar (3)

diyar

Şub 17, 2020 at 12:32 AM

çok teşşekür ederim gerçekten bana çok yardımcı oldunuz hangisi yapacağımı bilmiyordum sizin yazdıklarınız sayesinde zirkonyum yapmaya karar verdim

Reply

ozden caglayan

Şub 25, 2021 at 5:49 PM

mrb ben on dislere lamina yapirmak istiyorum fiyat alabilirmiyim
tesekurler

Reply

Yorum Yap