Diş Çürüğü Nedir Nasıl Başlar?

Amalgam diş dolgusu renk olarak kişiyi rahatsız eder. Artık tercih edilmemektedir.
Amalgam diş dolgusu renk olarak kişiyi rahatsız eder. Artık tercih edilmemektedir. Diş dolgu fiyatı ucuz ama içerisindeki civa tartışmalıdır.

Diş çürümesi bir bakteriyel enfeksiyonla başlar, bulaşıcıdır ama önlenebilir. Çürüğe neden olan bakteriler asit, yiyecek birikintileri ve salya ile birleşerek plak denen yapışkan bir maddeye dönüşür. Bu plak bakterilere koruyucu kalkan oluşturarak gelişip çoğalmalarına ortam sağlar.

Zamanla bakterinin ürettiği asit diş minesini yiyerek  bir delik açar. Eğer tedavi edilmezse asit ve bakterilerin yumuşak dentine ulaşması kaçınılmazdır.

Bakterinin dentine sızma aşamasında çürük ve bakteriler temizlenerek delik örtülmez ise, diş pulpasında enfeksiyon başlar. Diş sinirinden başlayan enfeksiyon kök kanalları vasıtası ile diş kökünden kemiğe ilerler.

Çürük Nasıl Önlenebilir?

Tükürük su, protein, elektrolit ,mineral tuzlar, kalsiyum ve flordan oluşur. İyi bir tükürük salgılama düzeyi doğanın dişteki yiyecek  artıkları temizleyerek çürüğü önleme yoludur. Çürük konusundaki belirtiler o kadar azdır ki ancak eğitimli bir diş hekimi bunları teşhis edebilir. Çoğu zaman çürük çıplak gözle görülmez. Çürüğün var olu olmadığını anlamak için röntgen, dijital görüntüleme, ağız içi kamerası ya da özel büyütücü gözlüklerden yardım alınır. Erken teşhisin burada büyük bir önemi vardır.

Erken teşhisin burada büyük bir önemi vardır.

Diş çürüğüne neden olan önemli bir etken de dişlerin eğri olmasıdır. Eğri dişlerin kolaylıkla çürüyeceğini unutmayın. Diş eğriliklerinin ortodonti tedavisi ile düzeltilmesi sayesinde dişlerde oluşacak diş çürüklerini engellemek mümkün olmaktadır.

Diğer bir çürük yapan etken ara öğünlerdir. Yemek aralarında bisküvi, gofret gibi atıştırmalıklar yenildiğinde diş çürükleri için elverişli ortam hazırlanır. Dişler kolaylıkla çürür. Çürüksüz bir ağız için iyi diş fırçalamanın önemini de unutmamak gerekir.

Diş Çürüğü Tedavisi

Çürüyen diş en kısa süre içerinde temizlenip diş dolgusu yapılmalıdır. Diş çürüğü bekledikçe yayılır. Hem yapılacak diş dolgusunun sağlamlığını, hem de estetiğini olumsuz etkiler. Çürük başlangıç aşamasında diş dolgusu ile tedavi edilmelidir. Dolgu olabileceği zamanı geçirdiğimizde ağrı başlar. Bu da dişin kanal tedavisi olması anlamına gelir.

Kanal tedavisi hem maliyetli hem de her zaman istenilen sonucun alınamadığı bir diş tedavisidir. Diş kanallarının eğri olması veya tıkalı olması gibi durumlar dişin çekimine kadar neden olabilir.

Estetik diş dolgu fiyatı
Estetik diş dolgusu için kullanılan kompozit dolgu fiyatı ile amalgam dolgu fiyatı farklıdır.

Daha estetik olması nedeni ile artık diş çürüğü tedavisinde kompozit diş dolgusu kullanılmaktadır. Amalgam diş dolgusu söküp yerine estetik kompozit diş dolgusu yapmak mümkündür.

Yandaki resimde eski metal amalgam diş dolguları sökülüp yerine kompozit estetik beyaz diş dolgularının yapılmış şeklini görüyorsunuz. Lompozit diş dolgu fiyatı amalgam dolgu fiyatı ile karşılaştırıldığında kompozit dolgu fiyatı daha yüksektir. Ancak civa içeren amalgamlar artık terk edilmiştir. Hem sağlık hem estetik bakımdan kompozit diş dolguları tercih edilmekte ve uygulanmaktadır.

2019 diş tedavi fiyatları tarifesinde kompozit diş dolgusu fiyatı 280 TL dir. Diş dolgusu çürüğün kapladığı yüzey sayısına ve çürüğün derinliğine göre fiyatlandırılır.

5/5 - (5 votes)

5/5 - (5 votes)
Önceki YazıZirkonyum ve Porrselen Kron ve Köprüler
Sonraki YazıLaminate Uygulaması
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap