Diş çekimi

Değerli olan her şey bakım ve ilgi ister. Dişleriniz de saçınız, tırnağınız, arabanız, bahçeniz ve gibi düzenli bir bakıma gerek duyar. Dişlerinizi korumak masraflı, zahmetli ve ağrı verici müdahalelere uğramaktan çok daha sağlıklı ve ucuzdur.
Hiçbirimiz dişlerimizi kaybetmek istemeyiz. Zira dişlerimizi kaybetmek yalnızca sağlığımızı ve refahımızı temelden etkilemekle kalmaz. Aynı zamanda görünüşümüzü, yaşantımızın kalitesini, hatta romantik öngörülerimizi bile etkiler.
Çiğneme, konuşma ve gülme bunlar doğal dişlerine sahip olan kişiler için sıradan sayılacak yaşamsal işlemlerden yalnızca birkaçıdır.
Ama, ağzımızda bir ağrı duyana kadar dişlerimizin farkında bile olmayız.  Diş ağrısı başlayınca kaybetme korkusu baş gösterir.
Kendimde bir rahatsızlık hissetmedikçe niye bir çare arayayım, hatta onu kafama takayım demeyin.
Yüzünüze hızla yabancı bir cismin çarpması gibi bir kazayı saymazsak, diş kaybının üç şekli vardır:
  1. Çürüme
  2. Dişeti hastalığı
  3. Travma
İşin sevindirici yanı, bunların üçünün de tedavi edilebilir ve önlenebilir olmasıdır.

Önlenebilir Bir Enfeksiyon Diş Çürüğü

Diş çürümesinin bir enfeksiyon ve bulaşıcı olduğunu duyan şoke oluyor. Evet bir başkasından kapabilirsiniz, siz de bir başkasma geçirebilirsiniz.
Kavitelerin oluşması birçok neden bağlı olabilir. Ama bu senaryodaki diş katili çürümeye neden olan bir bakteri türüdür.
Elbette ki bu “kötü” bakterinin bir amacı olduğunu anlatmak için edebi bir benzetmeye başvurmamız gerekiyor: sinire ulaşarak dişi öldürmek. Asit ile bakteri dişi kaplayan sert mineye sızar ve eğer fark edilmezse, dişin yumuşak dentin kısmına yürür. Katil bakteriler sinire doğru ilerlerken çoğalır ve geçtiği yeri yiyerek bir çürüme yolu açarlar. Şansımıza, bu zehirleyici yolculuk biraz zaman alır.

Çürük Önleme Mümkün mü?

Önleme: Diş temiz ve plaklardan arınmış halde tutulur, her gün bakterilerden temizlenirse, diş çürümesinin başlama şansı yoktur. Bakteri plağı olduğunda diş minesi zayıflar ve çürük oluşur. Diş bakımı sayesinde diş çürükleri önlenebilir. Diş bakımı nasıl olmalı sorusuna da cevap verelim.

Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Dişlerin düzenli fırçalanması ilk koşuldur. Bir dönem düzenli fırçalanmış olsa bile dişler iyi fırçalanmadıkları dönemlerde mineral yapıları bozulma gösterdiği için diş çürüğü üçün elverişli duruma gelir. Mine tabakasının zayıflaması ile diş çürükleri ilerler. Önce soğuk hassasiyeti oluşur. Çürük kavitesi oluşur. Dişin sinirine yaklaştıkça da kendiliğinden başlayan ağrılar ile hayatı kabusa çevirebilir. Diş çürüğü erken aşamada müdahele edilerek

5/5 - (1 vote)

5/5 - (1 vote)
Önceki YazıDiş dolgusu düşmesi
Sonraki YazıZirkonyum diş nasıl yapılır? Model hazırlanması
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap