Diş çekimi

Değerli olan her şey bakım ve ilgi ister. Dişleriniz de saçınız, tırnağınız, arabanız, bahçeniz ve gibi düzenli bir bakıma gerek duyar. Dişlerinizi korumak masraflı, zahmetli ve ağrı verici müdahalelere uğramaktan çok daha sağlıklı ve ucuzdur.
Hiçbirimiz dişlerimizi kaybetmek istemeyiz. Zira dişlerimizi kaybetmek yalnızca sağlığımızı ve refahımızı temelden etkilemekle kalmaz. Aynı zamanda görünüşümüzü, yaşantımızın kalitesini, hatta romantik öngörülerimizi bile etkiler.
Çiğneme, konuşma ve gülme bunlar doğal dişlerine sahip olan kişiler için sıradan sayılacak yaşamsal işlemlerden yalnızca birkaçıdır.
Ama, ağzımızda bir ağrı duyana kadar dişlerimizin farkında bile olmayız.  Diş ağrısı başlayınca kaybetme korkusu baş gösterir.
Kendimde bir rahatsızlık hissetmedikçe niye bir çare arayayım, hatta onu kafama takayım demeyin.
Yüzünüze hızla yabancı bir cismin çarpması gibi bir kazayı saymazsak, diş kaybının üç şekli vardır:
  1. Çürüme
  2. Dişeti hastalığı
  3. Travma
İşin sevindirici yanı, bunların üçünün de tedavi edilebilir ve önlenebilir olmasıdır.

Önlenebilir Bir Enfeksiyon Diş Çürüğü

Diş çürümesinin bir enfeksiyon ve bulaşıcı olduğunu duyan şoke oluyor. Evet bir başkasından kapabilirsiniz, siz de bir başkasma geçirebilirsiniz.
Kavitelerin oluşması birçok neden bağlı olabilir. Ama bu senaryodaki diş katili çürümeye neden olan bir bakteri türüdür.
Elbette ki bu “kötü” bakterinin bir amacı olduğunu anlatmak için edebi bir benzetmeye başvurmamız gerekiyor: sinire ulaşarak dişi öldürmek. Asit ile bakteri dişi kaplayan sert mineye sızar ve eğer fark edilmezse, dişin yumuşak dentin kısmına yürür. Katil bakteriler sinire doğru ilerlerken çoğalır ve geçtiği yeri yiyerek bir çürüme yolu açarlar. Şansımıza, bu zehirleyici yolculuk biraz zaman alır.

Çürük Önleme Mümkün mü?

Önleme: Diş temiz ve plaklardan arınmış halde tutulur, her gün bakterilerden temizlenirse, diş çürümesinin başlama şansı yoktur. Bakteri plağı olduğunda diş minesi zayıflar ve çürük oluşur. Diş bakımı sayesinde diş çürükleri önlenebilir. Diş bakımı nasıl olmalı sorusuna da cevap verelim.

Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Dişlerin düzenli fırçalanması ilk koşuldur. Bir dönem düzenli fırçalanmış olsa bile dişler iyi fırçalanmadıkları dönemlerde mineral yapıları bozulma gösterdiği için diş çürüğü üçün elverişli duruma gelir. Mine tabakasının zayıflaması ile diş çürükleri ilerler. Önce soğuk hassasiyeti oluşur. Çürük kavitesi oluşur. Dişin sinirine yaklaştıkça da kendiliğinden başlayan ağrılar ile hayatı kabusa çevirebilir. Diş çürüğü erken aşamada müdahele edilerek

Önceki YazıDiş dolgusu düşmesi
Sonraki YazıZirkonyum diş nasıl yapılır? Model hazırlanması
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap