Zirkonyum diş kaplamalar verdikleri doğal diş görünümü sayesinde estetik diş tedavilerinde her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Taşıdığı üstün özelliği sayesinde diğer diş kaplama türlerine oranla daha fazla tercih edilirler. Aslında bu diş kaplama malzemesi fiyat olarak daha yüksek olmasına rağmen ödenen bu ücretli hak etmektedir. Yapılan diş kaplamasının uzun yıllar sorunsuz kullanılması ve birçok diğer olumlu özelliği ile daha yüksek fiyatlı olsa bile zirkonyum kaplamaların tercih edilmesine neden olmaktadır. Kaplamanın sorunsuz ve uzun ömürlü olması hastaların dikkatini çekmektedir. Diş Temizletme Fiyatları da merak edilen sayfalarımızdan birisi.

Neden Zirkonyum Diş?

Zirkonyum Diş
Zirkonyum Diş

Zirkonyum diş kaplamalar aşağıda sayılan üstünlüklerinden dolayı yüksek fiyatlarına rağmen daha çok tercih edilirler.

  • Doğal dişlere benzeyecek kadar şeffaf olmaları
  • Kaplama için daha az diş aşındırma gerekmesi
  • Biyolojik olarak vücut dokuları ve diş eti ile uyumlu olması
  • Hassas bir çalışma yapılabilmesi
  • Diş eti ile tam uyum sağlaması
  • Aşınmaya ve kırılmaya karşı dayanıklı olması

Zirkonyum kaplamanın estetik özellikleri en büyük avantaj olarak görülüyor. İlk uygulanmaya başlandığı yıllarda özellikle ön diş kaplama yapımı için tercih edilen bir uygulama olmuştu. Yapılan kaplama sadece dişin üzerini kapatmakla kalmaz, eksik diş boşluklarına da şeklinde tamamlayabilir. Bu sayede alternatifi olarak en çok uygulanan eksik diş kapatma yöntemlerinden bir tanesi olmuşlardır.

Diş Fiyatı hakkında daha fazla bilgi için zirkonyum diş fiyatı sayfamızı okuyabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Yapılışı

Günümüzde uygulama şekli zirkonya bloklardan bilgisayar destekli üretim cihazları ile gerçekleşmektedir. Bilgisayarda hazırlanan tasarım verilen komut ile yıkan kesim yapar. Hazırlanan altyapının daha dayanıklı olması amacı ile çok yüksek sıcaklıklarda özel fırınlarda ısıtırlar ak dayanıklılığı aktarılır. Eski nesil diş kaplamalarının da uzun yıllar kullanıldığı bir gerçektir. Ancak gülümsediğimiz zaman dişlerden doğal diş görüntüsü almak mümkün olamamaktadır.

Zirkonyum diş kaplamalar kesinlikle porselen diş kaplamalara göre daha estetik uygulamalardır.

Bazı insanlar metal içeren kaplama varlığında metalik tat aldıklarını ve dilleri ile metale dokunduklarında kendilerini rahatsız ettiğini söylemektedir. Metal bulunan porselen kaplamalar diş eti üzeri ve siyah çirkin bir görüntü yaratır. Oluşan bu koyu renk görüntü kaplamaların yenilenerek metal içermeyen estetik zirkonyum var takıldığında genellikle ortadan kalkar. Zirkonyum diş kaplamalar kesinlikle porselen diş kaplamalara göre daha estetik uygulamalardır.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Metal porselen ve doğal diş
Metal porselen ve doğal diş arasındaki ışık yansıtma farkını görüyorsunuz.

Kaplamalı ve diş tedavileri yaşanılan ülkeye göre farklılık gösterir. Diş doktorunun veya diş hekiminin fiyat politikası diğerlerinden farklı olabilir. Kullanılan malzemenin kalitesi ve diş teknisyenin deneyime zirkonyum diş fiyatlarını etkiler. Genel olarak kaplamalar içerisinde yüksek fiyatlı bir uygulama olduğunu bilmek gerekir. Dayanıklılık ve estetik özellikler arttıkça malzemenin fiyatı da yükselmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinde bir zirkonyum diş kaplama için 1000$, İngiltere’de 600 pound civarında ödeme yapmak gerekir. Avrupa ve Amerika’da yaşayan insanlar çok sayıda diş kaplaması yapılması gerektiğini ve diğer ülkeleri sağlık turizmi kapsamında ziyaret ederek diş tedavilerini yaptırmaktadırlar. Macaristan’da 450 $ Meksika’da 550 $ Türkiye’de 200 € +KDV fiyatı ile zirkonyum diş kaplama yaptırmak mümkün olabilmektedir.

En  kaliteli ve en ucuz zirkonyum diş fiyatı Türkiyede yapılan uygulamalardır.

Zirkonyum Kaplamada Dezavantajlar

Olumsuz özellikleri olarak fiyatlarının yüksek olması söyleniyor. Ancak malzemenin uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi ve istenilen estetiği vermesi ödenen parayı hak ettiğini gösterir. Metal kaplamalar uzun diş boşluklarında daha güvenli kullanılır. Ancak mesafe olan vakalarda zirkonyum kullanımı da artık mümkün olmaktadır.

ön tek diş vakalarında ağızdaki dişler ile uyumlu görüntü elde etmek için zirkonyum diş kaplama yerine empress cam seramik diş kaplamalar kullanmayı tercih etmek gerekir. Diş rengi içerisindeki dalgalanmalar ve efektler empress kaplama ile daha başarılı taklit edilebilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Ömrü

Kırık porselen diş örneği
Kırılmış bir porselen diş yerine zirkonyum yapıldı.

İyi yapılmış bir diş kaplama kendi dişiniz gibi hizmet edecektir. Diş eti ve çevre dokular ile uyum çerisinde olan kaplamalar hem iyi çiğneme yapar hem de sağlıklı ve uzun ömürlü olur. Diş gıcırdatma gibi alışkanlıklarınız yok ise kaplamalar size kendi dişinizi aratmayacak kullanım ömrü sunarlar. Diş kaplaması doğru uygulandı ise kullanım ömrü genellikle dişin kök ömrü kadar olur diyebiliriz. Diş eti hastalığı meydana geldiğinde bildiğiniz gibi diş etleri çekilir ve diş eti kanamaya başlar. Ardından da diş sallanmaya başlar. Diş kaybının nedeni olan bu periodontal hastalık kaplama yapılmış dişi de etkileyebilir.

Zirkonyum kaplamalar doğal diş ile karşı karşıya geldiği zaman, doğal dişlerin aşınması söz konusudur. Uzun yıllar içerisinde ortaya çıkan bu problem için iyi cilalama ve iyi kapanış ayarlama önem taşır.

Önceki YazıProtezin Ömrü
Sonraki YazıDENTAL PRICES
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap