Ağız Sağlığı ve Bakımı

Yaşımızdan dolayı ağız ve diş problemlerine daha dikkatli olmamız gerekir. Yaşımızın ilerlemesi bu problemleri  mutlaka yaşayacağımız anlamına gelmez. Diş hekiminizi istikrarlı bir şekilde ziyaret etmeyi unutmayın. Protez (takma) diş kullanıyor olsanız bile, dişlerinizin ve diş etlerinizin kontrol edilmesi büyük bir gereklilik arz eder.

  • Dişlerinizi iki günde bir defa, en az iki dakika süresince florür içeren diş macunları ile fırçalamayı unutmayın.
  • Dişlerinizi günde bir defa diş ipi ile temizlemeyi aklınızdan çıkarmayın.
  • Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak istiyor iseniz dişlerinizin arasını temizlemeye gayret göstermeniz gerekir.

Gazlı içecek ve şekerleme tüketimini azaltarak aldığınız şeker miktarına dikkat etmeli ve nişastalı atıştırmalıklardan mümkün olduğu ölçüde az yemeye çalışmalısınız. Ara öğünlerden sonra dişlerinizi biraz da olsa fırçalayın.

Tütün ürünlerinden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Tütün ürünlerinin her türü ağız ve gırtlak kanseri riskini artırdığı çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır. Tütün ürünlerinin kalp hastalığı ve diğer hayati sağlık problemlerine neden olduğu ortaya çıkarılmıştır. Florlu diş macunlarını veya florlu ağız bakım sularını diş bakım ürünlerinize eklemenizi önemle rica ederiz.

Diş hekiminize şu anda kullanmakta olduğunuz ilacın ağız kuruluğu yapmayan herhangi bir alternatifi olup olmadığını sorun. Böyle bir alternatif yok ise bol bol su için ve su kaybına neden olan alkol alımı gibi eylemleri gerçekleştirmekten kaçının. 

Antibakteriyel nitelikte olan bir ağız bakım suyu edinin. Diş fırçalama ve diş ipi kullanmakla birlikte ağız bakım rutininize ağız bakım suyu ilave etmenizi özellikle plak oluşumunu engelleme bakımından şiddetle tavsiye ederim.

Yaş aldıkça dişlerinizin sağlığını muhafaza etmek için sık kullanılan birkaç uygulamayı denemeniz gerekebilir. Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek gereklidir çünkü diş hekiminiz size ağız ve diş bakımı hakkında daha fazla öneride bulunabilir.

Yaş İlerlerken Dişlerimize Neler Olur?

İleri yaşlarda karşımıza çıkan diş eti hastalığı, diş ve diş kökü çürümesi, hassas dişler, diyabet ve ağız kuruluğu gibi hastalıklar ağız ve diş bakımının gerekliliğini bir kez daha gösteren problemlerin yalnızca az bir kısmıdır. Buyurun bu hastalıkları yakından inceleyelim.

Diş Eti Hastalığı

Zirkon Diş Kanal Diş Kanal Tedavisi (endodonti) Diş ağrısı tedavisi Lamine Diş fiyatları(LAMİNATE VENERLER) İmplant Diş riskleri Diş implant fiyatları
Ağız Sağlığı ve Diş Bakımı

Dişleri saran diş etleri, biriken plak ve diş taşları sebebiyle enfekte olduğunda bu tehlikeli problem baş gösterir. Diş eti hastalığının ilk aşaması; şişmiş, kızarık veya kanayan diş eti semptomları şeklinde görülen diş eti iltihaplanmasıdır. Yaşlılar için çok daha önem arz eder. Dişlerin ve diş etlerinin üzerinde toplanan plaklar çocuklukta ve gençlikte kazanılmamış olan ağız ve diş bakımı alışkanlıklarının sonucunda ortaya çıkar. Diş eti iltihabının zararları doğru bir tedavi ile sizi eski görünüm ve sağlığınıza kavuşturabilir.

Diş ya da Kök Çürümesi

Diş eti çekilmesi 55 yaş ve üstünde de oluştuğu zaman diş veya kök çürümesi meydana gelebilir. Plaklar ve yiyecek artıklarının temizlenmesi orta yaş üstü yetişkinler tarafından diş etlerini, diş ve açığa çıkmış kök yüzeylerini temizleme biçiminde gerçekleştirmek önem arz etmektedir. Dişlerin üstünde, diş eti çizgisi altında ve çizgi üzerinde toplanan plakları ve diş taşlarını diş hekiminiz temizleyecektir.

Hassas Dişler

Hepimiz yaşamımızın herhangi bir diliminde şöyle buz gibi bir bardak soğuk su içmeye kalkıştığımızda dişlerimizde keskin bir ağrı ve hassasiyet hissetmişizdir. Diş hassasiyetine neden olan bir sebepler ağı bulunur. Bu sebepler arasında aşınmış diş mineleri, kırık veya çatlak dişler, dişleri sert kıllı diş fırçaları ile sertçe fırçalamak bulunur. Doğru diş fırçalama yöntemlerini uygulamak ve Colgate Hassasiyet Pro Çözüm gibi hassasiyet azaltmaya yarayan bir diş macunu kullanmak zamanla diş hassasiyetinizi giderecektir.

Kuru Ağız

İhtiyaç olan kadar tükürük üretilemediği zamanlarda ağızda kuruluk oluşur. Ayrı ayrı rahatsızlıklardan dolayı tüketilen ilaçların etkisiyle özellikle ileri yaşlarda sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Kuru ağız, diş ve diş köklerinde çürüğe neden olarak diş kaybı yaşanmasına yol açar.

Önceki YazıZirconium Tooth Crown
Sonraki YazıTURKEY DENTISTRY
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap