Ortodonti; Diş çapraşıklıkları, kapanış bozuklukları, alt-üst çene ve yüzdeki iskeletsel bozuklukların düzeltilmesin de son derece başarılı olan bir diş hekimliği dalıdır. Ortodonti kelime olarak latince kökenli olup, düzgün dişler anlamına gelmektedir. Dişsel bozukluklara örnek çarpık veya seyrek dişler olabilir. Ortodontik tedavide geç kalınmadan önlenen problemler, çocuklarda çene gelişimini düzelterek dişlerin düzgün pozisyonda görünmelerini sağlar. Bu yöntem yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesinde yardımcı olur. 

Şeffaf plak ile ortodonti orthero sistem
Şeffaf plak ile ortodonti tedavisi fiyatı ve süresi

Ortodonti tedavisi çeneler ve dişlerin konumlarıyla ilgili bozuklukların, hareketli ve sabit apareyler kullanılarak düzeltilmesidir. Erken dönem ortodontik bozuklukların tespiti için çocukların 7-8 yaşlarında muayene edilmesi gerekmektedir.Erken dönemde, olası bir anomalinin önlemesi, ilerleyen dönemlerde ise oluşmuş olan anomalilerin düzeltilmesine yönelik “ortodontist”  tarafından diş eğriliği tedavileri uygulanmaktadır.

Dişler ve çeneler ile birlikte dil, dudak, yanaklardan oluşan çevre dokularda; estetik bir uyumun ve düzenli bir işleyişin sağlanması da ortodonti ve diş hekimliğinin ortak ilgi alanına girmektedir.

Dişleri düzeltmek için diş teli, şeffaf ve seramik braketler, şeffaf apareyler ve plaklar ile ağız içi ve ağız dışı hareketli aygıtlar kullanılabilmektedir. Bunlar içerisinde telsiz ortodonti olarak bilinen şeffaf plaklar ile ortodonti hakkında şeffaf plak ile ortodonti sayfamdan bilgi alabilirsiniz.

Ortodonti Tedavisi’nin Amacı Nedir?

Tedavinin amacı estetik, fonksiyon ve kalıcılıktır. Ortodontik tedavi sayesinde diş çene ilişkileri düzelir. Daha güzel bir görünüm, daha iyi bir çiğneme ilişkisi, daha cazip bir gülüş ile uyumlu bir yüz güzelliği kazanabilirsiniz.

İlk Randevuda Neler Yapılır?

İlk görüşmede sizin adres bilgilerimizi içeren bir form doldurmanız istenir. Daha sonra ilk muayeneniz yapılır, size bazı sorular sorulur ve size aydınlatıcı bilgi verilerek olası tedavi planı anlatılır.

Ancak kesin tanı , gerekli film ve modellerin incelenip, analizlerinin yapılmasından sonra konulur. Tedavi plan’ı sizinle paylaşılır ve onayınız alındıktan sonra tedavinize başlanır .

Tedaviye Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Ortodonti
Dişleri düzelten teller. Solda metal sağda şeffaf teller görülüyor.

1-Tedavi süresince dişlerin Çene kemikleri içerisindeki hareketleri ve çenelerin yeniden konumlandırılmaları esnasında , biyolojik Olayların ideal Sınırlar içerisinde gerçekleşebilmesi için ortodontik kuvvetler belirli sınırlar içerisinde uygulanır. Bu nedenle tedavi süresi uzundur.

Bu süre , problemin Şiddeti, hastanın yaşı ve tedaviye gösterdiği uyuma bağlı olarak 6 ay ile 3 yıl Arasında değişebilir.

2- Sadece dişleri ilgilendiren sorunlar her yaşda , Çene kemiklerini de içine alan iskeletler sorunlar ise büyüme ve gelişimin devam ettiği ( 9-15 Yaşları Arasında ) düzelebilir

Erişkinlerin iskeletler sorunları ortognatik cerrahi dediğimiz ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleşebilir.

3-Ortodontik tedavi süresince çok iyi bir ağız bakımı şarttır . Aksi takrirde çürüğe yakalanma şansı artacaktır.

4-Randevulara titizlikle uyulması gerekmektedir . ( 4-6 hafta aralıklarla )

5-Tedavi süresince asitli içeceklerden yapışkan, tatlı karamel gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekecektir . Sabit tedavi süresince sert meyveleri küçük Parçalar halinde tüketmek ve çekirdekli meyveleri çekirdeklerini çıkararak tüketmek gerekecektir .

Tedavi süresince Düşen her bir atışman tedavi süresini arttıracaktır .

Diş teli tedavisi nedir?
Ortodonti tedavisinde şeffaf aparey. Diş teli takmadan plak yardımı ile tedavi.

Erişkinlerde Ortodonti

Yetişkin hastalarda kemik büyümesi tamamlanmış olduğu için, çenelere müdahale etmek güçtür. Dişlerle ilgili çapraşıklıklar, yer fazlalıkları, dişlerdeki dönüklükler gibi lokal düzensizlikler düzeltilebilir. İskeletsel problemlerin varlığında ortodontist ve plastik cerrahın birlikte çalışmasını gerektiren ortognatik cerrahi çözümler yararlı olacaktır.

Şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti üretimi yapan ORTHERO firması ve uygulama için Orthero sayfamdan bilgi labilirsiniz.

Diş Tedavileri-ORTODONTİ

Önceki YazıKöprü Diş Alışma Süresi
Sonraki YazıAESTHETIC DENTISTRY APPLICATIONS
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap