Frenektomi ile ilgili sizin için hazırladığımız bu sayfada merak edilen konu başlıkları olarak; frenulum nedir, frenektomi nasıl yapılır, ortodonti tedavisi öncesi ve sonrası frenektomi, frenektomi yaptıranların yorumları, frenektomi ortodontide her zaman gerekli mi, dudak bağı ameliyatını kim yapar, frenektomi fiyatı ne kadar, frenektomi ameliyatı fiyatları, frenektomi sonrası dikkat edilmesi gerekenler anlatılacak.

Önce frenektomide kesilen frenilum ile ilgili bilgi verelim. Konu ile ilgili videoda üst çene frenulumu elektrocerrahi olarak düzeltilmekte. Siz de frenektomi ihtiyacı olan bir hasta iseniz frenulum ameliyatını en uygun koşullarda nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için bize WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Frenulum Nedir?

Frenulum, dudağı ve yanağı alveolar mukozaya, diş etine ve altta yatan periosteuma bağlayan bir mukoza zarı kıvrımıdır. Frenilum dişeti kenarına çok yakın bağlandığında dişeti sağlığını tehlikeye atabilir. Buna ek olarak, maksiller frenum, orta hat diastema vakalarında estetik problemler ortaya çıkarabilir. Bazı durumlarda da ortodontik sonucu tehlikeye atabilir. Böylece tedaviden sonra nükse neden olabilir. Böyle anormal bir frenumun yönetimi bir frenektomi yapılarak gerçekleştirilir.

Frenektomi Ameliyatı Nedir?

Frenulum diş eti dokusu ile dil,dudak ve yanak arasında bulunan ve bu dokuları birbirine bağlayarak hareketlerini sınırlandıran yumuşak mukoza dokusudur.
Kas bağı gibi görünen yumuşak bir dokudur. Ağızda dudak, dil, yanak bağı olarak da adlandırılabilen frenilum olması gerekenden farklı pozisyonlandığında küçük bir cerrahi işlem ile kesilerek düzeltilir. Bu cerrahi işleme frenektomi ameliyatı denir.

FRENİLUM UN SERBEST DİŞ ETİNE YAKIN OLAN YAPIŞIKLIĞINI GİDERMEK AMACI İLE UYGULANAN FRENEKTOMİ

Frenektomi, açık ve kısa kelimelerle, ağzınızdaki en küçük bağlantı yapılarından birisidir. Frenilum ameliyatı, istenmeyen konum, hacimde olan frenulumun cerrahi olarak çıkarılmasıdır diyebiliriz. Genel olarak, üst çenede ön iki diş arasında dişler arasına yerleştiği durumlar alınmasını gerektirir. Ortodonti tedavisinden önce veya sonra frenektomi ameliyatı önerilebilmektedir.

Frenilum Çeşitleri

Bizi ilgilendiren lingual (dil altı) ve labial (üst ön iki diş arası) frenulum’dur.

Labial (Dudak) Frenilumu

Aslına bakacak olursak, dudakların iç kısmındaki bu frenulumunun çok önemli bir işlevi yoktur. Bir ucu dudak mukozasında diğer ucu ön iki diş arasındaki diş eti bölgesindedir. Frenilum un ucu kesici dişler seviyesinde yerleşmiş olabilir. Dişler arasında kalın bir yapıda olduğunda ön iki dişin ayrık olmasına neden olur. Bazen diş etini hareket ettirilebilir. Gülme esnasında dişler arasındaki boşluk çirkin bir alan yaratabilir.

Lingual (Dil) Frenulumu

Lingual frenulum fazla yapışık ise kelimeleri doğru telaffuz etmek zor olabilmektedir. Diş altı frenilumları genellikle konuşma ve diksiyon ile ilgili sorunlar yaratır. Çünkü bağlantı, dilin doğru hareketine izin vermez. Özellikle R L seslerinde kişi zorlukla karşılaşır. Dil altı bağının kesilmesi ile kişinin telafuzu düzelir. Ancak yaranın iyileşmesini takiben konuşma egzersizleri önerilecektir.

 

Önceki Yazı2020 DENTAL FILLING PRICE
Sonraki YazıNeden İmplant Gerekiyor?
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap