İmplant gerçekleştirilmeden önce hem hastaların hem de hekimlerin yaptığı bir fiyat araştırması vardır. Hastalar en iyi implantı ucuz fiyat ile yaptırmak ister. Kendi canları ile birlikte bir ömür boyu taşımak için implantın kaliteli olmasını ister herkes. Kaliteli implant fiyatı yüksek olur. Bu kaliteli implant en ucuz fiyat ile nasıl yaptırılır diye araştırmaya başlarlar. Bu yazıda size implant markaları fiyatı nasıl etkiler? En iyi implant hangisi? Diş implantı yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekir? sorularının yanıtını vermeye çalışacağım. Yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra merak ettikleriniz ile ilgili WhatsApp ile bilgi ve randevu almanız mümkün.

İmplant diş görünümü
İmplant diş fiyatı ve implant markası Türkiye implant merkezi.

İlk uygulanmaya başlandıklarında implant markaları bir elin on parmağını geçmeyecek kadar az idi. Şimdilerde ise yüzlerce implant markası var. Sayı giderek artmakta. Bazen aynı fabrikada farklı markalar ile implant üretilerek marka çeşitliliği yapıldığını da biliyoruz. Pazarlama stratejisi olarak gerçekleştirilen bu yöntemler hem hekimlerin hem hastaların işin zorlaştırıyor aslında. Ama yapacak bir şey yok. Durum böyle iken biz hekimler de implant markası seçmekte zorlanıyoruz aslında. Bana göre implant markasını da hasta değil hekim seçmeli. Kendisine yakışan markayı uygulamalı. Ne olduğu belli olmayan implantları sadece ucuz diye uygulayan hekim ve kliniklerin düştüğü zor durumları sıklıkla görüyorum. Bu durumda etkilenen hem uygulamayı yaptıran hasta hem de bu işi yapan klinik ve hekim şüphesiz. Her zaman iyisini yap bir defa yap demiş ye atalarımız. Tam da bu söz implant uygulamaları için geçerli. Fiyat olarak kalitesiz impantların ucuz fiyat politikası ile satış yapmaya çalıştıklarını söylemeye gerek yok. Tahmin edersiniz. Ama her ucuz implant kalitesi mi? Bu soruya da ilerideki yazımda ayrıntılı şekilde yer vereceğim.

İmplant’dan ne beklemeliyiz?

Fiyat araştırmasına başlamadan önce implant seçimini nasıl yapmalıyız’ın cevabını aramak gerekiyor. implant markasına karar verirken teknolojisi, yüzey özellikleri cerrahi set parçalarının kalitesi önemli. Aynı şekilde implant kemik ile tutunduktan sonra üzerine diş kaplaması veya diş protezi uygulanması gerekir. İmplant firması bu protez parçalarını da en az implantın kendisi kadar hassas ve pratikte farklı kombinasyonlara uygun olacak şekilde üretmelidir. Diş eti seviyesi, yandaki dişin durumu, implantların yerleştirilme açıları ve implantların birbirlerine göre konumları gibi birden fazla faktörün üstesinden gelebilecek kadar çok çeşit ve hassas çalışma gerekir. İmplant firması implantın kendisi kadar üzerine uygulanacak protez için de hazırlık ve yatırım yapmalıdır.

Şimdi size implant markası ile fiyat arasında ne tür bir bağlantı olabileceğinden bahsetmek istiyorum. Kliniğin implant alırken göz önünde bulundurması gereken satış politikaları haricinde de önemli konular var tabi. Onlara da başka bir yazıda değinirim. Mesela servis hizmeti. İmplant parçalarının ileri zamanlarda tedarik edilebilmesi ile ilgili güven veren firmalar ile çalışılması gerekir. Şimdi gelelim implant fiyatı ve implant markası ilişkisine. Yazının sonuna doğru da size aslında bu anlattıklarımın hepsini kısaca özetleyen bir örnek vereceğim.

İMPLANT MARKASI FİYATI ETKİLER Mİ?

İmplant faydaları
İmplant Diş

Bu aslında cevabı son derece kolay tahmin edilebilecek bir sor ve cevabı tabii ki evet. İmplant fiyatı sadece marka ile ilgili değildir. İmplant maliyetlerini etkileyen birçok faktör olduğunu diğer yazımızda anlamıştık. Kısaca tekrar etmek gerekir ise implant markası implant fiyatı için belirleyici unsurlardan sadece bir tanesidir. Aynı implant fabrikasında üretilip farklı markalar basıldığında değişen fiyatlar ile implant satışı yapıldığını biliyor muydunuz? Bu duruma iletişim ve pazarlama tekniğinde marka çeşitlemesi benzeri isimler verilmektedir. Ürün aynı olmasına rağmen farklı etiket ve farklı fiyatlar uygulandığını sizler de günlük yaşantınızda görmüşsünüzdür.

Örneğin Migros marketde çamaşır suyu markası olarak X marka 5 lira iken X fabrikasının Migros için ürettiği Migros marka çamaşır suyu 4 lira olabilmektedir. Neden daha ucuz olduğunu düşündünüz mü? Ben sadece düşünmedim aynı zamanda araştırdım da. Market kendi adı ile üretim yaptırdığında firma satış garantisi alıyor ve tahsilat için vadeli de olsa bir ödeme planının üzerinde anlaşmaya varılıyor. Adet çok olduğu için toptancıya verdiği fiyattan bile daha düşük fiyat verebiliyor. Stok maliyeti yok. Üretim bandında atıl kapasitesini de çalıştırdığı için tam zamanlı bir üretim mümkün oluyor. Bu da aynı sabit giderler ile daha fazla üretim ve satış anlamına geliyor. Cironun artmasının yanı sıra karlılık artışında da büyük fark yaratıyor bu durum.

Buna benzer bir durum implant firmalarında markalar ve implant fiyatları için söz konusu. İmplant üreticileri genellikle tam zamanlı çalışacak kadar kapasitede satış pazarlama ağına sahip olamazlar. Üretim bandında diğer ürünlerin üretilmesi olağandır. Bazen bir ortopedi ürünü olabildiği gibi aynı makinede robot parçası da üretmek mümkün olmaktadır. Karlılık olarak implant sağlık ürünü  olması nedeni ile daha yüksek karlılık ile satılan bir üründür. Firma kendi markası için satabileceği kadar ürün elde ettiği zaman fabrika yatırımının durası bütün kazancın yol olması anlamına gelmektedir. Bu şekilde farklı markalar hatta hastaneler için değişik markalar ile implant üretimi yapılabilmektedir.

Şimdi gelelim vereceğim örneğe! İmplant yaptırdıktan sonra bizimle uzun yıllar hatta ölene kadar birlikte olacak bir malzeme. Bu açıdan bakmanızı ve vereceğiniz ücretten ziyade alacağınız hizmet ve kaliteye odaklanmanızı öneriyorum. Mesela bir saat aldığınızda kaç yıl ve günde ne kadar süre kullanıyorsunuz? Bir saat fiyatı ile karşılaştırdığınızda veya ayağınıza giyip bir iki yıl içerisinde eskittiğiniz bir ayakkabı fiyatı ile kıyasladığınızda size yıllar boyu hizmet verecek ve sizin bir parçanız olacak implant için üç beş kuruşun hesabını yapmayın derim.

İmplant fiyatı dedik bu nedenle size implant ücretleri ile ilgili rakamlar vereceğim. Ama bu rakamlar güncelliğini koruyabilsin diye döviz olarak yazılacak buraya. Biliyorsunuz dolar ve Euro yerinde durmuyor. Malzeme ithal olduğu için ithalatçı firma ve diş klinikleri de döviz kurlarına göre kendi implant fiyatlarını ayarlamak zorunda. Genel anlamda bir implant için ödenmesi gereken fiyat 500 ile 700 Euro gibidir. İmplant gövdesi için bu ücret ödenir. İmplantın üzerine yapılacak diş için türüne göre maliyet hesaplanıp muayene sırasında size bilgisi verilir. Ucuz bir tedavi değil implant yapımı. Ama kullanım avantajları ve süresi dikkate alındığında harika bir sonuç veriyor.

Sağlıkla kalın.

 

5/5 - (1 vote)

5/5 - (1 vote)
Önceki YazıDİŞ İMPLANTI TARİHÇESİ
Sonraki YazıDİŞ HEKİMLİĞİNDE EN ÖNEMLİ KONU
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap