İMPLANT ÖMRÜ

Uzun yıllardır kullanılan diş implantlarının başarısı her geçen gün artmakta implant ömrü ise uzamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar ile implant yüzeyi ve kemik arasında bağlantı oluşma süresi giderek kısalmaktadır. Yaklaşık 40-50 yıldır süregelen bilimsel çalışmalar, “uzun ömürlü implant” için en büyük etkenin ne olduğunu araştırmaktadırkar. İmplant ömrü tek bir faktör değil birçok faktör önemlidir. Aşağıda size uzun ömürlü bir implant için gerekli şartları sıraladım.

  • Doğru planlama
  • Doğru uygulama
  • İmplant markası
  • Operasyon sonrası bakım
  • İyi bir protez uygulaması
  • Düzenli hekim kontrolleri

İmplantlar çürümesi çürüyen malzemeler değildirler. Bileşenlerindeki titanyum, dayanıklı bir malzemedir. Bu madde diğer birçok metal gibi ağız sıvıları ile korozyona uğramaz. İmplant kayıpları büyük oranda çevresindeki kemik kaybı nedeniyle olur. Kemiğin implant etrafında sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi o bölgeyedeki kuvvetlerin dengesi ile mümkün olur. Ayrıca ağız bakımı ve diş etinin implant ile birleştiği bölgenin temiz tutulması son derece önemlidir.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır? İmplant Ömrü Ne Kadardır?

İmplant serinlemesi ve sonrasındaki iyileşme aşamalarının tamamlanmasıyla birlikte; çiğneme fonksiyonlarını ve estetiği sağlamak için diş kaplama, köprü veya protez takılır. İmplant ve üzerindeki protez, vücut için yabancı bir cisimdir. Ancak vücut bu malzemelere karşı yabancı cisim reaksiyonu oluşturmaz.

Beslenme sonrası ağızda kalan yemek artıkları kadar kolay temizlenebilecek bir şekilde protez tasarımı yapılır. Uzun ömürlü kullanabilmek için ağız bakımı, diş fırçalama ve gargaraların aksatılmadan yapılması gerekir. Başarı oranını etkileyen önemli faktörlerden biri de hastanın alkol ve sigara tüketim alışkanlıklarıdır. Arayüz fırçaları kullanılarak diş eti ile üzerindeki protezin arasında kalan birikintiler tam olarak temizlenmelidir. Bakım için yeterli zamanın mutlaka ayrılması gerekir. Dişlerini kaybeden bir kişinin düzenli fırçalama alışkanlığı olmaması olağandır. Ancak implant uygulaması sonrasında bu alışkanlığı kazanması için hekimin uyarıları ve hastanın motivasyonu önem taşır. Diş bakımı tam olan hastalar, genellikle diş kayıpları yaşamaz ve implant diş yaptırma ihtiyacı hissetmezler.

Tıbbın diğer branşlarında olduğu gibi organ nakillerinde ve ortopedide kullanılan malzemeler, biyolojik uyumlu malzemeler olarak adlandırılırlar. Diş implantları da biyolojik uyumlu malzemeler ailesindendir. Vücut implantı reddetmez. Kaybedilen bir implantın yerine yenisinin yapılabilmesi de vücut tarafından ve reddedilmediğini gösterir. Aynı malzemenin doğru bir şekilde uygulanması ve dişlere iyi bir bakım sağlanması durumunda yapılan implantın sağlıklı bir şekilde kullanılabildiği görülür. 

Kaç Adet İmplant Uygulanmalıdır?

Her eksilen diş için bir implant yapılması zorunlu değildir. Eksik dişlerin sayısı fazla ise implant yapılacak alana kemik incelemesi yapıldıktan sonra kaç adet implantın gerekli olduğu belirlenir. Genellikle üç diş eksik olduğunda iki implant ve bir diş köprüsü uygulanır. Dört diş eksik olduğu durumda ise bir adet 4 üyeli köprü uygulaması yapılabilir. Daha da fazla eksik diş varsa çiğneme fonksiyonu sağlayabilecek ve üzerine gelen kuvvetleri karşılayabilecek şekilde implantların çapları ve boyları ayarlanarak işlemler yapılır.

Çenede hiç diş bulunmaması durumunda en az altı adet implant üzerine yapılacak 10 veya 12 adet diş kaplaması ile sabit diş köprüsü kullanmak mümkündür. Sekiz adet implant ile yapılacak bütün çene protezi, sabit köprü olarak daha iyi hizmet verir. Çene kemiğinin durumuna göre bu sayı dokuz veya 10 adet de olabilir. Biyolojik faktörler veya ekonomik faktörler nedeniyle çok sayıda implant uygulanamıyor ise, bu tip durumlarda alt çene için iki adet implant ve üst çene için dört adet implant yapılarak üzerine hareketli protez uygulanması mümkündür. Bu şekilde yapılan protezler de hasta için büyük konfor sağlar.

Uzun ömürlü ve sorunsuz implant tedavisi için her kişiye yapılacak tedavi planlaması ve uygulama farklılık gösterir. “İmplant ömrü ne kadar?” sorusunun net cevabı olmasa da; buna etki eden genel faktörleri bilmek, implant ömrünün hangi durumlarda uzayıp hangi durumlarda kısaldığını anlamak, genel bir fikir sahibi olmak bakımından önem taşır.

Statik olarak planlama konusunda da genel bir bilgi vermek gerekirse, iki ayrı implant üzerine uygulama örneği verebiliriz. Bir diş veya iki diş eksikliğinde iki implant üzerine yapılacak üç veya dört üyeli köprü kullanımı uzun ömürlü olabilir. Üç diş eksikliğinde ise iki implant üzerine beş adet diş uygulanması statik olarak pek de doğru bir plan değildir. İmplant hakkında merak ettiklerinizi drsertac.com/implant isimli sayfamıza girerek okuyabilirsiniz.

İmplant ömrü

Önceki YazıDental Implant Prices 2018
Sonraki Yazıİmplantlar ve İmplantların Uygulama Alanları
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap