İmplant diş yapım ameliyatı

Daha adını duyar duynaz tüylerim diken diken oldu diyorsanız sizi çok iyi anlıyorum. Adı üzerinde ameliyat değil mi? Ameliye den gelen ameliyat sözlük anlamı ile şöyle. “Operatörün, hastanın bir yerini kesme, hasta parçayı alma ve kestiği yeri dikme ya da yaralanma gibi olaylarda kesilen yerleri dikme yoluyla yaptığı sağaltım.” olarak tanımlanıyor. İmplant ameliyatı da implant vidasının çene kemiğine yerleştirilmesi demek oluyor.

İmplant ömrü ne kadar?
İmplant ömrü ne kadar?

İmplant ameliyatı denildiğinde tıpta sadece diş implantı anlaşılmaz. Bu nedene implant diş ameliyatı veya dental implant olarak ifade edilmelidir. İmplant ameliyatı; kulak, meme gibi uzuvlar için de uygulanır.  Bu yazıda  implant ameliyatı yapım süresi,ameliyat sonrası dikkat dilecekler, dikiş alınması ve implant sonrası iltahaplanma ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Yazını sonunda konu ile ilgili vereceğim linklerdeki yazıları da mutlaka okumanızı öneririm.

İmplant ameliyatı izle diyerek youtube araması yaptırdıysanız yandınız! 

İnsanlar ameliyat olur bu normaldir. Ama ameliyat videosu izlemek, herkesin harcı değil açıkçası. Bunun gereği de yok bana sorarsanız. Ameliyatı siz yapacak olsanız belki birşeyler öğrenirsiniz size faydası olur. Bu iş size düşmediğine göre bu ürkütücü gelen videoları izlemeye de gerek yok. Çok meraklıyım izleyeceğim diyenlere de buyrun izleyin demekten başka söyleyeceğimiz yok. Herkese açık videolar.

İmplant Ameliyatı Süresi

İmplant ameliyatı ne kadar sürer sorusu da kaç dikiş atıldı sorusu gibi meşhur bir sorudur. İşlem genellikle her implant için yarım saat kadar sürmektedir. Anestezi ve işlem yapılacak alanın hazırlanması sonrası implant vidasının yerleştirilme süresi 5 dakikadır aslında. Beş dakikada implant diyerek pazarladıkları iş de budur. Ön hazırlıkları ve hatta dikiş atma süresini hesaba katmadığımızda implant yuvasının açılıp implantı yerleştirilmesi 5 dakika bile değildir aslında.

İmplant Ameliyatı Sonrası

İmplant yapımı ve sonrası dikkat edilecekler
İmplant yapımı ve sonrası dikkat edilecekler

Her işlemden sonra olduğu gibi implant işlemi sonrası da dikkat edilmesi gerekenleri diş hekimi size anlatır veya bilgilendirici yazı verir.

İmplant ameliyatından sonra yemek

Uyuşukluk geçmeden birşey yemeyin sakın. Hekimin verdiği soğuk kompresi uygulayın. İlk gün sıcak yemek yok. Yumuşak ve sıvı gıdalar tüketeceksiniz. Ertesi gün makarna köfte yiyebilirsiniz. Dişler de ikinci günde temizlenmeye başlanmalıdır.

İmplant ameliyatı sonrası sigara

İmplant ameliyatı sonrası enfeksiyon en büyük olumsuzluklardan birisidir. Çevrede bulunan diğer dişlerin çürük olması iyi yapılmayan ağız bakımı ve cerrahi sırasında yapılan hatalar implant sonrası enfeksiyon nedeni olabilir. Sigara ve alkol tüketimi de enfeksiyon oluşması için elverişli ortam yaratır. Diş çekimi sonrası sigara içenlerde yara yerinin daha geç iyileştiği ile ilgili çok sayıda bilimsel araştırma sonucu vardır.

İmplant ameliyatı sonrası dikişler ne zaman alınır?

Genellikle 5-10 gün sonra ağıza atılan dikişlerin alınması önerilir. Hekiminiz bu konu ile ilgili sizin durumunuza göre size bilgi verecektir. Siz ortalama 7 gün gibi düşünebilirsiniz dikiş alma süresini.

Rate post

Rate post
Önceki YazıBEGO İMPLANT
Sonraki YazıDiş Yoksa İmplant mı? Köprü mü?
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap