Sertaç Kızılkaya

ESTETİK DİŞLER

Son yıllarda diş hekimliğini popüler yapan uygulamalardan birisinin implant diğerinin ise diş estetiği olduğunu belirtmiştim. Bazı insanlar doğuştan güzel dişlere sahip olurlar. Onlar şanslı gruptan. Siz bu yazıyı okuduğunuza göre diş estetiği ile ilgili bazı sorunlarınız var. Belki dişleriniz eğri belki rengi sarı. Merak etmeyin hepsi ile ilgili bir çözüm yöntemi var artık. Ben de 25 yılı aşan klinik tecrübelerim ile en güncel diş estetiği uygulamalarını kliniğimde uyguluyorum. Tek bir sorunum var diyorsanız web sitemdeki ilgili sayfaya giderek zaman kaybetmeden bu sorununuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Size hemen linkleri ile birlikte bu sorunların isimlerini yazıyorum. Diş rengi ile ilgili sorularınız için diş beyazlatma, eğri dişler ile ilgili sorunlar için ortodonti ve şeffaf plak sayfasına, diş kaplamalar için ise zirkonyum diş kaplama ve laminate veneer diş sayfasına gidebilirsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam biraz zaman ayırıp bu sayfayı da okurdum. Linkler burada duruyor nasıl olsa geri dönüp tam da ihtiyacınız olan sayfama rahatlıkla gideceksiniz nasıl olsa.

ESTETİK DİŞ GÖRÜNTÜSÜ

Zirkonyum diş kaplama nedir?
Zirkonyum diş kaplama nedir?

Dış görüntümüzdeki önemli detaylardan birisi de dişlerimizdir. Onların düzgün sıralanması, estetik, doğal ve  beyaz olması, yüzümüzdeki önemli estetik ayrıntılardan biridir. Hoş görünümlü ve asli fonksiyonunu yerine getiren dişlerin kişinin yaşamına pozitif katkı sağladığı bir gerçektir. Diş Estetiği, kişinin sadece hoş ve bakımlı görünmesini değil, dişlerin temel fonksiyonlarını da sağlıklı bir şekilde yapmasını amaçlar. Estetik diş hekimliği, bilim, teknoloji ve sanatın karışımıdır. Amacı da “sağlıklı ve doğal güzelliği” yakalamaktır.

Diş Estetiğinin Amaç Edindiği Konular;

 1. Sağlıklı ve kişiye uygun gülüş tasarlamak,
 2. Formu bozuk dişlerde diş düzeltme ile Doğal ve estetik görünümlü dişler,
 3. İdeal renk ve boyutta sağlıklı estetik diş etleri,
 4. Diş ve diş eti oranının ideal noktaya getirilmesi ve uyumunun sağlanması,
 5. Tüm tedaviler sonucunda güzel bir gülümseme sağlıklı diş ve dişetleri.
 6. Estetik dişler, diş estetiği ve estetik gülüşler için doğal görünüm en önemli olan şeydir,
 7. Diş estetiği tedavisinde hasta verilerinin iyi incelenmesi ve en doğal sonucun alınması.

Zirkonyum, kaplama diş yapımında kullanılan bir alt yapı malzemesidir. Zirkonyum maddesi diş hekimliğinde beyaz renkli ve aynı zamanda ışık geçirgenliği olan bir malzeme olması nedeni ile tercih edilir. Zirkonyum diş kaplamalarının üzerine gelen basınçlara karşı dayanıklılığı çok yüksektir. Zirkonyum diş kaplama estetik olmasının yanı sıra biyolojik olarak doku dostudur. Bugüne dek yapılan klinik araştırmalarda zirkonyum ile yapılan diş kaplamalarında herhangi bir alerjiye rastlanmamıştır.
Bu özellikleri ile zirkonyum alt yapılı estetik diş kaplamalarında aşağıdaki pozitif faktörler vardır.

 • Rengi beyazdır, bu yüzden geleneksel metal alaşım altyapılı porselen dişlerde olan siyah metalin yansıması olmaz.
 • Işık geçirgenliği vardır, özellikle ön dişlerde gülümseme sırasında en ideal estetiği yakalamak için zirkonyumun bu özelliğinden faydalanılır. Estetik diş kaplaması için en önemli kriterlerden birisi budur.
 • Üzerine gelen çiğneme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir. Bu özelliği sayesinde arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilir.
 • Zirkonyum diş kaplamalar biyolojik uyumluluğu sayesinde alerji yapmaz. Bazı insanların metale karşı alerjisi vardır. Bu kişiler diş kaplaması yaptırmak istediği zaman zirkonyum kaplama yaptırması gereklidir. Aksi halde diş etlerinde iltihap, diş eti çekilmesi, diş etlerinde kanama, diş eti şişliği, kızarıklık vb gibi birçok diş ve diş eti rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.
 • Diğer kaplamalara göre zirkonyum kaplama, ısı iletkenlik özelliği düşük olduğu için, ısıyı daha iletir. Böylece ağız içinde sıcak ve soğuktan etkilenmezler, dişte hassasiyete neden olmazlar.
 • Her renkte dişe uygulanabilir. Rengi çok koyu olan bir diş, zirkonyum kaplama ile istenilen renkte kaplanabilir. Dişin asıl rengi zirkonyum kaplama rengini etkilemez. Uzun yıllar sonra bile zirkonyum diş kaplamasının rengi değişmez.
 • Zirkonyum dişlerin ekstra bir bakımı yoktur. Düzenli diş fırçalama ve iyi bir ağız hijyeni yeterlidir.

 

Estetik Dişler Nasıl Yapılır?

Günümüzde metal içermeyen zirkonyum diş kaplamalar, laminate veneer diş kaplamalar ve empress diş kaplamalar estetik diş yapımında biz diş hekimlerine büyük olanaklar sağlamaktadır. Diğer taraftan diş esti estetiği ve diş beyazlatma gibi işlemler de ideal diş estetiği görüntüsü elde edilmesinde yaygın olarak kullanılır. Kliniğimde bütün disiplinleri birlikte kullanarak son derece tatmin edici diş estetiği sonuçları elde edebilmekteyiz.

 

Estetik Protez Dişler

Protez Diş Fiyatları
Protez Diş

İster sabit ister takılıp çıkarılabilen protezler belirli kurallara uyularak yapıldıklarında hasta için güzel bir gülümsemeye katkı sağlarlar. Bir yandan dudak ve yanakların desteklenmesi diğer taraftan fonksiyonun sağlanması diş yapımında önceliğimizdir. Diş hekimliğinde estetik fonksiyon ve fonasyon üçlüsünden taviz vermeden diş yapabilmenin sırrı ise iyi eğitim, bilgi, dikkat, hüner ve malzeme yatırımıdır. Hasta beklenti ve istekleri dinlenmelidir. İhtiyaçlar ile beklentiler karşılandıktan sonra estetik prensiplere dikkat edilerek diş yapılmalıdır.

Ağızda pembe ile beyaz estetiğin dengesi sağlandığında yüz güldüren sonuçlara ulaşmak hiç de zor olmayacaktır. Diş protezinin takılıp çıkarılması bazı hususlarda dezavantaj olsa da dudak ve yanakları desteklemesi bakımından daha dolgun ifade için avantaj oluşturmaktadır.

Özellikle üst çenesinde hiç dişi olmayan hastaların implant tedavisi sonrasında dolgun yanak ve dudak beklentisi olmaması gerekir. Dişler konuşma sırasında belki çok az belki de hiç görünmeyebilir. Bunu nedeni kaybedilen kemik dokusu ve implant üzerindeki diş kuron boyunun fazla un yapılmasının sakıncalı olmasındandır.

Estetik Porselen Dişler

Yıllarca dişler kesildi ve porselen kaplamalar uygulandı. Şimdi porselen kaplamalar çıkarılıyor ve yerine zirkonyum diş kaplamalar uygulanıyor. Porselen yerini neden zirkonyum diş kaplama aldı? Zirkonyum diş kaplama sayfasında detaylı olarak okuyabilirsiniz.

 

Rate post

Rate post
Önceki YazıESTETİK VE FONKSİYONEL SORUNLAR
Sonraki YazıDiş eti çekilmesi (Atrofisi)
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap