Estetik diş yapımında kullanılan malzemeler gelişmiş teknoloji ürünüdür. Diş hekimliği branşı için kullanılan bütün malzemeler ileri teknoloji ürünüdür. En sağlıklı ve uzun ömürlü diş tedavileri için fizik, kimya ve uzay sanayinin de içinde bulunduğu bir ekip çalışır. Bu yazıda diş estetiği uygulamaları nasıl yapılır, diş estetiği fiyatı, İstanbul diş estetiği için Türkiye’nin kalbi mi sorularına yanıt arayacağız. Diş estetiğinde zirkonyum diş kaplama, laminate veneer, CEREC uygulamaları, empress diş kaplama ve kompozit diş dolgusu konularında ilgili linkleri takip edebilirsiniz.

Estetik Diş hakkında daha fazla bilgi için diş estetiği sayfamızı okuyabilirsiniz.

Ağızda kullanılan malzemeleri dayanıklılıkları ve biyolojik uyum özellikleri istenen seviyede olduğu durumda diş yapımı başarılı olur. Diş estetiği için kullanılan zirkonyum alt yapı malzemesi de bunlardan bir tanesidir. Öncelikli olarak biyolojik uyumlu olması, zirkonyum maddesinin bu amaç ile kullanımını arttırmıştır. Günümüzde zirkonyum diş kaplama ön bölge dişlerin yapımında, artık neredeyse en iyi tek seçenek olmuştur.

Neden Zirkonyum?

diş estetiği
diş estetiği

Diş Eti Renklenmesi

Zirkonyum diş kaplama uygulaması ile metal içeren porselen kaplamaların dişeti kenarındaki problemleri zirkonyum kullanılarak tamamen ortadan kaldırılabilir. Metalin rengi dolayısı ile diş eti kenarında yaptığı koyu renklenme ve biyolojik olarak diş eti uyumsuzluğu nedeniyle ortaya çıkan diş eti çekilmeleri zirkonyum diş kaplama kullanıldığında tamamen ortadan kalkar.

Dayanıklılık

Dayanıklılık olarak günümüzde geliştirilen zirkonyum malzemenin ilk uygulanmaya başlandığında metal kadar dayanıklı değildi. Geliştirilen yapısı sayesinde artık metalin kullanılabildiği her yerde zirkonyum alt yapı rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bunun ötesinde yer problemi olan dişler için metalin olumsuz özelliklerinden kurtulabileceğimiz zirkonyum diş kaplamalar uygulanabilir.

Biyolojik Uyum

Malzeme ağız dokuları ile tam uyumludur. Metale karşı gelişen alerji sorunu zirkonyum kullanıldığında kesinlikle görülmez. Doku uyumu zirkonyum malzemenin en büyük avantajlarından birisidir.

Monolitik Zirkonyum

Metal kullanımına ihtiyaç duyulmayan ve son derece estetik sonuçların alınabildiği tek parçalı zirkonyum diş kaplamalar hızlı bir şekilde üretilebilmektedir. Monolitik zirkonyum adı verilen bu uygulama hakkında bilgi verelim. Tek parça zirkonyum kaplama da bilgisayar tasarımı sayesinde simetrik dişin morfolojisi tamamen taklit edilebilir. Kapanış ve temas ile ilgili hassas ölçümler yapılarak başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Işık geçirgenlik özelliği de zirkonyum un önemli bir olumlu özelliğidir. Bildiğimiz gibi doğal dişler ışığı geçirir. Yaygın olarak kullanılan porselen diş kaplamalar da metal olduğu için ışık geçirmesi mümkün değildir. Bu nedenle doğal bir görüntü elde edilememektedir. Kendi dışı gibi doğal bir görüntü elde etmek isteyen hastalara zirkonyum diş kaplamalar tavsiye edilir.

Gülüş Tasarımında Zirkonyum Diş Kaplama

Estetik kavramında altın o randan bahsetmiştik. Dişlerin genişliğinin birbirine olan oranı da güzel görünümlü dişlerin ana bileşenlerinden birisidir. Orta hattın yerinde olması diğer bir unsurdur. Diş uzunlukları kapanış ve diş dudak ilişkisi diş estetiği için ön plana çıkan unsurlardır.

Protez tedavisine yardımcı olan altın oran sayesinde hoş bir görüntü mümkün olabilmektedir.

 

Rate post

Rate post
Önceki YazıEstetik Diş Tedavileri Hakkında Röportaj
Sonraki YazıDiş Beyazlatma Zararlı Mı?
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap