TV programında bana sorulan biyolojik uyum sorusuna verdiğim yanıtın yazıya dökülmüş şeklini sizlerle paylaşmak istedim.

İmplantlar ve Biyolojik Uyum

Dr. Sertaç Kızılkaya: Evet. Vücutla uyumlu malzemeler olarak zirkonyum implantlar da gündeme geldi. Üretildi ve kullanıldı. Ancak mekanik özellikleri kuvvetler karşısındaki dayanım güçleri titanyuma karşı daha az oldukları için kırılmalara karşı yeterli direnci göstermedikleri için titanyumla devam ediliyor. Artık firmalar zirkonyum maddesinden yapılan implant gövdeleri üretmiyorlar.

Ancak titanyum implantın üzerine daha güzel bir estetik vermek için zirkonyum dayanaklar üretiliyor ve o dayanağın üzerine de kaplamalar koyuluyor. Her ikisi de tabi yabancı madde ve vücuda girdiği andan itibaren hangi biyouyumlu malzeme olursa olsun vücut ilk başta bir enflamasyon, akut enflamasyon tepkisi veriyor. İmplant yapıldığı andan sonra vücut bunu fark ediyor aslında yabancı cisim olduğunu ve oraya savunma hücrelerini gönderiyor.

Zaten implant yapıldığının ertesi günü çok fazla olmasa da hafif bir şişlik vücudun doğal bir savunma reaksiyonudur. Ardından steril şartlarda uygulama yapıldıysa bunu vücut artık kabul edip burada bir tehlike olmadığını anlayıp savunma hücrelerini pasivize ediyor. Kemik osteoblastları implantla tanışıp orada işte o uyum süreci başlıyor. Osteoblastlarıtitanyum üzerine yapışmaya başlıyor. Yivlerin arasını dolduruyor. Oseointegrasyon  dediğimiz kaynaşma süreci implant uygulandıktan sonra tamamlanınca üzerine diş yapılabilir hale geliyor. 

İmplant ve İltihap

Şimdi implant takılınca inflamasyon oluşuyor. Yara iyileşmesindeki 0-2 gün akut inflamasyon dönemidir. Kanamanın bozulma dönemidir. Doğal olarak o süreçte artık küçük küçük sinir uçları, küçük küçük atardamarlar oluşuyor. Biz psikonöroimmünolojide hastalarımıza iki gün aç kal, su iç, yoğurt ye, ayran iç. Çok basit yiyebiliyorsan sebze meyve ye. Protein alma balık et peynir yeme iki gün vücuttaki savunma mekanizmaları yara yerine saldırsın. Annesinin memesini emen bir çocuk hasta olduğunda memeyi emmez aç kalır. Dağdaki bir hayvan hasta olduğunda ot yemez aç kalır, geçer bir gölgeye ve iyileşir. Vücut kendi doğal rejenerasyon mekanizmasını devreye koyuyor ve iyileşiyor. Bir de şöyle bir şey var zirkon kaplamalar yanlışım ve eksiğim varsa düzeltin lütfen yine psikonöroimmünolog olarak konuşuyorum ben. Şimdi porselen kaplamalara göre zirkon kaplamalar daha az bakteri tutuyor. Ana dişlere yakın bakteri tutuyor. Bizim psikonöroimmünolojideki bilgimiz bu ve o açıdan ben de hastalarıma şunu öneriyorum; zirkon kaplama yaptırın diyorum. Bu konuda bir katkınız olacak mı?

Zirkonyum ve Biyolojik Uyum

Dr. Sertaç Kızılkaya: Biyolojik uyumu olan malzemeler kendi aralarında sınıflandırılıyorlar. Bazen fiziksel özellikleri çok güçlü olduğu halde, bakterilere karşı koyma ya da vücut tarafından kabul edilme, korozyona dirençleri zayıf olabiliyor. Korozyon vücut sıvıları ile malzemenin kimyasal bozulması anlamında.

Her birinin farklı özellikleri ön plana çıkabiliyor. Bazıları daha güçlü olabiliyor. Porselenler altındaki metalle birlikte uygulanmak zorunda mesela. Çünkü dayanıklı değil. Diş kaplama maddesi olarak porselen ancak metal ile birlikte kullanıldığında kabul edilebilir.

Zirkonyum malzemesi metal içeren porselenlere göre çok daha fazla ön plana çıkmış durumda. Hem de zirkonyumların yapılış olarak bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim aşamaları ile üretilmeleri avantaj sağlıyor.

Yani hatasız bir üretim mümkün zirkonyum diş kaplamalarda. İstenilen bir diş eti sağlığı elde edilebiliyor. Yan dişlerle istenilen temaslar sağlanıyor. Hassas çalışma ile birlikte, karşı dişle istenilen oklüzyon kendi dişiniz gibi çiğnemeye olanak sağlıyor.

Tabi estetik olarak dişi daha iyi taklit edebilmeleri de en çok bilinen özelliği onu söylemek lazım. Zirkonyum malzeme kullanılarak son derece başarılı diş kaplamaları yapmak mümkün.

Önceki Yazıİmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Sonraki Yazı2021 Diş Fiyatları
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap