Estetik zirkonyum diş kaplamalar ile porselen diş

Teknolojinin ilerlemesi ve sosyal medyanın her geçen gün daha fazla kullanılıyor olması öz çekim gibi davranışların toplum tarafından benimsenmesine sebep oldu. İnsanlar internet üzerinden yaptıkları paylaşımlar ile farklı bir ve yeni bir iletişim dili oluşturdular. İnsanlar adeta yeni bir “dijital kültür” oluşturdular ve bu kültür tamimiyle algı üzerine kurlu. İnsanın kendi fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşması fenomeni, Amerika’da başladı ve daha sonra bütün dünyada giderek daha popülerleşti. Öz çekim yapan kişi; yüz hatları, saçları, makyajı, giysileri ve aksesuarları için daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Diş estetiği de dijital algının çok önemli bir parçası.

diş estetiği

Artı sosyal medya çağında yaşıyoruz. İletişim çok hızlı bir hal aldı. Herkes özçekim yapıyor ve fotoğraflarını hem arkadaşlarına hem de sosyal medya mecralarına gönderiyor. İnsanlar günlük yaşamlarının her anlarını bu mecralarda paylaşıyorlar. Öyle ki, birçok sosyolog insanların bu davranışlarını araştırmalarına konu ettiler. Yapılan bilimsel araştırmalar insanların çektikleri fotoğrafları neden paylaşmak istedikleri ile ilgili ilginç veriler ortaya koyuyor. Kimi zaman bireyler, yaşadığı güzel bir anı sevdiği insanlarla paylaşmak isterken kimi zaman da bir yerlere mesaj göndermek gibi davranışlar gösteriyorlar. Bu durum da öz çekim trendinin hızla yayılmaya devam ettiği gerçeğini ortaya koyuyor.

Öz çekim yaygınlaşmaya başladığından beri insanlar farklı açılar ve pozlarla fotoğraf çekiyorlar. Bu iş için değişik aparatlar kullanarak daha iyi çekimler yapmaya başladılar. Bu nedenler kendi yüzlerini de farklı açılardan görmeye ve estetik olmayan kısımlarını fark etmeye başladılar. Burun, dişler kaş, dudak ve cilt güzelliği bu noktada önem kazandı. Diş estetiği de ön plana çıkmaya başladı. Tahmin edebileceğiniz gibi güldüğünde beyaz dişler ile sağlıklı bir gülüşün vurgulanması da en büyük trendler arasına girdi. İyi bir dijital algı yaratma arzusu diş hekimlerine estetik beklentiler ile gidenlerin sayısını da arttırdı.

Herkesin beğendiği, ideal bir gülümseme için öncelikle sağlıklı dişlere sahip olmak gerekiyor. Güzel bir görünüme sahip olmak; dişlerin eksiksiz olmaları, renkleri ve düzgün sıralanmaları ile mümkün olmaktadır.

Eksik Dişler

Çekilmiş dişler nedeniyle oluşan boşluklar, implant veya zirkonyum diş kaplama ile doldurulmalıdır. Diş köprüsü ile eksik dişlerin telafisinde dişlerin aşındırılması gerekirken implant uygulandığında diğer dişlere müdahale gerekmez. Bu özelliği ile implant tedavisi artık daha çok tercih edilen diş tedavisi konumuna gelmiştir. Bu sayede istenilen diş estetiğine sahip olacak ve öz çekimlerinizde sosyal çevreniz üzerinde daha iyi bir etki bırakacaksınız.

Diş Dolguları

Ağızda çürükleriniz var ise sağlığınız açısından mutlaka diş dolgusu yapılmalıdır. Diş çürüklerinin dişin rengine uygun yeni nesil dolgu malzemeleri ile doldurulması ve doğal çevresinin korunması sayesinde diş çürükleri, estetik görüntüyü bozmadan tedavi edilebilmektedir.

Laminate Veneer ile Estetik Diş

Kişilerin aralıklı dişlere sahip olması durumunda lamine diş uygulamaları ile aralıklar kapatılır. Daha iyi bir görünüm elde edilir. Dişlerin rengi estetik olarak iyi bir görüntü için en önemli faktörlerden bir tanesidir. Beyaz dişler iyi bir görünümün en önemli adımıdır. Günde üç defa dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanımı ve ara yüz fırçası kullanımı beyaz dişlere sahip olmak için gereklidir. Senede bir veya iki defa düzenli diş hekimine giderek gerekli kontrollerin yapılması, ortaya çıkabilecek diğer problemleri büyümeden giderilmesine yardımcı olacaktır.

Ortodonti Tedavisi

Dişlerin eğri olması görüntünün büyük ölçüde bozulmasına neden olmaktadır. Ortodonti tedavilerinde diş teli kullanılması kişiyi estetik olarak rahatsız eder. Bu nedenle şeffaf teller eğri dişlerin düzeltilmesi çok tercih edilen tedavilerden bir tanesi olmuştur.

Zirkonyum Diş Kaplama ve Diş Estetiği

Neredeyse kendi dişiniz gibi görünen sağlıklı diş kaplamaları yaptırmak günümüzde artık mümkün. Gelişmiş bir malzeme olarak zirkonyumun diş hekimliğindeki kullanımı doğal görünümlü ve uzun ömürlü diş kaplamalarının yapılmasına imkan tanımaktadır. Bu sayede sosyal medyada yapacağınız öz çekim gönderinde daha uygun bir diş estetiği sahibi olabilirsiniz.

Diş estetiği ile ilgili yazımı okumak için buraya tıklayabilir veya sitenin makaleler bölümüne de bakabilirsiniz.

5/5 - (3 votes)

5/5 - (3 votes)
Önceki YazıDiş Kaplamasının Ömrü
Sonraki Yazıİmplant Diş Yapımı Ne Kadar Sürer?
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap