Estetik, doğayla uyumlu güzel bir görünüm elde edebilmektedir. Dişler, dudaklar ve diş etlerinin görüntüsü de estetik bir yüz için önemli yapılardır. Dişlerin formu ve büyüklüğü kişinin yüz yapısına uygun olmalıdır, örneğin ufak yüzlü kişilerde iri dişler hoş durmayacaktır.Dişlerin konumu rengi büyüklüğü ve şekli estetik diş görünümü için önem taşır.

Gülüş Tasarımı

Modern diş hekimliğinin önemli alanlarından biri olan gülüş tasarımı gülümseme esnasında gözüken ağız, diş, dudaklar ve diş eti gibi etkenlerin kendileri ve birbirleriyle oluşturdukları uyumun sağlandığı tasarım uygulamasıdır.

Güzel bir gülümsemenin sırrı yalnızca sıralı ve beyaz olması değildir. Gülüşünüzü daha güzel yapan dudaklar, dişler, diş etinin rengi ve bu faktörlerin birbirleriyle olan estetik uyumudur. Bir kişide ideal gülümseme sağlayabilmek için hem dişleri hem de çevre dokuları hesaba katmak gerekir. Dişlerde büyüklük olarak yüz ve dudaklar ile uyum, dizilişte ahenk ve renk benzeşimi beklenir. Diş etlerinde sağlıklı görünüm ile beraber dişlerin aralarında ve diş boyun bölgelerinde simetri, pembe estetiğin yakalanması açısından büyük önem arz eder.

Ayrıca gülümseme sırasında görülen diş eti boyutu da gülüş estetiği bakımından önemli noktalardan bir tanesidir. Bu sebeple gülüş tasarımı sırasında yalnızca fotoğraflar üzerinden değil video görüntüleri üzerinden de çalışma yapılması gerekmektedir. Ağızda gülümseme esnasında diş, dişeti ve dudak hareketleri için en iyi plan oluşturulmaya çalışılır.

Estetik Diş hakkında daha fazla bilgi için diş estetiği sayfamızı okuyabilirsiniz.

Dişlerin Konumu:

Estetik diş tedavileri ön dişlerde lamina, zirkonyum ve cam seramikler ila sağlanabilir.
Estetik diş tedavileri ön dişlerde lamina, zirkonyum ve cam seramikler ila sağlanabilir.

Son derece önemlidir, aşırı önde veya geride konumlanmış dişler yada çapraşık dişler estetik olmayan bir duruş  sergileyecektir. Dişlerin çapraşık olması temizlenmelerini de zorlaştırır. Bu nedenle diş çürüğü ve diş eti hastalığı için zemin oluşur. Eğri dişler genellikle ortodonti tedavisi ile düzeltilebilir. Hastalar dişlerine tel takmak istemediklerinde ortodonti alternatifleri devreye girer. Diş tellerinin iç kısımdan takılması lingual ortodonti veya şeffaf diş teli olarak bilinen şeffaf aparey ile eğri dişlerin düzeltilmesi mümkündür.

Dişlerin Rengi:

Diş rengi de güzel bir estetik için önemlidir. Çoğu kişi bembeyaz dişlere sahip olmayı arzu eder. Her insanın doğuştan sahip  olduğu saç rengi, göz rengi gibi diş rengide vardır. Diş renkleri beyaz, sarı ve gri tonlarındadır. günümüzde beyaz dişler doğal diş rengine göre daha çok tercih edilirler. Diş rengi çok abartmadan daha beyaz yapmak ve bu beyaz rengi doğal diş görünümünde sunmak diş teknisyeninin becerisidir. Fayans gibi beyaz diş rengi hiç kimseye yakışmaz. Doğal görünümlü beyaz renk uygulandığında güzel bir gülümsemenin ilk adımı atılmış olacaktır.

Dişlerin Büyüklüğü:

Yüz ve çene kemiği ile orantılı dişler ancak estetik bir görünüm sağlar. Dudak ve burun kanatlarının genişliği gülme esnasında ağız açıklığı görünen dişleri ve onların boyutlarının göze hoş görünmesi sayesinde estetik diş görünümü kazanılabilir. yapılan dişler olması gerekenden büyük veya küçük olduğunda fonasyon yani konuşma ve sesleri çıkarmada sorun yaşanır. Ağızda dişlerin fazla hacimli yapılması yemek yeme sırasında da zorluk yaşanmasına neden olur. Dişler ilk takıldığında size büyük oldukları hissi vereceklerdir. Boyutlarının uygun olup olmadığını ancak birkaç haftalık kullanım sonrasında anlayabilirsiniz. Çünkü dilimiz çok hassastır ve bir saç telini bile elimiz ile hissedemezken dilimiz ile rahatlıkla hissedebiliriz. İlk diş takıldığında size büyük gibi gelen dişler genellikle birkaç haftalık kullanımınız sonrasında normalleşecektir.

Dişlerin Şekli:

Eski Diş Kaplamanın Zirkonyum ile Değişimi
Eski Diş Kaplamanın Zirkonyum ile Değişimi

Yüz şekli ile uyumlu diş formu kullanılmalıdır. Erkek ve bayan için farklı diş formları uygulanır. Yüz şekli gene olarak kare üçgen ve dikdörtgen olarak sınıflandırılır. Dişlerin bombeleri de yüz kavisine uyumlu bir şekilde tercih edilmelidir. Diş hekiminiz size bunların dışında bir tercihiniz olup olmadığını sorabilir. Siz isteklerinizi söyledikten sonra bunların uygulanıp uygulanamayacağı ile ilgili bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz. Sizin için en iyi diş estetiğini bu konuda tecrübeli ve bilgi sahibi olan diş hekimleri verebilir. Sizin fikir düşünce ve istekleriniz de göz önüne alınarak en ideal diş formu belirlenir. Dişlerin olması gerekenden büyük veya küçük yapılması konuşma bozukluklarına da yol açabilir. Bazı harflerin telaffuzunda güçlük yaşanıyorsa dişler tekrar gözden geçirilmelidir. Ancak unutulmaması gereken dişleriniz ilk takıldığında yabancılık çekmenizin son derece normal olduğudur. birkaç hafta içerisinde alışma süreciniz tamamlanır ve dişleriniz ile konuşma yemek yeme ve estetik güzelliğinden faydalanma imkanı bulabilirsiniz. Sadece diş rengine bile alışmanız zaman alacaktır.

Estetik diş hakkında bilgi almak için bize ulaşın 02129093748

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Önceki YazıÇAY VE KAHVE DİŞLERİ NASIL ETKİLER?
Sonraki Yazıİyi Ağız Bakımı
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
19/03/2020

TEKNOLOJİ KORONAYI YENER Mİ?

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya "21. Yüzyılın vebası ile baş edilebileceğini söyledi. "Toplumun her kesimini tehdit eden koronavirüs (Covit-19) ile baş etmek için elimizdeki güçleri...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap