Diş Travmaları

KIRIK VEYA ÇATLAK DİŞ
KIRIK VEYA ÇATLAK DİŞ

Günlük yaşantıda beklenmeyen kazalar ile karşılaşma ihtimalimiz her zman mümkün. Özellikle dişler üzerine gelen çarpma kuvvetlerinde dşin kırılması,kopması,yerinden çıkması ve azen de sadece canlılığını yitirmesi söz konusu olabilmekte. Söyle bir düşündüğünüzde siz veya yakın çevrenizden birileri mutlaka çarpma sonucu dişlerine zarar vermiş olabilir. Bu yazıda diş travmaları sonrası neler yaşanabileceğini ve diş atlak kırıklarını inceleyelim. Dişin üzerine bir aşırı kuvvet geldiğinde dişinizin zarar görüp görmediğinden tam emin değilseniz ne yapmanız gerktiğini veya dişinizde kırık çatlak söz konusu olduğunda sizi nelerin beklediğine değinmeye çalışacağım. Öncelikle her çarpma sonrası doktora gitmek zorunda olmadığınızı bilmeniz lazım. Dişler çok da zayıf değildirler. Ancak bazı durumlarda da doktora gitmekte geç kalırsanız kaybettiğiniz zaman sizin aleyhinize olabilir. O zaman şu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim.

Tedaviye ihtiyacım olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Her türlü ağız travmasında olduğu gibi gelen kuvvetin normal bir ısırma kuvvetinden daha fazla olduğunu düşünüyorsanız dişiniz için tedavi gerekip gerekmediğini belirlemek amacı ile diş hekiminize danışın. Diş hekiminiz, etkilenen bölgeyi muayene eder ve gerekirse röntgen çeker.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya
Kırık, çatlak veya aşınmış dişten dolayı ağrı çekiyorsanız, reçetesiz satılan ağrı kesicilerden alabilirsiniz. Mümkünse, dişinizin kırılan parçasını yanınıza alın ve diş hekiminize götürün.
Diş yaralanma sonucunda tamamen yerinden çıkmışsa, mümkün olan en kısa sürede dişi diş hekiminize götürün. Çıkan dişi reimplantasyon adı verilen bir prosedürle yerine yerleştirmek mümkün olabilir.

Diş hekimi Nasıl Bir Tedavi Uygular?

Ağrı yoksa ve kopan parça küçükse, dişin tedavi edilip edilmeyeceğine, edilecekse ne zaman ve nasıl tedavi edileceğine dair karar size aittir. Parçanın boyutuna göre, düzleştirilebilir veya görünüm olarak düzeltilebilir. Diğer seçenekler, kaplama, kuron ve dolgudur. Diş hekiminizden bu seçenekler konusunda bilgi isteyin. Dolgu veya yapay diş kırılırsa, değiştirilmesi gerekir.

Çatlak veya kırık diş

Küçükçekmece Florya Kanal tedavisi Kliniği
Kanal tedavisi Kliniği

Çatlak veya kırık dişler, başka hasar meydana gelmeden mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. Kanal tedavisi veya dişin çekilmesi gerekebilir. Çatlak diş minesini veya dentini etkilemişse, genelde en iyi tedavi kuron uygulamasıdır.

Çatlakların her zaman görünür olmadığını, hatta röntgende bile görünemeyebileceğini unutmayın. Semptomlar, çiğneme esnasında ağrı, soğuk ve sıcak gıda ve içeceklere, havaya karşı hassasiyeti içermekle birlikte, koşul zamanla daha belirgin bir hal alabilir.

Fırlamış dişler

Dişin başarılı bir şekilde yerine takılması için, mümkün olan en kısa sürede yuvasına tekrar reimplante edilmelidir. Geçen her dakika, diş kökünde daha çok hücrenin ölmesi demektir. Mümkünse, dişinizi sadece suyla çalkalayın, dişi yerine koyun ve mümkün olan en kısa sürede diş hekimiye gidin. Kök, sadece kuronundan tutulmalı ve kurumasına müsaade edilmemelidir. Başarılı olması için reimplantasyonun ilk 30 dakikada yapılması gerekir, ancak iki saate kadar başarı ihtimali yüksektir. Diş hekiminizin dişin stabilize edilmesinden sonra bir – iki hafta içinde kanal tedavisi yapması gerekebilir.
Diş hekimi tarafından çekilsin, ya da kazara çıkmış olsun daimi olarak kaybedilen dişlerin yeri doldurulmalıdır. Burada amaç, çiğneme ve konuşma gibi problemleri, diğer dişlerin yer değiştirmesini ı, tek taraflı çiğnemenin yol açabileceği Temporo Mandibular eklem (TMJ) bozukluklarını ve çene kemiğinin zayıflamasını önlemektir. Kaybedilen dişlerin yerine köprü, protez ve implant yapılabilir.

Bazen de gelen kuvvet büyük ise çenede kırık veya çatlak meydana gelebilir. Özellikle bir yerden düşme gbi durumlar ve trafik kazalarında ve kavga sırasında çene kırıklarına rastayabiliyoruz.

Çene kırığı

Sizin veya birinin çenesinin kırıldığından şüpheleniyorsanız, yerinden oynatmayın. Çene, başın üstünden geçecek şekilde çenenin etrafından sarılmış bir mendil, kravat veya havlu ile sabit tutulmalıdır. Şişme varsa, azaltmak için soğuk kompres uygulanmalıdır. Derhal bir hastanenin acil servisine gidin veya diş hekiminizi arayın.

Önceki YazıÇAY VE KAHVE DİŞLERİ NASIL ETKİLER?
Sonraki Yazıİyi Ağız Bakımı
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap