Diş ağrısı yaşanması durumunda herkesi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Diş ağrısı uzun sürdüğünde pek çok kişi “Diş ağrısına ne iyi gelir?” sorusunu sormaktadır.
Diş Ağrısı nedenleri arasında ilk sırayı diş çürükleri alır. Diş minesinin aşınması, dişeti hastalıkları ve iltihaplanması gibi nedenlerin yanı sıra sinüzit gibi hastalıklar da diş ağrısına neden olabilir.
DİŞ AĞRISININ IZDIRABINDAN KURTULABİLMEK İÇİN İNTERNETTE BULABİLECEĞİNİZ BAZI YÖNTEMLER
BUNLARIN HİÇBİRİSİNE GEREK YOKTUR.
En doğru yöntem diş hekimine gitmektir.Diş hekimi ağrının kaynağını bulur ve tedavi eder.Geç kalmadan diş tedavinizi yaptırmanız dişin uzun ömürlü olması ve ileride sorun yaşamamanız için son derece önemlidir.Fırçalama çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin dişipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.
– Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler şişlikleri azaltır. Dişeti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.
– Ağrı kesici ve antibiyotik kullanın. Ağrıyan diş ısırdığında daha fazla ağrıya neden olursa bu iltahaplanmanın göstergesidir ve antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.
– Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.
– Buz uygulaması; Ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir.
– Sarımsak çürük diş üzerinde bekletilerek ağrıyı azalmaya çalışabilirsiniz.
20 lik diş ağrısı için mutlaka en kısa sürede diş hekimine gitmelisiniz.
 

Previous PostKanal Tedavisi ve fiyatı
Next PostZirkonyum diş avantaj dezavantajları

Yorum Yap