Diş estetiği, diş dolgusu ve sirkonyum diş kaplama

Cerrahi girişimden sonra hekimin tavsiyelerine uyulması iyileşme süreci için önemlidir. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gerekenlere aşağıda yer vereceğim. Cerrahi işlem implant yapımıdiş çekimiyirmi yaş dişi çekimikist operasyonurezeksiyon ameliyatı, diş kökü çekimi, implant sökülmesi işlemleri olabilir.

Genel kurallara yer vermekle birlikte bazı durumlarda hasta için farklı uygulamalar geçerli olabilir. Örneğin dişe dren koyulması gibi özel durumlar için hekimin tavsiyelerine dikkatli bir biçimde uyulmasını öneriyorum.

 1. Operasyondan 30 dakika sonra yara bölgesindeki gaz tamponu çıkarın.
 2. Doktorunuz vermediği sürece yara bölgesine tekrar tampon almanıza gerek yoktur.
 3. Operasyon bölgesine ağız dışından buz tatbik etmelisiniz. 3 dakika aralıklarla bir saat boyunca soğuk tatbiki yüzün şişmesini kısmen de olsa azaltacaktır.
 4. Anestezi etkisi geçene kadar bir şey yemeyin. su içebilirsiniz. operasyonun ilk günü aşırı sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durmanız önerilir. Ilık sıvı ve yumuşak besinleri tercih ediniz.Sıcak gıdalar damarları genişletici inden kanamaya sebep olabilir.
 5. Operasyondan sonra başınızı yukarıda pozisyonda tutmalısınız. yapmak istediğiniz de başınızın altına İki yastık koyarak kullanabilirsiniz. yüzünüzde ödem olmaması için bu tavsiyeye uymanız önerilir.
 6. İşlem yapılan bölgeyi bir hafta süreyle korumalısınız.
 7. İşlem sonrası ilk 24 saat ağzı çalkalama tükürme yapmayınız.
 8. 24 saat sonrasında diş fırçası ile yumuşak hareketler yaparak bölgeyi temizlemenin faydalı olacaktır.
 9. İşlem sonrası ağzı çalkalamak ve sık tükürmek yara üzerinde kanamanın durması için gereken pıhtıyı uzaklaştırır. Bu nedenle kanama süresi daha uzun olabilir.
 10. Doktorun size verdiği Reçeteyi mümkün olan en kısa süre içerisinde alıp hemen kullanmanız gerekir. ağız gargarasının ertesi gün kullanacaksınız. Ağrı kesici olarak Aspirin kullanmayınız kanama miktarında artışa neden olabilir. dikişleri aldırmak için size verilen günde mutlaka Hekim kontrolü ne gitmelisiniz.
 11. Operasyondan sonra ilk 3 gün işlem bölgesinde bir miktar şişlik, morluk ve hassasiyet olabilir.Bu durum 1 hafta sonra geçecektir.
 12. Ağız içerisinde operasyondan sonraki ilk 24 saat içerisinde tükürükle beraber kan olması normaldir. Bu duruma endişe etmeyip hekimi tavsiyelerine uymanız gerekir.
 13. 24 saat sonrasında devam eden kanamalar için hekiminize bilgi vermelisiniz.
 14. Bütün bu uygulamalara rağmen ağız dolusu bir kanama olması durumunda hekiminize ulaşmanız önerilir.
Rate post

Rate post
Önceki YazıZirkonyum Diş Kaplama Altyapısı
Sonraki YazıHalitozis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? (Ağız Kokusu Tedavisi)
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap