Diş estetiği, diş dolgusu ve sirkonyum diş kaplama

Cerrahi girişimden sonra hekimin tavsiyelerine uyulması iyileşme süreci için önemlidir. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gerekenlere aşağıda yer vereceğim. Cerrahi işlem implant yapımıdiş çekimiyirmi yaş dişi çekimikist operasyonurezeksiyon ameliyatı, diş kökü çekimi, implant sökülmesi işlemleri olabilir.

Genel kurallara yer vermekle birlikte bazı durumlarda hasta için farklı uygulamalar geçerli olabilir. Örneğin dişe dren koyulması gibi özel durumlar için hekimin tavsiyelerine dikkatli bir biçimde uyulmasını öneriyorum.

 1. Operasyondan 30 dakika sonra yara bölgesindeki gaz tamponu çıkarın.
 2. Doktorunuz vermediği sürece yara bölgesine tekrar tampon almanıza gerek yoktur.
 3. Operasyon bölgesine ağız dışından buz tatbik etmelisiniz. 3 dakika aralıklarla bir saat boyunca soğuk tatbiki yüzün şişmesini kısmen de olsa azaltacaktır.
 4. Anestezi etkisi geçene kadar bir şey yemeyin. su içebilirsiniz. operasyonun ilk günü aşırı sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durmanız önerilir. Ilık sıvı ve yumuşak besinleri tercih ediniz.Sıcak gıdalar damarları genişletici inden kanamaya sebep olabilir.
 5. Operasyondan sonra başınızı yukarıda pozisyonda tutmalısınız. yapmak istediğiniz de başınızın altına İki yastık koyarak kullanabilirsiniz. yüzünüzde ödem olmaması için bu tavsiyeye uymanız önerilir.
 6. İşlem yapılan bölgeyi bir hafta süreyle korumalısınız.
 7. İşlem sonrası ilk 24 saat ağzı çalkalama tükürme yapmayınız.
 8. 24 saat sonrasında diş fırçası ile yumuşak hareketler yaparak bölgeyi temizlemenin faydalı olacaktır.
 9. İşlem sonrası ağzı çalkalamak ve sık tükürmek yara üzerinde kanamanın durması için gereken pıhtıyı uzaklaştırır. Bu nedenle kanama süresi daha uzun olabilir.
 10. Doktorun size verdiği Reçeteyi mümkün olan en kısa süre içerisinde alıp hemen kullanmanız gerekir. ağız gargarasının ertesi gün kullanacaksınız. Ağrı kesici olarak Aspirin kullanmayınız kanama miktarında artışa neden olabilir. dikişleri aldırmak için size verilen günde mutlaka Hekim kontrolü ne gitmelisiniz.
 11. Operasyondan sonra ilk 3 gün işlem bölgesinde bir miktar şişlik, morluk ve hassasiyet olabilir.Bu durum 1 hafta sonra geçecektir.
 12. Ağız içerisinde operasyondan sonraki ilk 24 saat içerisinde tükürükle beraber kan olması normaldir. Bu duruma endişe etmeyip hekimi tavsiyelerine uymanız gerekir.
 13. 24 saat sonrasında devam eden kanamalar için hekiminize bilgi vermelisiniz.
 14. Bütün bu uygulamalara rağmen ağız dolusu bir kanama olması durumunda hekiminize ulaşmanız önerilir.

Önceki YazıZirkonyum Diş Kaplama Altyapısı
Sonraki YazıHalitozis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? (Ağız Kokusu Tedavisi)
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap