Türkiye'de Diş

Artan maliyetler nedeni ile diş muayenesi açılışlarında düşüş gözlemleniyor. Yeni bir çalışmanın bulgularına göre, artan maliyetler insanların hekimine gitmelerini engellediği gibi diş hekimlerinin de yeni muayenehane açmalarına engel oluyor.

Bu haber İngiltere den. Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesi. Orada bile insanlar diş tedavilerini yaptırabilmek için ekonomik zorluklar yaşıyorlar. Bu nedenle Türkiye gelip daha uygun fiyatla diş tedavisi yaptıran insanların sayısı da her geçen gün artıyor. Bakalım İngiltere’de durum nasıl?

Ağız Sağlığı Vakfı tarafından yaptırılan araştırmalar, insanların üçte birden fazlasının (% 36), bütçelerini kontrol altında tutmak için diş ziyaretlerini feda ettiklerini itiraf ediyor.Bu rakam son iki yılda iki kattan fazla arttı. 2018 yılında, para kaygıları, devamsızlık nedenlerinin% 17’sini oluşturdu.“Check-up’ların maliyetini bir kez daha arttırma kararı, toplumun en fakir bölgelerini daha da zorlaştıracak ve diş ziyaretlerinden kaçınmak için daha fazla insanı zorlayacaktır.

“NHS tarafından sağlanan diş hekimliğini daha uygun hale getirmek için önemli bir U dönüşü yapılması gerekiyor. Halkın gittikçe daha fazla üyesi, artan maliyetlerle nasıl başa çıkılacağı ve diş hekimliği hizmetlerinin en temeline erişimin yetersizliği ile ilgili tavsiyeler için Dental Yardım Hattımızı arıyor. Bazı şeyler değişmeli ve diş ücretlerinin gözden geçirilmesiyle başlamalı. ”

Hayır kurumunun araştırmasından elde edilen diğer bulgular, daha genç yetişkinlerin ağız sağlığı ile mali olarak mücadele etme ihtimalinin yüksek olduğunu göstermektedir. Sadece üçte ikisinin altında (% 59) 18-24 yaş grubu çocuklar, ağızlarına, dişlerine ve diş etlerine dikkat etmenin finansal olarak yetersiz olduğunu kabul ediyorlar. Son yıllarda, genç kuşaklar artan üniversite maliyetleri, kira ve konut ücretleri ve artan sigorta fiyatları nedeniyle çok etkilendi. Hayır kurumu, NHS’deki diş ücretlerinin artmasının, genç yetişkinlerin ağız sağlığını korumaktan caydırabileceğinden korkuyor.

“NHS diş hekimliğinin artan maliyetleri sürdürülemez” diyorlar.

“Gençler, düşük gelirli aileler ve yaşlılar, yabancılaşma riski altında. Hükümet, insanları NHS diş hekimliği konusunda teşvik etmek için çalışıyor, onları uzaklaştırmıyor.

“Gerçek sağlık riski, erken aşamada hastalıkları ve koşulları kaçırıyor. Diş eti hastalıkları, diş çürüğü ve ağız kanseri hızla yakalanırsa tedavi edilebilir ve tedavi edilebilir. Geç tanı konmasının sonuçları hayatı tehdit edici olabilir. ”

Çalışma aynı zamanda on beşten fazla İngiliz’in (% 11) belirlenmiş bir dişçiye sahip olmadığını kabul ederken, beşte birinin altında (% 16) sadece bir sorun yaşadıklarını düşündüklerinde dişçiye gittiğini söyledi .

Bir diş hekimine gitmemek için tek sebep maliyet değildir. Kaygı (% 22), kötü haber alma korkusu (% 18) ve iş taahhüdü (% 8), insanların uzak durma nedenleridir.

Bu durumu daha da korkunç kılan şey, halkın NHS ücretleri artarken yatırımın azalması. NHS diş hekimliği, sağlık bakanları tarafından tehlikeli bir şekilde beslenmekte ve göz ardı edilmektedir. Ülkenin ihtiyaçlarına etkin bir şekilde bakmak için çok gergin ve yetersiz teçhiz edilmiş. ”

İngiltere’de dişhekimliği hizmetlerine yapılan net devlet harcaması, 2010’dan bu yana reel olarak 550 milyon £ azalmıştır.

Aynı dönemde, NHS dişhekimliği maliyeti% 30’dan daha fazla artmıştır. Peki Türkiye de durum nasıl? Hiç de iç açıcı değil. Sorunlar halının altına süpürülmüş durumda.

Önceki YazıKuron Köprüler
Sonraki YazıDiş Kaplama Rengi A, B, C, D Nedir?
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap