Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya “21. Yüzyılın vebası ile baş edilebileceğini söyledi. “Toplumun her kesimini tehdit eden koronavirüs (Covit-19) ile baş etmek için elimizdeki güçleri doğru kullanmamız gerekir” diyen  Kızılkaya, en etkili  silahımız ile kendimizi vurmamamız gerektiğinin altını çizdi.

Henüz koruyucu aşı ve tedavi edici ilaçların geliştirilememiş olmasının önemli bir dezavantaj oluşturduğunu belirten  Diş Hekimi Kızılkaya, insanoğlu olarak en büyük kozumuz tabi ki teknolojimiz. Ancak pandemi gibi kriz durumlarında tıp bilimlerinde kullanılan teknoloji kadar önemli ve sorun çözümüne yönelik etki gösterebilecek başka silahlarımız var dedi. Haberleşme ve iletişim teknolojilerinin doğru kullanıldığında pandemi için hız kesici ve zaman kazandırıcı etkisine dikkat çeken Kızılkaya, toplumu paniğe sokmadan bu virüs ile baş edebiliriz dedi. Virüse karşı önleyici ve tedavi edici bilimsel çalışmalar tamamlanamadığı için pandemi ile mücadelede uygulanabilir tek yöntemin iletişim olduğunun altını çizen Sertaç Kızılkaya, “ciddi bir tehdit ile karşı karşıyayız ve elimizde tek bir silahımız var  iletişim bunu da iyi kullanmalıyız ” dedi.

Silahı Doğru Kullanmak Önemli!

Çağımız iletişim çağı diyoruz. Yediden yetmişe hepimizin elinde akıllı telefonlar var. Sadece telefonlar değil, bilgisayar, televizyon, radyo ve yazılı basılı yayın organları dünya ile çok hızlı bağlantı kurmamızı ve bilgilenmemizi sağlıyor. Mevcut durumda ortada bir kriz var ve bunu önleyebilmek için de elimizdeki en büyük silahımız bu iletişim kanalları. Ancak bu kanalları doğru kullanır ve bilinçli olur isek bu teknolojiler bizim işimize yarayacak. Yanlış kullanıldığında ise kendimize ve topluma zarar verecektir. Tıpkı bir silahı yanlış kullanıp insanın kendini vurması gibi.

Virüsün tespit edilip pandemi duyurusunun yapıldığı ilk anda marketlerin talan edilmesi, maske, eldiven stokçuluğu ve karaborsasının yaratılması gibi hatalı reflekslerin ortaya çıkmaması için iletişim kanallarının doğru ve yerinde kullanılması gerekiyordu diyen Sertaç Kızılkaya, sağlık iletişimi ve okur yazarlığının bu virüs ile ülkemizde önemli bir sınava girdiğini söyledi.

Pandemi Mücadelesinde İletişim

Yetkili kurum ve kişilerin doğru bilgileri doğru zamanlarda toplum ile paylaşması, her yaştan ve her eğitim düzeyindeki kişiye anlayabileceği şekilde mevcut durumun izah edilmesi ve alınacak tedbirlerin duyurulması gerçekten iletişim ustalığı gerektiriyor.

Sertaç Kızılkaya best dentist in Istanbul
Sertaç Kızılkaya best dentist in Istanbul

Ülkemizde virüs duyurusunun ardından çok ciddi  problemlerin yaşandığını gördük. Toplumun her alanını ilgilendiren, din, diş, ırk, ekonomi, eğitim gibi sınıfsal ayrımlar gözetmeyen bir virüs ile karşı karşıyayız. Bu sorunu en az hasar ile atlatmak ancak top yekun kenetlenme ile mümkün olabilir. Bir fabrika veya bir mahalle düşünün. Her kesimden insan birbiri ile temas halinde. Hiç kimse virüs konusunda kendini tam olarak izole edemez. Bu nedenle mevcut sorun küresel demek zorundayız. Mücadele için de ulusal deniliyor. Aslında mücadele de küresel olmak zorundadır. Eninde sonunda dünyadaki bütün insanların birbirleriyle teması olmaktadır.

Pandeminin belirli bir süre dünyayı etkisi altına alacağı ve bu etkinin en az hasarla giderilmesi için herkesin üzerine düşen görevleri yapması gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya “Biz diş hekimleri bu enfeksiyonun yayılımının önlenmesinde anahtar rollerden birini üstlenmekteyiz. Bu nedenle diğere meslektaşlarımız gibi biz diş hekimleri de sürecin yakın takipçisiyiz. Olası riskleri konusunda hastalarımızı özenle bilgilendiriyoruz” dedi. Diş kliniklerinde virüsün sağlık personeline ve diğer hastalara bulaşma riski oldukça yüksek. Klinikte sadece acil kategorisine giren hasta kabul ediyor ve ileri seviye izolasyon ve kontaminasyon tedbirleri uyguluyoruz. Hasta sayısını en aza indirmek ve hava dahil bütün ortamı virüsten izole etmekteyiz. Bir önceki yazımda diş kliniklerinde corona önlemleri ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Önceki YazıDiş Tedavileri İçin Koronavirüs Tedbirlerimiz
Sonraki YazıDiş eti rengi nasıl açılır?
Ortodonti orthero
05/10/2020

Invisalign Tedavi Uygulaması Nedir?

Invisalign tedavisi şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti tedavisinde kullanılan bir plak markasıdır. Bu marka ile ilgili bilgi vermeden önce şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
Şeffaf Plaklar ile Eğri Dişlerin Düzeltilmesi
06/09/2020

Şeffaf Plak İle Ortodonti

Eğri dişleri düzeltmek için kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yöntemidir. Bu yöntem diş teli gibi dişleri hizalar. Bu sayede dişler için daha...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
19/03/2020

TEKNOLOJİ KORONAYI YENER Mİ?

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya "21. Yüzyılın vebası ile baş edilebileceğini söyledi. "Toplumun her kesimini tehdit eden koronavirüs (Covit-19) ile baş etmek için elimizdeki güçleri...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap