Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya “21. Yüzyılın vebası ile baş edilebileceğini söyledi. “Toplumun her kesimini tehdit eden koronavirüs (Covit-19) ile baş etmek için elimizdeki güçleri doğru kullanmamız gerekir” diyen  Kızılkaya, en etkili  silahımız ile kendimizi vurmamamız gerektiğinin altını çizdi.

Henüz koruyucu aşı ve tedavi edici ilaçların geliştirilememiş olmasının önemli bir dezavantaj oluşturduğunu belirten  Diş Hekimi Kızılkaya, insanoğlu olarak en büyük kozumuz tabi ki teknolojimiz. Ancak pandemi gibi kriz durumlarında tıp bilimlerinde kullanılan teknoloji kadar önemli ve sorun çözümüne yönelik etki gösterebilecek başka silahlarımız var dedi. Haberleşme ve iletişim teknolojilerinin doğru kullanıldığında pandemi için hız kesici ve zaman kazandırıcı etkisine dikkat çeken Kızılkaya, toplumu paniğe sokmadan bu virüs ile baş edebiliriz dedi. Virüse karşı önleyici ve tedavi edici bilimsel çalışmalar tamamlanamadığı için pandemi ile mücadelede uygulanabilir tek yöntemin iletişim olduğunun altını çizen Sertaç Kızılkaya, “ciddi bir tehdit ile karşı karşıyayız ve elimizde tek bir silahımız var  iletişim bunu da iyi kullanmalıyız ” dedi.

Silahı Doğru Kullanmak Önemli!

Çağımız iletişim çağı diyoruz. Yediden yetmişe hepimizin elinde akıllı telefonlar var. Sadece telefonlar değil, bilgisayar, televizyon, radyo ve yazılı basılı yayın organları dünya ile çok hızlı bağlantı kurmamızı ve bilgilenmemizi sağlıyor. Mevcut durumda ortada bir kriz var ve bunu önleyebilmek için de elimizdeki en büyük silahımız bu iletişim kanalları. Ancak bu kanalları doğru kullanır ve bilinçli olur isek bu teknolojiler bizim işimize yarayacak. Yanlış kullanıldığında ise kendimize ve topluma zarar verecektir. Tıpkı bir silahı yanlış kullanıp insanın kendini vurması gibi.

Virüsün tespit edilip pandemi duyurusunun yapıldığı ilk anda marketlerin talan edilmesi, maske, eldiven stokçuluğu ve karaborsasının yaratılması gibi hatalı reflekslerin ortaya çıkmaması için iletişim kanallarının doğru ve yerinde kullanılması gerekiyordu diyen Sertaç Kızılkaya, sağlık iletişimi ve okur yazarlığının bu virüs ile ülkemizde önemli bir sınava girdiğini söyledi.

Pandemi Mücadelesinde İletişim

Yetkili kurum ve kişilerin doğru bilgileri doğru zamanlarda toplum ile paylaşması, her yaştan ve her eğitim düzeyindeki kişiye anlayabileceği şekilde mevcut durumun izah edilmesi ve alınacak tedbirlerin duyurulması gerçekten iletişim ustalığı gerektiriyor.

Sertaç Kızılkaya best dentist in Istanbul
Sertaç Kızılkaya best dentist in Istanbul

Ülkemizde virüs duyurusunun ardından çok ciddi  problemlerin yaşandığını gördük. Toplumun her alanını ilgilendiren, din, diş, ırk, ekonomi, eğitim gibi sınıfsal ayrımlar gözetmeyen bir virüs ile karşı karşıyayız. Bu sorunu en az hasar ile atlatmak ancak top yekun kenetlenme ile mümkün olabilir. Bir fabrika veya bir mahalle düşünün. Her kesimden insan birbiri ile temas halinde. Hiç kimse virüs konusunda kendini tam olarak izole edemez. Bu nedenle mevcut sorun küresel demek zorundayız. Mücadele için de ulusal deniliyor. Aslında mücadele de küresel olmak zorundadır. Eninde sonunda dünyadaki bütün insanların birbirleriyle teması olmaktadır.

Pandeminin belirli bir süre dünyayı etkisi altına alacağı ve bu etkinin en az hasarla giderilmesi için herkesin üzerine düşen görevleri yapması gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya “Biz diş hekimleri bu enfeksiyonun yayılımının önlenmesinde anahtar rollerden birini üstlenmekteyiz. Bu nedenle diğere meslektaşlarımız gibi biz diş hekimleri de sürecin yakın takipçisiyiz. Olası riskleri konusunda hastalarımızı özenle bilgilendiriyoruz” dedi. Diş kliniklerinde virüsün sağlık personeline ve diğer hastalara bulaşma riski oldukça yüksek. Klinikte sadece acil kategorisine giren hasta kabul ediyor ve ileri seviye izolasyon ve kontaminasyon tedbirleri uyguluyoruz. Hasta sayısını en aza indirmek ve hava dahil bütün ortamı virüsten izole etmekteyiz. Bir önceki yazımda diş kliniklerinde corona önlemleri ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Önceki YazıDiş Tedavileri İçin Koronavirüs Tedbirlerimiz
Sonraki YazıDiş eti rengi nasıl açılır?
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap