Ön Diş Estetiği

Ön dişlerde oluşan sorunlar kişiyi rahatsız eder. Bilhassa üst çene ön dişlerin iyi bir halde olması bir kişi için ısırma, koparma, gülme ve konuşma yetileri bakımından çok önemlidir.

Bu metin sırası ile dişlerde oluşabilecek problemler ve bunların çözümleri hakkında hangi tür yöntemlerin uygulandığı üzerine olacaktır. Tabi ki klinikte her bir hasta için farklı bir uygulama planı olacaktır. Örneğin diş renklenmesi olan bir kişi  aynı anda eğri dişlerden de şikayetçi ise ona yapılacak tedavi ile dişleri eğri ve kırık birine uygulanacak tedaviden farklı olacaktır.

Metinde genel olarak önerilen yaklaşımlar konusunda bilgiler bulabilirsiniz. Sizin için uygulanabilecek olan en iyi tedavi yöntemini diş kliniğimizden randevu alıp muayene olarak öğrenebilirsiniz.

Ön Dişlerde Çürük

En ciddi problemlerden biri olan çürük dişlerde kanal tedavisi işlemini gerektirebilir. Ön dişlerin arka azı dişlerine göre daha az yer kaplaması çürük ortaya çıktığında kanal tedavisi yapılmasını gerektirebilir. Olabildiğinde dişi canlı tutmak gerekir. Fakat zorunlu olarak yapılan kanal tedavisi sonrası dişlerde renk değişimi ve sıvı yitimi görülebilir. Dişin dayanıklılığı azalır ve diş rengi koyu kahverengi mor bir hale gelir. Bu durumda dişi kaplamak hem uzun ömürlü olması hem de estetik bakımdan tercih edilen bir uygulamadır. Kanal tedavisine ihtiyaç duyulmayan küçük diş çürüklerinde lamına uygulaması yapılabilir.

Ön Diş Renklenmesi

Çoğu zaman anne karnında alınan antibiyotikler ya da ateşli hastalıklar sebebi ile dişlerin rengi fazlaca bozulmuş olabilir. Bilhassa tetrasiklin renklenmeleri diş renklerini tahammül edilemeyecek boyutta etkiler. Yaşam biçimine bağlı renk değişimlerinde sigara, çay ve kahve kullanımının da etkisiyle oluşur.

Diş renklenmelerinin giderilmesi diş beyazlatma işlemi ile hallolur. Bu uygulamanın yetersiz kaldığı durumlarda lamina diş uygulaması tercih edilebilir. Dişlerde ileri derece de kırık veya çürük var ise zirkonyum kaplama da yapılabilir.

Ön Dişlerde Kırık

Dişin travma sonunda kırılması bazen diş kayıplarına sebep olsa da diş kökü sağlam ise görülen yerinde kırık varsa diş hekimliğinin yardımıyla kullanmak imkanında olabilecektir. Dişin hala canlı olduğuna bakılır. Kimi zaman darbe almış dişler nekroz olabilir. Öyle ise dişe kanal tedavisi yapmak gerekli olur. Travma geçirmiş bir diş için röntgen çekilmesi lazımdır. Dişin çevre dokuları ve etrafında bulunan dişler incelenir.

Dişte yalnızca kırık mevcut ise bonding uygulaması ile kırık diş tamiri yapılabilir. Bu uygulama tek seansta biter. Diş kırığı ciddi olduğunda kanal tedavisi gerekir. Zirkonyum gibi içinde metal olamayan tam seramik empress diş kaplamalar ile estetik diş kaplaması uygulanabilir.

Ön Dişlerde Çatlak

Sıkça görülen bir problem ola diş çatlağı aşırı yük taşıyan diş minesinde bariz olarak görülebilir. Işık altında daha ince çatlaklar görülebilir. Çoğu zaman sıkıntı olmayan diş çatlaklarında soğuk sıcak hassasiyeti oluşabilir. Bu tarz durumlarda çatlak diş üzerine baskı uygulamamak elzemdir. Diş hassasiyeti gittikçe artıyor ve yemek yerken ağrı oluşuyorsa vaziyet kötü demektir. Diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Diş hekimi dişin canlı olup olmadığını kontrol eder. Dişiniz aşırı hassas ise kanal tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Ön Dişlerin Aralıklı Olması

Aralıklı dişler var ise ya dişler gerekenden küçüktür ya da çene büyüktür. Her iki durumda arzu edilemeyen durumlardır.

Ön Dişlerin Eğri Olması

Eğri dişlerin düzeltilmesinde ilk tercih edilen yöntem diş telidir. Bazı hastalarda diş teli damak tarafından da takılabilir. Estetik kaygıların yoğunlaştığı ileri yaşlarda da diş teli uygulanabilir. Ancak diş teli sorun çıkarabilir.

Ön Diş Eksikliği

Bazı durumlarda bir ya da daha fazla dişin eksik olduğunu fark ederiz. Böyle durumlarda panoramik diş röntgeni yararlı olacaktır. Bilhassa köpek dişi olarak bilinen 3. Keser diş gömük olabilir. Kimi zaman hiç dişin olmadığı vakalarla karşılaşmaktayız. Kimi zaman da çürük veya çarpma gibi sebepler ile dişleri kaybetmekteyiz.

Eksik dişlerin olduğu durumda diş köprüsü elzem olmakta idi. Fakat artık implant diş yöntemleri ile tek dişten dişsizliğe kadar bütün durumlarda implant diş ve üzerine zirkonyum porselen ile diş kaplamalar yapılabilmektedir.

Ön Diş Kaplama

Ön dişlerde ortaya çıkan problemleri gidermek ve estetik diş görünümü kazanmak amacı ile cam seramik, E-max veya zirkonyum diş kaplamalar uygulanabilir. Detaylı bilgi almak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Önceki YazıBone Powder in Dental Treatment
Sonraki YazıEmpress Diş Kaplama Kimler İçin Uygundur?
Diş estetiği ve gülüş tasarımı
24/05/2021

Diş Yaptırmaktan Korkmayın

Dişlerimiz sindirim sisteminin başlangıç noktasıdır ve en önemli görevi üstlenirler. Yediğimiz besinlerin kopartılması, parçalara ayrılması ve öğütülmesi görevini üstlenen sert...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
2021 diş fiyatları Türkiye İstanbul
27/12/2020

2021 Diş Fiyatları

2021 diş fiyatları ile ilgili sorular gelmeye başladı bile. 2021 implant diş fiyatı, 2021 zirkonyum diş fiyatı ne kadar olacak? 2021 diş dolgu fiyatı değişti mi? gibi. Bu yazıda...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
İmplant diş yapımı model üzerinde gösterilmiştir.
20/10/2020

İmplant Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

‘Ağzımda diş kalmadı’ cümlesi implant sayesinde artık maziye karışıyor. İster tek dişiniz eksik olsun ister hiç dişiniz olmasın implant tedavisi sayesinde artık sağlıklı ve...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap