Ön Diş Estetiği

Ön dişlerde oluşan sorunlar kişiyi rahatsız eder. Bilhassa üst çene ön dişlerin iyi bir halde olması bir kişi için ısırma, koparma, gülme ve konuşma yetileri bakımından çok önemlidir.

Bu metin sırası ile dişlerde oluşabilecek problemler ve bunların çözümleri hakkında hangi tür yöntemlerin uygulandığı üzerine olacaktır. Tabi ki klinikte her bir hasta için farklı bir uygulama planı olacaktır. Örneğin diş renklenmesi olan bir kişi  aynı anda eğri dişlerden de şikayetçi ise ona yapılacak tedavi ile dişleri eğri ve kırık birine uygulanacak tedaviden farklı olacaktır.

Metinde genel olarak önerilen yaklaşımlar konusunda bilgiler bulabilirsiniz. Sizin için uygulanabilecek olan en iyi tedavi yöntemini diş kliniğimizden randevu alıp muayene olarak öğrenebilirsiniz.

Ön Dişlerde Çürük

En ciddi problemlerden biri olan çürük dişlerde kanal tedavisi işlemini gerektirebilir. Ön dişlerin arka azı dişlerine göre daha az yer kaplaması çürük ortaya çıktığında kanal tedavisi yapılmasını gerektirebilir. Olabildiğinde dişi canlı tutmak gerekir. Fakat zorunlu olarak yapılan kanal tedavisi sonrası dişlerde renk değişimi ve sıvı yitimi görülebilir. Dişin dayanıklılığı azalır ve diş rengi koyu kahverengi mor bir hale gelir. Bu durumda dişi kaplamak hem uzun ömürlü olması hem de estetik bakımdan tercih edilen bir uygulamadır. Kanal tedavisine ihtiyaç duyulmayan küçük diş çürüklerinde lamına uygulaması yapılabilir.

Ön Diş Renklenmesi

Çoğu zaman anne karnında alınan antibiyotikler ya da ateşli hastalıklar sebebi ile dişlerin rengi fazlaca bozulmuş olabilir. Bilhassa tetrasiklin renklenmeleri diş renklerini tahammül edilemeyecek boyutta etkiler. Yaşam biçimine bağlı renk değişimlerinde sigara, çay ve kahve kullanımının da etkisiyle oluşur.

Diş renklenmelerinin giderilmesi diş beyazlatma işlemi ile hallolur. Bu uygulamanın yetersiz kaldığı durumlarda lamina diş uygulaması tercih edilebilir. Dişlerde ileri derece de kırık veya çürük var ise zirkonyum kaplama da yapılabilir.

Ön Dişlerde Kırık

Dişin travma sonunda kırılması bazen diş kayıplarına sebep olsa da diş kökü sağlam ise görülen yerinde kırık varsa diş hekimliğinin yardımıyla kullanmak imkanında olabilecektir. Dişin hala canlı olduğuna bakılır. Kimi zaman darbe almış dişler nekroz olabilir. Öyle ise dişe kanal tedavisi yapmak gerekli olur. Travma geçirmiş bir diş için röntgen çekilmesi lazımdır. Dişin çevre dokuları ve etrafında bulunan dişler incelenir.

Dişte yalnızca kırık mevcut ise bonding uygulaması ile kırık diş tamiri yapılabilir. Bu uygulama tek seansta biter. Diş kırığı ciddi olduğunda kanal tedavisi gerekir. Zirkonyum gibi içinde metal olamayan tam seramik empress diş kaplamalar ile estetik diş kaplaması uygulanabilir.

Ön Dişlerde Çatlak

Sıkça görülen bir problem ola diş çatlağı aşırı yük taşıyan diş minesinde bariz olarak görülebilir. Işık altında daha ince çatlaklar görülebilir. Çoğu zaman sıkıntı olmayan diş çatlaklarında soğuk sıcak hassasiyeti oluşabilir. Bu tarz durumlarda çatlak diş üzerine baskı uygulamamak elzemdir. Diş hassasiyeti gittikçe artıyor ve yemek yerken ağrı oluşuyorsa vaziyet kötü demektir. Diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Diş hekimi dişin canlı olup olmadığını kontrol eder. Dişiniz aşırı hassas ise kanal tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Ön Dişlerin Aralıklı Olması

Aralıklı dişler var ise ya dişler gerekenden küçüktür ya da çene büyüktür. Her iki durumda arzu edilemeyen durumlardır.

Ön Dişlerin Eğri Olması

Eğri dişlerin düzeltilmesinde ilk tercih edilen yöntem diş telidir. Bazı hastalarda diş teli damak tarafından da takılabilir. Estetik kaygıların yoğunlaştığı ileri yaşlarda da diş teli uygulanabilir. Ancak diş teli sorun çıkarabilir.

Ön Diş Eksikliği

Bazı durumlarda bir ya da daha fazla dişin eksik olduğunu fark ederiz. Böyle durumlarda panoramik diş röntgeni yararlı olacaktır. Bilhassa köpek dişi olarak bilinen 3. Keser diş gömük olabilir. Kimi zaman hiç dişin olmadığı vakalarla karşılaşmaktayız. Kimi zaman da çürük veya çarpma gibi sebepler ile dişleri kaybetmekteyiz.

Eksik dişlerin olduğu durumda diş köprüsü elzem olmakta idi. Fakat artık implant diş yöntemleri ile tek dişten dişsizliğe kadar bütün durumlarda implant diş ve üzerine zirkonyum porselen ile diş kaplamalar yapılabilmektedir.

Ön Diş Kaplama

Ön dişlerde ortaya çıkan problemleri gidermek ve estetik diş görünümü kazanmak amacı ile cam seramik, E-max veya zirkonyum diş kaplamalar uygulanabilir. Detaylı bilgi almak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Rate post

Rate post
Önceki YazıBone Powder in Dental Treatment
Sonraki YazıEmpress Diş Kaplama Kimler İçin Uygundur?
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap