Gülüş tasarımı öncelikli talebi olan hastalar için dişlerin birbiri ile olan uyumu düzenlemek gayesi ile,

 1. Dişlerde biçim bozukluğu var ise yani dişler olması gerektiği biçimden farklı küçük veya büyük ise,
 2. Aralıklı dişlerin kapatılması için diğer yollar uygun olduğunda iyi sonuçlar almak isteniyor ise,
 3. Dişlerin üstünde farklı sebepler ile aşınma var ise doğal diş görüntüsüne ulaşmak isteniyorsa,
 4. Diş boyunun uzaması isteniyorsa
 5. Diş rengini değiştirmek, bilhassa fazla flor kullanımı ve antibiyotik renklenmeleri gibi diş renklenmesi problemi olan durumlar için dişlerin üstü yalnızca estetik gaye ile kaplamak gerekiyor ise

Doğal olduğundan dolayı güçlendirilmiş tam seramik Empress diş kaplamalar uygulanabilmektedir.

 

Empress/Full Porselen Hangi Dişler İçin Uygun?

Tek diş üstüne estetik kaplama uygulanacak durumlarda uygundur. Diş eksikliğinde köprü olarak pek kullanışlı değildir. Bilhassa ön 6 diş için kullanılmaya başlayan empress diş kaplamalar zamanımızda ön beş diş için kolaylıkla kullanılır olmuştur.

Empress/Full Porselen Kaplamalar Hangi Dişler İçin Uygun Değildir?

 • Büyük azı dişlere uygulanması tercih edilmez. Diş kesimi yapılmış dişlerde empress kaplama için uygun diş biçimi verilemeyeceği vakalarda kırılmalara sebep olacağından uygun olmayacaktır.
 • Diş eksikliğinin giderilmesi gayesi ile empress diş kaplamalar kullanılması önerilmez.
 • Üzerinde metal pivo olan kanal tedavili dişlerin empress kaplama ile kaplanması tavsiye edilmez.
 • İmplant üzeri metal abutment tercih edildiğinde renk problemi oluşacağından empress diş kaplamalar uygun değildir.

Hangi Durumlarda Empress Diş Kaplamaları Uygundur?

 1. Antibiyotik, flor kullanımına ve yaşa ilerledikçe oluşan renklenmelerde,
 2. Beyazlatma ile sonuca varılamayan kanal tedavili dişlerde,
 3. doğumsal doku, biçim bozukluğu olan dişlerde,
 4. pozisyon bozukluğu olan dişlerde,
 5. aralık diş dizilimlerinde,
 6. Zaman ile fiziksel ve kimyasal olarak yıpranmış dişlerde,
 7. Çoklu restorasyon ihtiyacı ve gülüş tasarımında empress yapılabilir.

Empress Diş Kaplama Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Diş hekiminiz tedavi olmadan önce fotoğrafınızı çeker ve dişlerinizden ölçü alınır. Diş uyuşturulur. Üst tabakasına aşındırma yapılır. Kaplama için ideal biçim verildikten sonra dişin ölçüsü alınır. Laboratuvarda diş hazır hale getirilir. Ağızda deneme yapılır. Renk, boyut, yüzey nitelikleri ve biçimini incelenir. Gerekli düzeltmelere ihtiyaç varsa laboratuvara gönderilir. Düzenlemeler tamamlandığında özel yapıştırıcısı ile diş üstüne yapıştırılır.

Empressler Yapılırken Dişsiz Kalır Mıyım?

Diş kesiminizin yapıldığı gün size geçici kaplamalar yapılacaktır. Dişsiz kalma gibi bir durum yoktur.

Empress Tedavi Seansları Ne Kadar Sürüyor?

Dişin hazırlandığı ilk seans anestezi işlemi ve çalışma süresi tek diş için aşağı yukarı 30 dk. Kadardır. Bi sonraki seans daha kısa sürecektir. Randevu zamanlarınıza dikkat etmeniz hem sizin hem de sizden sonra gelen hastalarımız için bir zaman kaybı olması durumunu önleyecektir.

Empress Yapıldıktan Sonra Ne Zaman Yemeye Başlayabilirim?

Hemen başlayabilirsiniz.

Empress Kaplamalar Soğuk/Sıcak Hassasiyetine Neden Olur Mu?

Diş yüzeyinde aşındırma işlemi olduğu için ilk günler hassasiyet yaşamanız normaldir. Giderek hassasiyet azalır ve kaybolur. İhtiyaç olduğunda kanal tedavisi ile dişin hassasiyeti alınabilir.

Empress Diş Kaplamalarına Nasıl Bakım Yapmalıyım?

Empress Diş Kaplama
Empress Diş Kaplama

Doğal dişlerinizi fırçaladığınız gibi bastırmadan ve düzeni olarak fırçalamanız gerekir. Diş fırçalamada en çok yapılan hatalardan biri de diş etinden dişe doğru fırça hamlesi yapmaktır. Diş hekiminize ideal fırçalama işlemini sorduğunuzda size gösterecektir.

Empress Diş Kaplaması Diş Eti Çekilmesine Neden Olur Mu?

Empress diş kaplamaları doğal dişiniz gibi biyolojik olarak tam uyumlu olan malzemelerden oluşmaktadır. Alerji riski sıfırdır. Diş eti kenarında renklenmeye sebep olmaz.

Empressler Yapıştırıldıkları Dişten Ayrılabilir Mi?

Empress kaplamaların yapıştırıldıkları dişten ayrılmazlar.

Empress İşe Kaplanan Diş İçerden Çürür Mü?

Diş ile tam uyumlu olduklarında bakteri plağı birikimine yol açacak bir alan bulunmaz. Bu sebeple diş çürüğüne rastlanmaz. Özel yapıştırılmış simanı sayesinde diş ile kaplama arasında ağız sıvılarının sebep olacağı çözülme görülmeyeceğinden uzun seneler huzurla kullanabilirsiniz.

Empress Düşebilir Mi? Kırılabilir Mi?

Dişinizin üzerine özel yapıştırıcı ile yapıştırıldığı için düşme ihtimali yoktur. Yerinden kıpırdamayacağı için kırılmada olmaz. Doğal dişlerinizi kırabilecek olan bir kuvvet aldığında elbette kırılabilir.

Zamanla Empress Kaplamalarda Renk, Şekil Değişikliği Olur Mu?

Empress diş kaplamaların en önemli özelliklerinden biri de renk değişikliği yaşanmamasıdır. Çünkü malzemesi cam seramiktir. Sigara gibi nedenlerle zamanla bir kir tabakası oluşsa da diş doktorunuzun uygulayacağı bir işlemle kolayca temizlenebilir. Tavsiye edilen diş fırçalama yapıldığında bu işleme de gerek kalmaz.

Empress Kaplamalar Koku Yapar Mı?

Kesinlikle koku yapmazlar. Ağız kokusunun başlıca sebeplerinden biri diş eti hastalığıdır. Diş eti ile tam uyumlu malzemelerden yapıldıklarından diş eti rahatsızlığı yapmazlar dolayısıyla da koku yapmazlar.

Empress Ağız İçinde Alerjiye Neden Olur Mu?

Biyolojik olarak diş eti, yanak ve dişler ile uyumludur. Hiçbir alerjik tepki ile karşılaşılmaz. Alerji problemi olan hastalar için güvenle kullanabilecekleri bir diş kaplamasıdır.

Empress Metale Alerjisi Olan Kişilerde Kullanılabilir Mi?

Empress diş kaplamasında metal bulunmadığından, metal alerjisi olan kişiler huzurla kullanabilir.

Eski Kaplamaların Kenarında Diş Etimde Gri Renk Oluşuyor, Empress İle Aynı Sorunu Yaşar Mıyım?

Diş etlerinde oluşan renklenmelere kaplama içinde bulunan metal malzeme sebep olur. Tam seramik metalsiz diş kaplamalarında bu problemin oluşması mümkün değildir.

Mevcut Kaplamaların Mat Beyaz, Empress ile Doğal Beyazlığı Mümkün Mü?

Diş kaplamalarındaki metal yüzünden oluşan mat görüntüyü kapatmak için opaker adlı malzemeden faydalanılır. Koyu metal rengini örtmek için kullanıldığından porselen altındaki mat görüntüye sebep olan opak tam seramiklerde kullanılmamaktadır. Bu sebeple doğal diş gibi saydam ve doğal görünür.

Tek Dişimde Şekil/Yer Bozukluğu Var, Empress ile Kaplanırsa Anlaşılır Mı?

Bilhassa tek diş kaplamalarında yandaki dişleri kopyalamak gerektiğinde tercih edilmesi gereken diş kaplama malzemesi empressdir.

Zirkonyum Mu? Empress Mi?

Her iki malzeme de estetik diş hekimliğinde çoklukla kullanılır ve doyurucu sonuçlar verir. Ancak empress diş kaplamalar özellikle tüm dişlerin olduğu hastalarda köprüye ihtiyaç yokken tercih edilebilir. Ön diş bölgesinde bir veya iki dişin kaplanmasına ihtiyaç olduğunda doğal diş görüntüsü elde etmek için empress diş kaplamalar tavsiye edilmektedir. Sizin için en iyi seçeneği diş hekiminiz klinikte önerecektir. İletişim formumuzu doldurarak KORUDENT Diş Kliniğimizde randevu aldığınız takdirde size hizmet vermekten mutluluk duyacağız.

Rate post

Rate post
Önceki YazıÖn Diş Estetiği
Sonraki YazıDiş Etlerinde Çekilme Ve Kanamaya Dikkat!
16/06/2023

Zirkonyum Nasıl Bir Diş

Zirkonyum, son yıllarda diş hekimliğinde popüler hale gelen bir materyaldir. Estetik görünümü, dayanıklılığı ve biyouyumluluğu nedeniyle tercih edilen bir seçenektir. İşte zirkonyum...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Çekilen Dişin Yerine İmplant Ne Zaman Yapılır?

Diş kaybı, estetik ve fonksiyonel açıdan sorunlara yol açabilir. Çekilen bir dişin yerine implant uygulaması, sağlıklı ve doğal bir gülümseme için en etkili çözümlerden...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon
09/06/2023

Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Senede bir defa diş kontrolü ve diş taşı temizliği yapmanın önemini anlatma ihtiyacı duydum. Senede Bir Kez Diş Kontrolü ve Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir? Sağlıklı...

Devamını Oku Zirkonyum Telefon

Yorum Yap